کد خبر 514090

مستندهای نوروزی تلویزیون

شبکه مستند سیما نوروز ۱۴۰۰ گلچینی از مستندها و مجموعه مستندهای ایرانی و خارجی را پخش می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، ویژه برنامه‌های نوروزی شبکه در دو بخش تولیدی و تامینی است.

گروه تولید شبکه مستند در نوروز ۱۴۰۰ پخش مجموعه مستندهای تولیدی «رخ»، «چجوری»، «تاج زاگرس»، «طبیعت وحشی» و «عروس ایران» را برای بینندگان خود را در نظر گرفته است. 

مجموعه مستند تلویزیونی «رخ» در گفت‌وگویی با بازیگران سینما و تلویزیون، کارگردانان و هنرمندان عرصه‌های مختلف، به آثار و زندگی آنان می‌پردازد.

در سری جدید این مجموعه که نوروز ۱۴۰۰ روی آنتن می‌رود با چهره‌های هنری مانند مسعود فروتن، عبدالرضا اکبری، محمد فیلی، جلال‌الدین معیریان، علیرضا زرین‌دست، مهری شیرازی، غلامرضا آزادی، بهزاد عبدی، حسین زندباف، محمد فوقانی، شاهد احمدلو، اسحاق خانزادی و ... گفت‌وگو شده است.

فصل جدید «رخ» به تهیه‌کنندگی مازیار هاشمی در ۱۱ قسمت تولید شده و از ۳۰ اسفند هر شب ساعت ۲۱ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

سریال مستند گردشگری، ایرانگردی «تاج زاگرس» دیگر ویژه برنامه شبکه مستند سیما به مناسبت نوروز ۱۴۰۰ است که به تهیه‌کنندگی میترا روحی‌منش و کارگردانی یاسر طالبی تولید شده است.

این مجموعه مستند جاذبه‌های طبیعی استان آذربایجان غربی را به تصویر کشیده و تلاش می‌کند ایرانیان را با تاریخ، فرهنگ، مناطق دیدنی، آشپزی، غذاها و دیگر جذابیت‌ها و سنت‌های این سرزمین آشنا کند.

مستند تاج زاگرس در ۲۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای تهیه شده‌ است که در هر بخش مهدی خلیلی به عنوان راوی زندگی روزمره، فرهنگ و آداب مردم شهر و روستاهای مختلف این منطقه را به تصویر کشیده است. این مجموعه از ۳۰ اسفند هر شب ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روز بعد ساعت ۱۵ است.

مجموعه مستند «چجوری» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدعلی(پرهام) عمرانی، تولید متفاوت شبکه مستند در نوروز ۱۴۰۰ است. این مستند سریالی مهارت‌های ساده و در عین حال کاربردی زندگی را به زبانی عامه‌پسند آموزش می‌دهد تا مخاطبان را به انتخاب درست سوق دهد.

مجموعه مستند «چجوری» در ۱۳ قسمت تولید شده و از ۳۰ اسفندماه هر روز ساعت ۱۷:۳۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود. این مجموعه تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

شبکه مستند سیما در نوروز ۱۴۰۰ مجموعه‌ مستند «طبیعت وحشی» را پخش می کند.

مهدی چلانی تهیه کننده وکارگردان این مجموعه مستند حیات وحش تلاش کرده است با نزدیک‌شدن به حیواناتی که در محیط زیست کشورمان یافت می‌شوند، تصاویری بکر و زیبا را شکار کند.

مستند ۱۳ قسمتی «طبیعت وحشی» به تهیه کنندگی و کارگردانی مهدی چلانی به مناسبت نوروز ۱۴۰۰ از ۳۰ اسفند هر شب ساعت ۱۹ از شبکه مستند پخش می‌شود و بازپخش آن هم روز بعد ساعت ۱۰ خواهد بود.

مجموعه مستند «عروس ایران» نیز محصول شبکه مستند است که از ۳۰ اسفندماه هر روز ساعت ۱۷ روی آنتن می‌رود. این مجموعه با موضوع آئین‌ها و سنت‌های مرتبط با عروسی میان اقوام در نقاط مختلف کشور تولید شده است.

گروه تامین و پخش شبکه مستند هم در نوروز ۱۴۰۰  جشنواره ای از مستندهای روز دنیا را روی آنتن می برد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مجموعه مستندهای «آخرین پایکوبی»، «همه یا هیچ: تاتنهام»، «نجات خودرو»، «یک سیاره بی نقص»، «جاسوسی در حیات وحش» و رئالیتی‌شو خانوادگی «خانه ما» اشاره کرد.

«آخرین پایکوبی» به کارگردانی جیسون ههیر، محصول سال ۲۰۲۰، مجموعه مستندی در ژانر ورزشی است که از ۳۰ اسفند تا ۸ فروردین ساعت ۱۶ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

این مستند به تیم بسکتبال رویایی شیکاگو بولز در دهه ۱۹۹۰ پرداخته و با تمرکز بر فصل ۱۹۹۷-۱۹۹۸ که آخرین فصل حضور جردن در این تیم بود ماجراهای این تیم بسکتبال را روایت کرده است.

«همه یا هیچ: تاتنهام» مجموعه مستندی ورزشی است با حضور چهره‌های شاخصی مثل خوزه مورینیو، دنیل لیوای، دله الی، هری کین، جف اسکات و توبی آلدرویرلد تولید شده و تام هاردی هم روایت این مستند را بر عهده داشته است. این مجموعه از ۹ فروردین در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته و هر روز ساعت ۱۶ پخش می‌شود.

شبکه مستند برای علاقه‌مندان به صنعت خودرو نیز مجموعه مستند «نجات خودرو» را در نظر گرفته است که از ۳۰ اسفند تا ۱۴ فروردین ماه هر شب ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

در این مجموعه مستند، متخصصین تعمیر خودرو به نوسازی خودروهای کلاسیک از سراسر اروپا کمک می‌کنند. صاحبان ماشین‌ها که بدون اطلاع و توسط نزدیکان خود نامزد می‌شوند کسانی‌اند که به دلایلی نظیر ناتوانی جسمی یا مشکلات مالی نتوانسته‌اند خودرو محبوب خود را تعمیر و قابل استفاده کنند. این اشخاص تا زمان تحویل کاملاً بی‌اطلاع حفظ می‌شوند تا در محلی عمومی و عادی لحظه‌ای غافلگیرکننده برایشان ایجاد کنند.

«یک سیاره بی نقص» مجموعه خارجی دیگری است که نوروز ۱۴۰۰ از شبکه مستند پخش می‌شود. در این مجموعه که دیوید اتنبرو سازنده آن است، به سیاره زمین با ساختاری کاملا متناسب با موجودیت انسان پرداخته شده است. «یک سیاره بی نقص» در ۵ قسمت تولید شده است و از ۳۰ اسفند  تا ۴ فروردین هر شب ساعت ۲۳ پخش می‌شود.

«جاسوسی در حیات وحش» مجموعه ای از مستندهای حیات وحش دنیا است که به مطالعه رفتار حیوانات می‌پردازد. در این مستند، موجوداتی مشابه نمونه‌های واقعی از حیوانات ساخته شده و با نصب دوربین روی آنان به محل زندگی این جانداران فرستاده می‌شوند. واکنش حیوانات حیرت‌انگیز است...

مستند «جاسوسی در حیات وحش» یکی از طبیعی‌ترین مستندهایی است که تا به حال از حیات وحش و زیست بوم حیوانات مختلف ساخته شده است. سری جدید این مجموعه به مناسبت نوروز ۱۴۰۰ از ۵ تا ۸ فروردین ساعت ۲۳ روی آنتن می‌رود.

مستند «سرزمین سحرآمیز استرالیا» که از ۱۲ تا ۱۴ فروردین ساعت ۲۳ پخش می‌شود، مخاطبان را با شگفتی‌های حیات وحش این منطقه پهناور آشنا می‌کند. «اوکاوانگو رودخانه رویاها» نیز مستندی جذاب از دلتای اوکاوانگو است. این مستند از ۹ تا ۱۱ فروردین ماه هر شب ساعت ۲۳ از شبکه مستند پخش می‌شود.

فصل دهم مستند مسابقه «خانه ما» که مهرماه امسال و در شرایط ویژه کرونایی در قزوین تصویربرداری شد، در نوروز ۱۴۰۰ مهمان شبکه مستند سیما است. در این فصل از مسابقه مستند «خانه ما» شاهد رقابت سه خانواده قزوینی هستیم تا در پایان، خانواده برگزیده براساس پس‌انداز خود بتواند برنده جایزه صدبرابری مبلغ پس‌انداز خود شود.

فصل دهم مستند مسابقه «خانه ما» به تهیه‌کنندگی احمد شفیعی و کارگردانی امین کفاش و مسلم تهرانی در ۱۰ قسمت تولید شده و از ۲ فرودین هر روز ساعت ۱۸ پخش می‌شود. در این مستند مسابقه، خانواده‌ها باید در بازه زمانی یک ماهه و در چهارچوب مبلغی مشخص، ضمن انجام فعالیت‌های روزمره و تفریحات خانوادگی، در قالب یک کسب و کار خانوادگی، درآمدزایی نیز داشته باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر