کد خبر 505464

روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا؛

نمی‌دانیم واکسن کرونا چقدر ایمنی دارد/ زنگ خطر آغاز موج چهارم کرونا به صدا درآمد

رییس جمهور مراعات تمام دستورالعمل های بهداشتی را تنها راه رسیدن به مرحله عبور از بیماری کرونا دانست و همزمان از مسوولان ذیربط خواست با دقت و حساسیت بیشتری، مانع از ورود ویروس های جهش یافته به کشور شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه هیچکس در دنیا فکر نمی‌کرد که دیگر حوادثی مانند پاندمی رخ دهد، اظهار کرد: تصور مواجهه با چنین مصیبت بزرگی که در طول قرن بی‌سابقه بوده آن هم با این‌ همه پیشرفت دانش پزشکی برای هیچکس قابل‌پیش‌بینی نبود. اما ما هنوز هم در جهان درگیر این بیماری هستیم و ده‌ها میلیون نفر گرفتار این بیماری شدند و صدها هزار نفر جان باختند.

وی افزود: همه آرزوها این بود که بشر بتواند به دارویی برای این بیماری برسد اما در نهایت معلوم شد هیچ‌یک از این داروهای اعلام‌ شده درمان دقیق و واقعی نیست. بشر هنوز نتوانسته درمانی برای این بیماری پیدا کند و امیدها به سمت تولید واکسن رفت.

رییس جمهور یادآور شد: گاهی برای ساخت واکسن دو، پنج یا حتی ده سال زمان لازم است اما ناچار شدند راه اضطرار را انتخاب کنند؛ چرا که مرگ‌ومیر زیاد شده و چاره‌ای جز استفاده از این واکسن وجود ندارد. اما در زمینه کارآمدی این واکسن و اینکه چقدر تأثیرگذار باقی می‌ماند هیچ اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

روحانی با بیان اینکه معلوم نیست این واکسن‌ها در برابر جهش این بیماری می‌تواند کارآمد باشد یا نه، اظهار کرد: به هرحال واکسیناسیون شروع شده و ما هم در کشورمان این کار را آغاز کرده‌ایم و اینکه چه زمانی علم موفق شود این بیماری را به طور کامل به زانو درآورد مشخص نیست، هرچند تجربه تاریخی نشان داده که بشر در این زمینه پیروز خواهد بود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه همچنان باید مراقبت‌های بهداشتی را انجام دهیم، گفت: هنوز هیچ راه‌حل بهتری از کاهش ترددها، تجمعات، شستن دست‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی و ماسک‌زدن نیست. کار واکسیناسیون هم در عین حال در حال انجام است‌.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مراقبت‌های شدید و دقیقی در زمینه ورود افراد به کشور باید اعمال و مراعات شود، اظهار کرد: چه افراد خوش‌شان بیاید و چه نیاید، همه باید بدانند که هر کسی وارد این کشور می‌شود باید با تست‌های بهداشتی مورد مراقبت قرار گیرند و اگر کسی آلوده باشد مقررات قرنطینه درباره‌اش عمل شود و همه دست به دست هم دهیم تا از ایجاد خیز چهارم کرونا جلوگیری شود. برای ما مهم است که سلامت مردم حفظ شود و به سرعت موارد جهش‌یافته این ویروس و مبتلایان به آن را شناسایی کنیم.

روحانی با یادآوری اینکه در هفته گذشته هیچ شهر قرمزی در کشور نبود، تصریح کرد: اما امروز در خوزستان چند شهر قرمز شدند و شهرهایی هم در کشور از رنگ زرد به نارنجی تغییر یافتند و همه این‌ها یعنی زنگ خطر آغاز موج چهارم کرونا.

وی افزود: ما حداقل تا یک‌سال آینده باید سبک زندگی تازه‌ای که در پی شیوع این ویروس شکل گرفت را رعایت کنیم تا بتوانیم در سال ۱۴۰۰ سال مناسب‌تری را شروع کنیم.

متن کامل سخنان روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با تبریک ایام با سعادت ماه مبارک رجب که هم ماه دعاست و هم ماه توسل و میلادهاست. امروز میلاد امام پنجم حضرت باقر العلوم(ع)، بعد هم در این ماه میلاد امام جواد(ع)، امام هادی(ع)، مولای ما امیرالمؤمنین(ع) و همچنین بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) را داریم.

ماه، ماه پربرکت است. همانی که بعد از همه نمازهای این ماه می‌خوانیم و می گوییم أَعْطِنِی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ خَیْرِ الدُّنْیَا وَ جَمِیعَ خَیْرِ الْآخِرَهِ وَ اصْرِفْ عَنِّی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ شَرِّ الدُّنْیَا وَ شَرِّ الْآخِرَهِ. همه شرور از ملت و از مسلمان‌ها دفع شود و همه خیرات و برکات بر مردم عزیز و همه مردم جهان ان‌شاء الله در این ماه پربرکت نازل شود.

در آغاز این ماه هم دعایی است که می‌گوید "أهله علینا بالأمن و الإیمان و السلامة و الإسلام" که در کنار ایمان، امنیت را ذکر می‌کند و در کنار اسلام، سلامت و تندرستی را ذکر می‌کند، این هم اهمیتی است که اسلام به امنیت می‌دهد و همچنین اهمیتی که به مسأله سلامت می‌دهد. امیدواریم این ماه بر همه مردم مبارک باشد، ضمن اینکه از همه روزهای ویژه این ماه باید استفاده کنیم.

ان‌شاء الله همه پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کنیم که هم ثواب آن ایام، ادعیه و دعاها و هم ثواب اجرای پروتکل‌های بهداشتی، هر دو توام شود.

امروز تقریباً یکسال از ورود کرونا به کشور گذشته است. اگر به قمری حساب کنیم یکسال هم بیشتر است، چون اواخر ماه جمادی الثانی پارسال بود که این ویروس مورد شناسایی قرار گرفت و اگر شمسی هم حساب کنیم خیلی نزدیک است. پایان هفته است و می‌رسیم به سالروز روزی که با این معضل مواجه شدیم.

هیچ کس در دنیا فکر نمی‌کرد، نه عالمان یک همچنین چیزی را پیش‌بینی می‌کردند، فکر می‌کردند از پاندمی عبور کردند و فکر می‌کردند با پیشرفتی که بهداشت انجام داده، یک همچون حوادثی پیش نمی‌آید. و با آگاهی که به مردم دادند، تصور اینکه با یک مصیبت بزرگی مواجه شوند که تقریبا در طول قرن بی‌سابقه بوده و بعد از صد سال دو مرتبه مواجه شویم با این مشکل،

کسی تصور نمی‌کرد و فکر هم نمی‌کردند که یک پاندمی باشد که همه عاجز شوند. یعنی پولدار، فقیر و ابرقدرت، آنهایی که در علم و دانش خیلی پیشرفته هستند، آنهایی که به فکر هستند ایام تفریحی‌شان مردم پولدارشان را در کرات دیگر بفرستند و تنوع برایشان ایجاد کنند و دنبال این بودند کرات دیگر را تصرف کنند و ببینند کجا شرایط حیات وجود دارد، بروند آنجا زندگی کنند.

این همه تحولاتی که مخصوصا در دنیا در این یک قرن گذشته شاهد بودیم ، دنیای دیجیتالی، ربات‌ها، هوش مصنوعی، فکر نمی‌کردند یک دفعه در قرن جدید، قرن ۲۱ مواجه با یک مشکل و معضل بسیار بزرگ شوند که از پایان ۲۰۱۹ شروع شد و هنوز هم درگیر این بیماری هستیم.

میلیون‌ها نفر، ده‌ها میلیون نفر گرفتار این بیماری شدند و صدها هزار نفر در این بیماری جان باختند و هر روز هم این بت عیار به شکل جدیدی ظاهر می‌شود و هر روز یک شکلی دارد و جهش‌های خاصی را از این ویروس مشاهده می‌کنیم.

همه آرزوها این بود که بشر بتواند به دارو برسد. دنبال داروهایی هم رفتند و به دست آوردند، گفتند این داروها مؤثر است و در بازار قیمت‌های بسیار گزافی پیدا کرد اما در نهایت معلوم شد که هیچ یک از این داروهایی که اعلام و استفاده می‌شود، درمان دقیق و واقعی نیست. ممکن است تأثیراتی داشته باشد، ولی به هر حال بشر تا امروز و در طول بیش از یک سال نتوانسته درمانی را برای این بیماری پیدا کند.

همه امیدها در پی واکسن رفت که بشر بتواند واکسن مورد نیاز را به دست بیاورد و همه می‌دانستند دوران تهیه واکسن با ۶ ماه و ۱ سال امکان‌پذیر نیست، واکسن ۲ الی ۱۰ سال زمان می‌برد تا به یک نقطه کاملاً مطلوب برسد، آثارش را همه ببینند. نقایص‌اش را برطرف کنند.

ناچار شدند، راه اضطرار را انتخاب کنند و در طول مدت کمتر از یک سال مجوز تزریق عمومی واکسن را بدهند که این از سر ناچاری بود و چاره‌ای نبود، چون مرگ و میر زیاد شده بود و چاره‌ای نبود و از این واکسن استفاده می‌شود.

در اینکه این واکسن چقدر مؤثر است، هنوز کامل روشن نیست، آمار و ارقام‌ مختلفی ذکر می‌شود در اینکه این واکسن تا چه مدت ایمنی ایجاد می‌کند، ۳ ماه،۶ ماه یا یکسال، این هم هنوز کاملاً روشن نیست در اینکه کدام واکسن کاملاً مؤثرتر است هنوز این داستان کامل روشن نیست.

اینکه این واکسن‌ها در برابر جهش‌های جدید این بیماری موثر خواهد بود و یا اینکه جهش‌ها این واکسن را پشت سر می‌گذراند این هم هنوز کاملاً روشن نیست. پس در واکسن مسایل فراوانی هنوز داریم. چاره‌ای نیست جز اینکه به سمت واکسن برویم، دنیا هم به سمت واکسن رفته است. ما هم به همین صورت واکسیناسیون را آغاز کردیم و به ترتیب اولویتی که در همین ستاد به تصویب رسیده ادامه می دهیم و طبق همان، اجرا و عمل خواهد شد.

تقابل علم و دانش و تجربه بشری در برابر این ویروس همچنان ادامه دارد و اینکه چه زمانی علم موفق شود و این ویروس را به طور کامل به زانو در بیاورد برای ما کاملاً روشن نیست. تجربه تاریخ بشر نشان داده که در نهایت بشر پیروز و موفق می‌شود.

اما یک واقعیت است که برای همه روشن شد که "وَ مَا أُوتِیتُمْ‌ مِنَ‌ الْعِلْمِ‌ إِلاَّ قَلِیلاً". دانش بشر هر چه پیشرفت بکند در برابر علمی که باید در جهان حاصل شود، باز هم مقدار اندک و کمی است که نمی‌شود گفت به همه علوم و دانش‌ها دست یافتیم.

پس چاره چیست؟، چاره همچنان مراعات تمام دستورالعمل‌های بهداشتی است. یعنی همان‌هایی که یک سال پیش گفته می‌شد همان‌ها تکرار می‌شود، راه دیگری نداریم، یعنی همان شستن دست، ماسک، فاصله‌گذاری‌ها تکرار می‌شود. ترددها به حداقل کاهش پیدا کند تجمعات کم شود. همه آن توصیه‌ها، راه اصلی است تا رسیدن به مرحله‌ای که مرحله عبور از این بیماری باشد.

کار دیگری که باید انجام داد، واکسیناسیون است که این کار را شروع کردیم و ادامه می‌دهیم این کمک می‌کند به این مسأله که بتوانیم جامعه و افراد را ایمن‌سازی کنیم هم از مرگ و میر کاهش دهیم و هم اینکه  زنجیره را قطع کنیم.

امروز در جلسه ما باز هم تأکید شد که مراقبت نسبت به ورودی‌ها از خارج به داخل، مخصوصاً کشورهایی که با ویروس‌های جدید آلوده هستند، باید با تلاش بیشتر و دقت بیشتری شود. اینکه کسی خوش‌اش می‌آید یا بد‌اش می‌آید. به هر حال این مقررات را صدا و سیما و روزنامه‌ها به طور کامل اعلام کنند.. هواپیمایی‌های ما در خارج ابلاغ و اعلام و تکرار کنند.

هر کس وارد کشور می‌شود قانون و مقرراتی که اینجا وجود دارد چه برای تست و چه برای قرنطینه به طور کامل باید مراعات کنند. این موردی نیست که قابل گذشت باشد چون مسأله جان میلیون‌ها انسان در میان است.

شناسایی زودهنگام، مخصوصاً نسبت به ویروس جهش‌یافته، خیلی ضرورت دارد که سریع‌تر بشناسیم. به هر حال یک فردی که در استان و شهرستان وارد می شود، فرماندار و بخشدار اش، مسئول مراقبت بهداشتی‌اش، بسیج‌اش همه باید مراقبت کنند که افراد جدید که از خارج آمدند با یک مراقبت بیشتری حواس‌مان جمع باشد و اگر کسی آلوده شده بلافاصله مسأله قرنطینه و مسأله مقرراتی که در این زمینه وجود دارد، اعمال کنیم. اینها هم مسایلی نیست که قابل گذشت باشد.

همه باید برای جلوگیری از خیز چهارم دست به دست هم بدهیم . نزدیک عید نوروز هستیم، ایام برای مردم اهمیت دارد. هم برای کسب و کار و هم برای خرید و فروش، هم برای نظافت منزل‌ها و هم برای سفر و اگر می‌خواهیم عید بسیار خوبی داشته باشیم از حالا باید شروع و مراقبت کنیم.

متأسفانه امروز اعلام شد که هفته پیش وضعیت قرمز نداشتیم و هفته قبل از آن هم وضعیت قرمز نبود، وضعیت نارنجی و زرد و اکثراً آبی بود، اما امروز متأسفانه باز دیدیم که یک استان، برخی از شهرستان‌هایش در خوزستان قرمز شده است. شهرها و استان‌های دیگری داریم که آنها هم زرد بودند ولی نارنجی شدند. این اعلام خطر برای همه ماست. این به معنای حرکت به سمت جهش چهارم است.

پس همه باید مراقبت کنیم و جلوی این کار را بگیریم. ان شاء الله وارد موج و خیز چهارم نشویم و شرایط  به گونه‌ای باشد که بتوانیم این شرایط را مهار کنیم و بدانیم که حتی اگر واکسیناسیون به طور بسیار فراوان هم انجام بگیرد و همه تجهیزات هم آماده باشد، هنوز هم باید تا یک سال دیگر حواس‌مان جمع باشد و مراقبت کنیم.

اصل این است که سبک زندگی را به گذشته برنگردانیم، این یکسال یک سبک زندگی جدیدی را آغاز کردیم این سبک زندگی جدید را باید حداقل تا یک سال دیگر ادامه دهیم.

این ماه که ماه مبارک است. ماه بعدی معمولاً ماه عروسی‌هاست خیلی باید مراقبت کنیم که خدای ناکرده مجالس عروسی و عید به مجالس عزا تبدیل نشود.

همه فاصله‌ها را مراقبت کنند. همه اصول بهداشتی را مورد مراعات خودشان قرار دهند که ان‌شاء الله بتوانیم پایان سال روزهای خوبی برای مردم داشته باشیم و آغاز سال ۱۴۰۰، سال مناسب‌تری از ۱۳۹۹ باشد که در طول این سال گرفتار این بیماری بودیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

بیشتر بخوانید
ارسال نظر