کد خبر 277717

فاصله عجیب بارش‌ها در کم بارش و پربارش‌ترین نقطه ایران

فاصله ۹۵۴ میلیمتری بارش ها در پربارش ترین و کم بارش ترین نقطه ایران، فاصله عجیبی است که در کمتر کشوری از جهان نظیر این اختلاف بارشی در دو نقطه با جمعیت ساکن مشاهده می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اغلب کشورهای جهان آب و هوایی تقریبا یکسان در بیشتر پهنه خود دارند اما ایران کشوری چهارفصل و با آب و هوای کاملا متفاوت، در آنِ واحد در نقاط مختلف خود است.

میانگین بارش های جهانی 750 میلیمتر در سال است. میانگین بارش های ایران به صورت درازمدت (آمار 49 ساله) حدود 250 میلیمتر در سال است، اما اگر آمار بارش های 10 سال اخیر را نگاه کنیم، این میانگین به زیر 250 میلیمتر رسیده است.

اگر فقط نقاط با جمعیت ساکن را در نظر بگیریم یعنی به جز بیابان ها و نقاط بدون جمعیت، بیشتر نقاط ایران بارش هایی بین 100 تا 400 میلیمتر در سال دارد، بخشی از نقاط کشور بیش از 400 میلیمتر و بخشی دیگر زیر 100 میلیمتر بارش دارند.

در این بین، برخی نقاط کشور هستند که بیش از میانگین جهانی در طول سال بارش دارند و حتی بارش های 1000 میلیمتری در ایران به ثبت می رسد اما برخی نقاط دیگر به شدت با کسری بارش مواجه اند.

در سال آبی جاری (از ابتدای مهر 96 تا عصر روز هجدهم خردادماه 97) پربارش ترین نقطه ایران، رامسر - صفارود در استان مازندران با ثبت 957.5 میلیمتر بارش و کم بارش ترین نقطه ایران، هوشک - سراوان در استان سیستان و بلوچستان با ثبت تنها 3.3 میلیمتر بارش بوده است.

فاصله 954 میلیمتری بارش ها در پربارش ترین و کم بارش ترین نقطه ایران، فاصله عجیبی است که در کمتر کشوری از جهان نظیر این اختلاف بارشی در دو نقطه با جمعیت ساکن مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر