کد خبر 247989

چقدر باران بارید؟

آخرین اطلاعات ثبت شده از بارش‌ها نشان می‌دهد حجم بارش‌های کشور طی هفته گذشته پنج میلی متر افزایش داشته است.

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از ایسنا، بر اساس آخرین آمار میزان متوسط بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا ۲۹ دی‌ماه جاری (هفته گذشته) ۳۷ میلیمتر بوده است، ولی به دلیل بارش‌های خوبی که در برخی حوضه‌های آبریز در هفته گذشته رخ داد، در یک هفته گذشته شاهد افزایش پنج میلی متری بارش‌ها در سطح کشور بودیم که سبب شده میزان بارش‌های کشور از ۳۷ میلی‌متر به ۴۲ میلی‌متر در جمعه گذشته برسد.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۱۰۷.۸ میلیمتر) حدود ۶۱ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۷۰.۷ میلی‌متر) حدود ۴۰.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

علاوه بر این بیشترین میزان بارش‌ها در حوضه اصلی آبریز دریای خزر با ۱۵۲.۶ میلی‌متر و کمترین بارش‌ها در حوضه اصلی آبریز مرزی شرق با ۲.۲ میلی‌متر به ثبت رسیده است.

همچنین از ابتدای مهرماه تا ششم بهمن ماه جاری، حوضه‌های اصلی آبریز دریاچه ارومیه ۱۰۹ میلی‌متر، خلیج فارس و دریای عمان ۵۳.۸ میلی‌متر، قره قوم ۱۶.۳ میلی‌متر و فلات مرکزی ۱۴.۷ میلیمتر بارش را در مدت زمان یاد شده تجربه کرده‌اند.

ورود سامانه‌های بارشی از ابتدای این هفته به کشور، سبب بارندگی‌های خوبی شده که در صورت تداوم می‌تواند بخشی از دغدغه نگرانی تأمین کمبود آب کشور را مرتفع کند.گفتنی است که حجم بارش‌های اول مهر تا ۶ بهمن ماه جاری معادل ۶۹ میلیارد و ۲۱۷ میلیون متر مکعب بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر