کد خبر 243246

اولین مرحله پایگاه داده‌های ژنوم ایرانی تشکیل شد

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: با تلاش همکاران این مجموعه، اولین مرحله پایگاه داده های ژنومی ایرانی (ایرانوم) تشکیل شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، پروفسور حسین نجم آبادی روز دوشنبه در نشست خبری تشکیل اولین مرحله پایگاه داده های ژنوم ایرانی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، داده های مرحله اول این بانک را مربوط به 800 نفر بالای 35 سال اعلام کرد و گفت: این جمعیت از هشت قوم مختلف شامل فارس، آذری، کرد، عرب، لر، بلوچ، ترکمن و ساکنین خلیج فارس هستند.

وی اظهار کرد: یک میلیون و 368 هزار تغییر ژنی در این تعداد افراد مشاهده شده که برخی از آنها همانند سایر جوامع است.

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: 30 درصد این تغییرات ژنتیکی معادل 422 هزار ژن در هیچ جمعیت دیگر مشاهده نشده و فقط به کشور ما اختصاص دارد.

وی تاکید کرد: این پروژه باید با حمایت مالی مسئولین به نتیجه کامل برسد تا بتوان خدمات بهتری برای تشخیص و درمان بیماران ژنتیکی ارائه داد.

نجم آبادی به تشکیل پایگاه داده های ژنوم در کشورهای منطقه نیز اشاره کرد و گفت: هشت کشور منطقه از جمله ایران در این زمینه فعال بودند و ما توانستیم به عنوان اولین کشور منطقه به این موفقیت بزرگ دست یابیم.

وی اظهار کرد: قطر، کویت، عمان، بحرین، عربستان و امارات از کشورهایی هستند که در حال فعالیت برای تشکیل این پایگاه داده های ژنوم هستند.

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به هزینه های تشکیل این پایگاه داده ای گفت: حدود پنج میلیارد و 600 میلیون تومان تقریبا معادل یک میلیون یورو برای تشکیل این پایگاه هزینه شده که حدود دو میلیارد تومان آن توسط این دانشگاه، یک میلیارد تومان توسط وزارت بهداشت و مابقی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اختصاص داده شده است.

وی به صرف هزینه های بسیار زیاد برای تشکیل این گونه پایگاه های داده ای ژنوم در منطقه اشاره کرد و گفت: عربستان پایگاه 100 هزار نفری را به ثبت رسانده و برای تشکیل مرحله اول آن هزینه های زیادی صرف کرده اما ما با هزینه بسیار اندک مرحله اول پایگاه های داده ژنوم ایرانی را راه اندازی کردیم.

نجم آبادی ادامه داد: این کار علاوه بر استفاده تحقیقاتی، در تشخیص و درمان بیماری های ژنتیکی بسیار مفید است و حمایت های مسوولان برای اتمام این پروژه ضرورت دارد.

** تولد سالانه 40 تا 50 هزار کودک با بیماری های ژنتیکی در کشور

وی با اشاره به این که سالانه حدود یک و نیم میلیون تولد در ایران ثبت می شود، گفت: در صورتی که آمارهای 2 تا 3 درصدی ابتلای کودکان را ملاک قرار دهیم، بین 40 تا 50 هزار کودک مبتلا به بیماری های ژنتیکی در کشور متولد می شوند.

نجم آبادی ادامه داد: با اقدامات مناسب از تولد تعدادی از کودکان مبتلا به بیماری های ژنتیکی، پیشگیری می شود اما از طریق پایگاه ها داده های ایرانوم، ضمن پیشگیری بهتر، می توان از بار هزینه های خانواده ها و نظام سلامت کاست.

وی با اشاره به این که روند بیماری های عفونی در کشور تحت کنترل درآمده است، گفت: مقابله با بیماری های ژنتیکی باید در اولویت نظام سلامت قرار گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار کرد که بیماری ژنتیکی با وارث مغلوب در ایران 2 برابر کشورهای اروپایی است که اقدامات لازم برای تشخیص به موقع و درمان مناسب آنها باید انجام گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر