کد خبر 465726

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

توقف طلا و نقره تحت تاثیر بازارهای مالی/ ادامه روند رو به رشد شاخص دلار آمریکا

قیمت طلا در معاملات روز گذشته ایالات متحده تا حدود ظهر نسبتا بالا و قیمت نقره در معاملات تقریبا ثابت ماند. در بازارهای روز سه شنبه علاقه به خرید فلزات گرانبها محدود بود که از دلایل آن می‌توان به نزولی بودن دیگر بازارها از جمله کاهش شدید قیمت نفت خام و افزون بر آن افزایش ارزش دلار آمریکا اشاره کرد.

اقتصادآنلایناکرم شعبانی؛ به گزارش کیتکو نیوز ایجاد صف فروش در بازارهای سهام ایالات متحده، اقبال بازار را نسبت به فلزات گرانبها و سرمایه گذاری‌های امن افزایش می‌دهد؛ در معاملات روز گذشته قیمت دو فلز طلا و نقره نسبت به پایین‌ترین سطح معاملات روز، افزایش قابل قبولی داشت. بر این اساس آخرین قیمت معاملات آتی طلای اکتبر با 3.70 دلار افزایش به 1929.90 دلار در هر اونس رسید؛ همچنین قیمت هر اونس نقره در بازار کومکس نیویورک با 0.007 دلار کاهش به قیمت 26.705 معامله شد.

بازارهای جهانی سهام هم روز گذشته روند ترکیبی و متفاوتی داشتند؛ در شرایطی که در بازارهای آسیا روند حرکت سهام باثبات بود، در بازارهای اروپایی سهام، شاهد ریزش شاخص‌ها بودیم. در ایالات متحده هم پس از یک آخر هفته طولانی و در کنار آن پایان غیر رسمی تابستان، معامله‌گران و سرمایه گذاران برای شروع هفته تجاری احتیاط بیشتری در پیش گرفتند. ترامپ هم روز دوشنبه اعلام کرده که در آخرین نزاع درگرفته میان دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان، وی ممکن است ایالات متحده را از چین «جدا» کند.

در دیگر اخبار منتشر شده در طول روز گذشته، خبر افزایش تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه ماهه دوم از اهمیت زیادی برخوردار بود که کمی بیش از حد انتظار بود، اگرچه تولید ناخالص داخلی نسبت به سه ماهه نخست سال 11.8 و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14.7 درصد کاهش داشته است. در همین حال ارزش پوند انگلیس با نزدیک‌تر شدن به زمان برگزیت (جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا) کاهش یافته است. در بازارهای مهم خارجی، روز گذشته قیمت نفت خام نیمکس به میزان قابل توجهی کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح قیمتی در شش هفته گذشته رسید و به قیمت 36.30 دلار در هر بشکه معامله شد. در این راستا عربستان سعودی به عنوان تولیدکننده پیشرو نفت خام در جهان اعلام کرده به دلیل احتمال کاهش تقاضا برای نفت خام در ماه‌های آینده، قیمت نفت خود را کاهش می‌دهد. شاخص دلار آمریکا نسبت به روز جمعه افزایشی بود و بازده اوراق ده ساله خزانه داری آمریکا در حدود 0.67 درصد معامله شد.

روند حرکت 24 ساعته قیمت طلا

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، روند حرکت صعودی قیمت طلا دارای مزیت فنی کلی در معاملات اخیر است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا در معاملات آتی ماه اکتبر دستیابی به سطح 1992.50 دلار و هدف بعدی نزولی کوتاه مدت این بازار، حفظ سطح پشتیبانی 1900 دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا 1939.10 دلار و سطح مقاومت دوم 1950 دلار مشاهده شده است. همچنین سطح پشتیبانی اول 1904.60 دلار و سطح پشتیبانی دوم 1900 دلار عنوان شده است.

روند حرکت 24 ساعته قیمت نقره

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت نقره)

روند صعودی بازار نقره از مزیت فنی کوتاه مدت برخوردار است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره حفظ سطح مقاومت فنی در بالاترین سطح سپتامبر یعنی 29.235 دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی حفظ سطح پشتیبانی 25 دلار در هر اونس است. نخستین سطح مقاومت نقره در معاملات 27.385 دلار و سطح مقاومت دوم 27.89 دلار دیده شده است؛ همچنین سطح پشتیبانی نخست 25.985 و سطح پشتیبانی دوم 25.50 دلار مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر