کد خبر 450484

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

افزایش حجم خرید و فروش ارز در نیما/ بازگشت بیش از نیم میلیارد ارز صادراتی طی ۱۰روز

نگاهی به روند معاملات بازار ثانویه نشان می‌دهد که حجم خرید و فروش ارز طی ۱۰ روز گذشته نسبت به دهه اول خرداد بیش از دو برابر شده است.

اقتصادآنلاینفاطمه اکبرخانی؛ بررسی آمار خرید و فروش ارز در سامانه نیما از یکم تا دهم تیر ماه نشان‌می‌دهد که صادرکنندگان در این مدت 559میلیون یورو ارز وارد بازار ثانویه کرده‌اند که این حجم عرضه نسبت به 266میلیون یورو ارز صادراتی دهه اول خرداد ماه بیش از دو برابر افزایش یافته است؛ همچنین طی 10روز ابتدایی خرداد ماه 171میلیون یورو به تامین ارز واردات اختصاص یافته بود که در تیر ماه به 382میلیون یورو رسید.

روند معاملات فروش ارز صادراتی از ابتدای خرداد تا دهم تیرماه

نمودار ارز

 

به این ترتیب می‌توان گفت صادرکنندگان در دهه اول تیر ماه، 293میلیون یورو بیشتر از مدت مشابه ماه قبل ارز وارد بازار ثانویه کرده‌اند و در مقابل خرید ارز بایت واردات نیز 211میلیون یورو بیشتر شده است.

روند معاملات خرید ارز برای واردات از ابتدای خرداد تا دهم تیرماه

نمودار ارز

طبق همین آمار، بیشترین میزان فروش ارز صادراتی در تیر ماه مربوط به روز چهارم معاملات بالغ بر 92میلیون یورو و بالاترین حجم خرید طی دو روز ابتدایی ماه به میزان 61میلیون یورو بوده است.

گفتنی است که رییس کل بانک مرکزی در یکی از یادداشت‌های اینستاگرامی خود، کاهش عرضه ارز از سوی صادرکنندگان را یکی از دلایل عمده تاثیرگذار بر افزایش نرخ دلار عنوان کرده بود درحالیکه بر اساس آمار منتشر شده سامانه نیما، فقط طی 10روز ابتدایی تیر ماه حجم عرضه ارز صادراتی دو برابر مدت مشابه ماه قبل شده اما قیمت دلار در بازار آزاد از کانال 17هزار تومان اول خرداد ماه به کانال 20هزار تومان طی چند روز گذشته رسیده است که به نظر می‌رسد علی‌رغم تاثیر مثبت این افزایش عرضه، افزایش انتظارات تورمی آحاد اقتصادی نقش تعیین‎کننده‌ای در افزایش نرخ داشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    واحدپول ماشده دلار ریال ول شده آقایون دولت خسته نباشید