اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

دلار تا کجا پیش خواهد رفت؟

دلار که امسال را با نرخ ۱۶هزار تومان شروع کرده بود حالا روز گذشته از کانال ۱۹هزار تومان هم عبور کرد و با شکستن رکورد بالاترین نرخ یکسال و نیم گذشته در حال نزدیک شدن به سقف قیمت تاریخی خود یعنی مرز ۲۰هزار تومان است.

اقتصاد آنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ قیمت دلار این روز‌ها با سرعت در حال طی کردن پله‌های صعودی است به طوریکه روز گذشته با فتح کانال 19هزار تومان رکورد بالاترین قیمت یک سال و نیم گذشته را مجددا ثبت کرد، از طرفی قیمت دلار در صرافی ملی نیز روزبه‌روز درحال افزایش و نزدیک شدن به نرخ آزاد است تا جاییکه با شروع کار بازار امروز قیمت دلار در این صرافی با 300تومان افزایش نسبت به روز گذشته در یک قدمی ورود به کانال 19هزار تومان قرار گرفت.

این جهش درحالی رخ داد که به اعتقاد بسیاری از فعالان بازار، دلار با رسیدن به نیمه کانال 18هزار تومان آماده ریزش بود و از طرفی هشدارهای رییس کل بانک مرکزی مبنی بر غیرواقعی بودن نرخ هم نوید کاهش قیمت دلار را می‌داد اما دلار بر خلاف انتظار پیش رفت؛ در این راستا برخی از کارشناسان بازار ارز معتقدند که این افزایش نرخ به معنای خارج شدن افسار بازار ارز از دست بانک‌مرکزی نیست و دلار قبل از صعود به کانال 20هزار تومان عقب‌گرد خواهد زد، اما به باور عده‌ای دیگر روند افزایشی بازار ارز ادامه‌دار بوده تا جاییکه دلار از سد 20هزار تومان هم عبور خواهد کرد.

در همین رابطه یکی از فعالان بازار ارز که نخواست نامش ذکر شود درباره علت افزایش نرخ طی روزهای اخیر اظهار کرد: مشکلات پیش آمده در عرضه حواله، کاهش ذخایر ارزی در پی محدودیت‌های تجارت خارجی، زمزمه کاهش نرخ سود بانکی و همچنین جو روانی بالا و افزایش تقاضا برای خرید منجر به رشد قیمت دلار در این مدت شده است.

او به تاثیر دلالان در این افزایش قیمت اشاره کرد و گفت: این روزها بازار سفته‌بازی به شدت داغ شده و مجددا بازار ارز به محل جولان دلالانی که هر لحظه نرخ دلخواه اعلام می‌کنند تبدیل شده، اما با توجه به اینکه قیمت دلار بیش از حد افزایش پیدا کرده، جو روانی حاصل از آن خطرناک خواهد بود بنابراین لازم است بانک مرکزی علاوه بر کنترل نرخ به روش‌های قبلی هرچه سریع‌تر با دلالان این بازار مقابله کند.

این فعال بازار ارز درباره آینده قیمت دلار پیش‌بینی کرد: سرعت افزایش دلار نگران‌کننده است اما به نظر من دلار به بیش از 20هزار تومان نخواهد رسید و وارد فاز ریزشی خواهد شد؛ البته منظور من از کاهش قیمت این نیست که دلار به رقم‌های بسیار پایینی می‌رسد بلکه نهایت ریزش دلار تا 18هزار تومان و ثبات در این نرخ خواهد بود.

زمزمه دلار 20هزار تومانی در سبزه‌میدان و فردوسی

در مقابل این پیش‌بینی‌ها، امروز در بازار سبزه‌میدان و فردوسی زمزمه دلار 20هزار تومانی شنیده می‌شود؛ به گفته یکی از دلالان این بازار نرخ دلار فردایی 20هزار تومان اعلام شده و با این حساب به نظر نمی‌رسد حداقل تا رسیدن به این قیمت شاهد کاهش نرخ ارز باشیم؛ لازم به ذکر است که در جریان معاملات امروز بازار ارز، نرخ هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی بانکی با 300تومان افزایش در مقایسه با روز گذشته به 18900تومان و در بازار آزاد با 200تومان افزایش به 19300تومان رسیده است.

از طرفی چیزی که بیشتر در این بازار خودنمایی می‌کند هجوم دوباره مردم برای خرید و فروش ارز‌های خانگی است، البته به گفته صرافان درخواست برای خرید ارز نسبت به روزهای قبل بیشتر شده اما به گفته دلالان مردم اکثرا فروشنده شده‌اند؛ بنابراین به نظر می‌رسد مردم سعی دارند با خرید ارز از صرافی و فروش بلافاصله آن در بازار آزاد از تفاوت حدود 400تومانی که بین این دو نرخ وجود دارد نهایت استفاده را کنند.

موضع‌گیری همتی نسبت به افزایش نرخ ارز

در این میان رییس کل بانک مرکزی همانند ماه‌های گذشته سعی کرده با انتشار یادداشت‌هایی در اینستاگرام خود سیگنال‌های مثبتی به بازار ارز بدهد؛ به این ترتیب همتی مجددا با تاکید بر غیرواقعی بودن نرخ ارز اظهارکرده که ارزش ذاتی نرخ ارز با در نظر گرفتن متغیرهای اقتصادی، سیاسی وروانی، درمقایسه با نرخی که امروز دربازارخریدوفروش می‌شود، پایین تر است.

او همچنین در بخش دیگری از یادداشت خود به محدودیت‌های ایجاد شده برای کشور به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش نرخ ارز اشاره و تاکید کرده که بنابر تجربه سال گذشته نرخ ارز قابل کنترل است؛ بنابراین اظهارات رییس کل بانک‌مرکزی را می‌توان به نوعی وعده بازارساز برای کاهش نرخ ارز دانست و انتظار داشت که در روزهای آینده نرخ ارز کاهش خواهد یافت، ازین رو لازم است با توجه به تاکیدات بسیاری که بر پرریسک بودن بازار ارز شده، مردم مراقب سرمایه‌های خردی که وارد این بازار کرده‌اند باشند و مجددا فریب قیمت‌های وسوسه‌برانگیز دلار را نخورند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سیاوش (کارشناس بانک مرکزی)
  ۲ ۹

  بان مرکزی نخواهد گذاشت زمان کاهش نرخ ارز را دیگران تعیین کنند بانک مرکزی انتخاب می کند و قطعا نخواهد گذاشت کسی رو نرخ ارز سود کند

 • امید
  ۶ ۱

  ما نفهمیدیم فرق کرباسیان و دژپسند چیه
  مانفهمیدیم فرق سیف با همتی چیه
  در هر دو مورد دلار رفته بالا یعنی چی من نمیفهمم

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  اگرمذاکره نکنید نه تنهااقتصادنداشته ازدرون فرومی پاشداصل نظام هم معلوم نیست آینده اش چه خواهدشدمردم دیگرتحمل این سختی هارابیشترازاین ندارند.

 • mohammad
  ۰ ۱

  چند وقت پيش مردم تظاهرات مى کردند که ما دلار ده هزارتومانى نمى خواهيم٬ چه اشتباهى مى کردند حالا هم نمى توانند حرفشان را پس بگيرند پس الان بهتره که به دلار بيست هزارتومان بسنده کنند در غير اين صورت تا ۵۰ هزارتومان بالا خواهد رفت.

 • اکبر
  ۰ ۱

  دلار رفته بالای 20 تومن رییس بانک مرکزی تو انستاگرام داره پست میزاره فکر میکنه تو اینستاگرام پست بزاره دلار میاد پایین و این وسط صدای شکستن کمر کارخانه های تولیدی که مواد به دلار میخرن و محصولاتشون رو به ریال میفروشن داره گوش فلک کر میکنه