رییس اسبق کانون صرافان در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛

قیمت دلار ثابت نخواهد ماند/ تزریق ارز راهکار موقتی کنترل نرخ

رییس اسبق کانون صرافان ایرانیان با اشاره به تفاوت نرخ تورم بین ایران و کشور‌های حوزه دلار بیان کرد: یا این شرایط ثابت ماندن نرخ ارز ممکن نیست.

اقتصادآنلاینفاطمه اکبرخانی؛ اصغر سمیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره وضعیت بازار ارز این روزها اظهار کرد: همانطور که پیش‌بینی می‌شد، امسال بازار ارز با بیش از ۵ هزار تومان افزایش نسبت به اوایل سال گذشته کارش را آغاز کرد که دلیل اصلی آن هم بیش از آنکه مربوط به بیماری کرونا و یا شرایط اقتصادی باشد، به دلیل تفاوت نرخ تورم بین کشور ما و کشورهای حوزه دلار است.

این فعال بازار ارز با تاکید بر اینکه ثبات نرخ ارز در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست تصریح کرد: با توجه به تفاوت نرخ تورم که کماکان ادامه دارد، ثابت ماندن نرخ ارز هم ممکن نیست، مگر با تزریق بیشتر ارز نسبت به تقاضا، محدود و متوقف کردن واردات و بستن مرزها که آن هم برای دراز مدت موثر نخواهد بود.

سمیعی در پاسخ به این پرسش که "آیا ماندگاری قیمت دلار صرافی ملی در کانال حدود 17000تومان به معنای پذیرش این نرخ توسط بانک مرکزی است؟" بیان کرد: برای این سوال مثالی مطرح می‌کنم، اگر شما متوجه شوید که خانه شما در مسیر رودخانه‌ای واقع شده و حجم عظیمی از آب به طور مرتب وارد خانه‌تان می‌شود، بهترین راه این است که مسیر آب را عوض کنید یا خانه را از مسیل به جای دیگری منتقل کنید اما اگر مصالح کافی داشته باشید ترجیح می‌دهید به جای این کارها سدی در مقابل آب ایجاد کنید.

این تحلیلگر بازار ارز تاکید کرد: بنابراین درمورد بازار ارز هم باید گفت که اگر ذخایر ارزی کافی داشته باشیم، شاید ثابت نگه‌داشتن قیمت ارز با وجود تفاوت نرخ تورم و بهره در کشور ما و کشورهای حوزه دلار ، به کمک تزریق بیشتر از تقاضا بتواند مانع افزایش بیشتر قیمت دلار شود اما مسلما این سد نیز هر چقدر محکم باشد برای مدت کوتاهی می‌تواند جلوی افزایش نرخ ارز را بگیرد و بعد از مدتی بی‌اثر خواهد شد.

سمیعی گفت: در حال حاضر افزایش قیمت ارز مسئله اصلی نیست بلکه این موضوع زمانی مخرب می‌شود که دولت به این روند بی‌توجه باشد و مدام آن را انکار کند که در این صورت وضعیت خوبی پیش روی اقتصاد کشور نخواهد بود؛ در هر حال یا باید با تصمیمی قاطع و اراده‌ای قوی به جنگ با تورم برویم و نرخ آن را به زیر ۵درصد برسانیم، یا اگر به هر دلیلی از انجام این کار ناتوان هستیم با تعدیل منظم نرخ ارز، واقعیت‌های اقتصادی را باور کنیم و در هر صورت نرخ ارز واقعی و واحد داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سیاوش (کارشناس بانک مرکزی)
  ۲ ۲

  حرف ایشان در کل درست است اما مسئله این است که شیوه مدیربت بانک مرکزی تغییر کرده است همان طور که دلار بالا می رود می تواند پایین هم بیاید افکار عمومی هنوز مانند سابق تحلیل می کند که بانک مرکزی وقتی دیگر نمی تواند قیمت را پایین نگه دارد قیمت بالا می رود پس قیمت بالا رفته باقی هم می ماند اما در حال حاضر بانک مرکزی مقاومتی برای بالا رفتن نمی کند تا حد زیادی عرضه وتقاضا شرایط را تعیین می کند در 2 سال گذشته دو بار نرخ بالا رفته و به شدت هم پایین امده شرایط اینده هم همین گونه است اما افکار عمومی هنوز متوجه موضوع نیست و مثل سابق تحلیل می کند بنابراین اشتباه می کند وبعد غافلگیر می شود

  • هادی
   ۰ ۰

   آقای کارشناس بانک که کامنت گذاشتی، دقیقا کارشناس بانک مرکزی کدوم کشور هستی؟ سوئیس؟ یا اینکه منظورت از عوض شدن سیاست بانک مرکزی،عوض شدن سطح مزخرف گوییه بانک مرکزیه؟ عرضه و تقاضا قیمت ارز مشخص میکنه در ایران ؟ حالت خوبه؟ جلوی تقاضا رو با چک و لگد و مامور بازی و پرونده سازی گرفتن و قیمت رو بصورت کاملا جعلی و فقط در حد لفظ پایین نگه داشتن راهکار اقتصادیه؟ بزودی در همین حینی که شما مشغول فریب خودتون و بقیه با این حرفها هستید خواهید فهمید که قیمت به مولفه های واقعی اقتصاد واکنش نشون میده نه به زور و تهدید و دستور.

 • محمدی
  ۲ ۲

  راهکار بسیار ساده است ، سود سپرده بانکی را صفر کنید و چاپ ریال را ممنوع کنید . و در یک فرصت ده روزه از مردم بخواهید تا ریال نقدی خود را به حساب بانک خو واریز کرده و پس از آن ریال نقدی فاقد ارزش شود و همه فقط با کارت بانکی خود خرید و معامله کرده و ۱۵٪ هم همزمان با خرید مالیات دهند . برای تاکسی از کارت مثل مترو استفاده شود .

 • ناشناس
  ۳ ۰

  ایراد این تحلیلها اینست که روایت گر وضع موجود است و بالافاصله با کاهش شدید نرخ ارز تحلیل جدیدی میدهند یعنی در اصل اینها عوامل بازار هستند.

 • کارشناس خانگی
  ۰ ۰

  اقای کارشناس طی ۴۰ سال گذشته کی شده بانک مرکزی ودولت نرخ ارز وتورم را برای مدتی ثابت نگه دارد مثال بزنید.