مجیدرضا حریری:

دلار گران نشده، ارزش پول ملی ایران کاهش یافته است

یک فعال بخش خصوصی معتقد است کاهش ارزش پول ملی ناشی از افزایش نرخ تورم و دیگر شاخص‌های مهم اقتصادی کشور است و در شرایط فعلی با افزایش انتظارات تورمی احتمالا در آینده نزدیک قیمت‌ها همچنان افزایشی باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در حالی که جامعه و مسئولان به شدت درگیر مقابله با شیوع ویروس کرونا هستند شرایط اقتصادی کشور دوباره در وضعیت ویژه‌ای قرار گرفته است. پس از اینکه شاخص بازار سرمایه چند رشد چشمگیر و کم سابقه را تجربه کرد دوباره نرخ دلار رو به افزایش رفت. این مهم در شرایطی است که تعطیلی ناشی از کرونا بسیاری از کسب و کارها را به تعطیلی کشانده و انتظار می‌رفت حداقل نرخ تورم کاهش یابد.

مجیدرضا حریری،عضو اتاق بازرگانی، در رابطه با دلایل افزایش قیمت دلار گفت: به نظر من بهتر است به جای اینکه اینطور به مساله وارد شویم؛ چرا بورس به این وضعیت رسید؟ چرا قیمت همه کالاها رو به افزایش می‌رود؟ به نظر من دلیل اصلی آن کاهش ارزش پول ملی است و در واقع دلار گران نمی‌شود بلکه این ریال است که کم ارزش می‌شود.به گفته وی استفاده از عبارت ریزش ارزش پول ملی خود نشان دهنده واقعیت ماجراست درحالی که برخی از گران شدن دلار خوشحال می شوند. 

او درباره چرایی این مساله گفت: به دلیل حجم بالای نقدینگی در کشور و تورم بیش از ۴۰ درصدی که بانک مرکزی اعلام کرده و رشد منفی بیش از پنج درصد اقتصادی بیانگر کاهش ارزش واقعی پول ملی است. در مقابل این کاهش ارزش هر کالا، خدمات و ارزی گران‌تر می‌شود و این طبیعی است.

حریری تصریح کرد: پارسال این موقع دلار حدود ۱۴ و ۱۵ هزار تومان بود. بانک مرکزی تورم سالیانه کشور را ۴۱ درصد اعلام کرده است و اکنون نرخ دلار بیش از ۱۷ هزار تومان است. بر این اساس می‌توان گفت حتی قیمت فعلی نیز به اندازه کافی رشد نکرده، با این حال ارزش پول ملی کاهش داشته است.

او در رابطه با وعده‌های دولت مبنی برکنترل اوضاع تاکید کرد: این وعده ناشی از یک وظیفه دولت برای کنترل اوضاع است. دولت باید شرایط اجتماعی و سیاسی کشور را کنترل کند ولی امکانات کافی برای کنترل نرخ تورم را ندارد. یک طرف مبادلات اقتصادی کشور درآمدهای دولت است. براساس بودجه ۹۹ تمام منابع درآمدی دولت از منابع حاصل از فروش نفت تا مالیات‌ها نهایتا ۵۰ درصد محقق شوند و بنابراین دولت امکان مقابله با کاهش ارزش پول ملی را ندارد.

حریری افزود: در حال حاضر چشم انداز تورمی وجود دارد و کشور هم دچار کمبود منابع ارزی و ریالی است که طبعا به کاهش ارزش پول ملی منجر خواهد شد و قیمت کالاها و خدمات مختلف نیز به تدریج افزایش خواهند یافت. در حال حاضر راهکار مرسومی برای این شرایط وجود ندارد چرا که کشور ما امروز در یک وضعیت متعارف به سر نمی‌برد.

این عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: در حال حاضر شرایط کشور هم به گونه‌ای نیست که وعده‌ها و شعارهای دولت بتوانند حتی برای کوتاه مدت مسکن باشند و هر وعده‌ای که دولتمردان و تصمیم‌گیران بدهند، باز وضعیت اقتصادی به راه خود ادامه می‌دهد. به بیان دیگر مردم واقعیات اقتصادی کشور را می‌دانند و به خوبی متوجه شدند که کنترل اقتصاد در دست سیاست‌گذاران نیست.

او خاطرنشان ساخت: همانطوری که گفتم فعلا انتظارات تورمی در کشور حاکم است. تنها در بخش کالاهای اساسی به سرعت تورم خود را نشان نمی‌دهد که آن هم باز می‌گردد به سیاستهای کنترلی این بخش. در حال حاضر نیز همه کالاها اعم از مواد خوراکی تا بهداشتی در حال گران‌تر شدن هستند و این مهم با افزایش قیمت دلار همزمان شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام وفتی ک نظریه سیاست گزرانی ثمر بخش نیست ،نظریه ما چ سود

 • علی
  ۰ ۱

  این سر خط مسخره ترین چیزی بود که شنیدم 😂😂😂 یکم فکر میکردید پس ارزش پول ملی جلوی چه چیزی بی ارزش شده ؟

 • شاهرخ
  ۱ ۰

  از کرامات شیخ ما این است شیره را خورد و گفت شیرین است

 • مجید
  ۲ ۰

  پس بالاخره تکلیف چیه؟ نمیشه که هر روز گرانی، هر روز استرس، هر روزبد تر از دیروز.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  متاسفانه یک سری انسانها در مقابل علم و فهمیدن موضوع مقاومت می کنند،عاقبت این افراد هم به راه درست هدایت می شوند.اگر هم نشدند خودشان مقصرند.

 • مهدی
  ۱ ۱

  پول مملکت ما نقره و طلا است دلار یک پول بدون پشتوانه است

  • ناشناس
   ۰ ۰

   😳😳😳

 • کامبیز.اص قری
  ۰ ۰

  تراولهای بدون پشتوانه بیشتری به عناوین مختلف چاپ بشه وصفرهاشم حزف کنند درست میشه میگی نه.اه

 • یک کارگر
  ۰ ۰

  خب ببینید چرا ارزش پول ایران کم شده کارشناسی کنید ومشکل را برطرف کنید عزیزان

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بنظر من کل داشته هایمان از ریال رو باید باطل کرد ویک پول جدید وارد کرد وهر ضرری متحمل بشیم بهتره تا این اوضاع کل داشته هایمون از پول ایرانی رو باید باطل کرد چه فقیر وچه غنی وپول جدید باید وارد عمل کرد

 • امیر
  ۰ ۰

  سلام دقت کردین هر وقت دولت و بانک مرکزی دست روی بانکها و سود سپرده میزارن همه چی تصاعدی گران میشود ایا این عمدی برای بدبخت کردن مردم و نارضایتی نیست چرا با قانون جلوی سود جویی سرمایه داران در بخش مسکن و معیشت مردم گرفته نمیشود و هر روز گرانی بیشتر و خاک شدن پول ملی زیادتر میشود خدایا به تو پناه میبریم

 • ابراهیم
  ۰ ۰

  پیش بینی می کردم چنین شود حالا به مردم چی دارید بگین