{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 407720

بازارهای جهانی در حال رصد تحولات در خاورمیانه است. پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد، قیمت طلا به‌دلیل رشد سریع تنش‌ها در خاورمیانه به بالاترین قیمت در ۷ سال گذشته رسید و تقاضا را برای دارایی‌های امن بالا برده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، در حالی که به‌دنبال ترور شهید سردار سلیمانی ایران محدودیت‌های بیشتری از تعهدات هسته‌ای خود را لغو و اعلام کرده که از این به بعد محدودیتی در سطح غنی‌سازی نمی‌پذیرد قیمت شمش طلا در هر اونس به حدود 1600 دلار رسید. علاوه بر آن، دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا مجدداً ایران را تهدید کرده است که آماده حمله دوباره به منافع ایران در صورت دست زدن ایران به اقدام تلافی جویانه است. گاوین منت، تحلیلگر ارشد مین لایف در سیدنی می‌گوید، طلا با شتاب قوی وارد سال 2020 شد. وقتی بلاتکلیفی در مذاکرات تجاری امریکا و چین ادامه دارد و موضوعات امنیتی با ایران مطرح می‌شود، طلا واقعاً برجسته می‌شود و ارزش پیدا می‌کند. این گزارش افزود: شمش طلا در مسیر بزرگ‌ترین رشد سالانه خود از سال 2010 است که با دلار ضعیف، نرخ پایین بهره واقعی و طولانی شدن جنگ تجاری بر رشد جهانی، تحریک شده است. درحالی که تحلیلگران گلدمن در زمینه سناریوهای بالقوه گسترده‌ای در این مرحله می‌تواند وجود داشته باشد محتاط هستند، گلدمن ساکس بانک می‌گوید که شمش طلا نسبت به نفت موقعیت بهتری دارد. جفری کوری و دامین کوروالین دو تحلیلگر ارشد در یادداشتی در روز 6 ژانویه تأکید کرده بودند که تاریخ نشان داده است در اغلب نتیجه گیری‌ها، طلا احتمالاً فراتر از سطحی است که در حال حاضر قرار دارد. این با تحقیقات قبلی ما نیز سازگار است که داشتن طلا در درازمدت یک حصار بهتر در برابر این خطرات ژئوپلیتیکی است. این گزارش در ادامه افزود: قیمت هر اونس «شمش اسپات» با رشد بیش از 2.3 درصد به 1588.1 دلار در هر اونس رسید، بالاترین نرخ از آوریل 2013. «شمش فیوچرز» نیز با رشد 2.5 درصد به 1590.9 دلار رسید و شمش پالادیوم نیز 1.5 درصد رشد کرد و به قیمت 2019 دلار در هر اونس افزایش یافت که یک رکورد جدید محسوب می‌شود. بلومبرگ همچنین گزارش داد که قیمت نقره و پلاتین نیز افزایش یافته است.

دلار

شاخص دلار در نخستین روز از معاملات هفتگی با افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به خرید ارزهای امن نسبت به روز قبل خود در سطح پایین تری نسبت به 3 ماه گذشته بسته شد. فضای معاملات ارز کماکان تحت تأثیر ریسک‌های ژئوپلیتیک باقی مانده است.

ری آتریل، استراتژیست ارشد ارزی در بانک ملی استرالیا گفت: فکر می‌کنم بازارها بسیار مضطرب هستند. همه منتظر پاسخ متقابل ایران و کاری که ترامپ بعد از آن انجام می‌دهد، هستند.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با کاهش ۰.۴ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۵۶ واحد بسته شد.

بازار داخل

با توجه به تعطیلی بازارهای پایتخت در روز گذشته، در بازار داخلی قیمت ارز تغییر محسوسی نداشت. در عین حال عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی بر ثبات بازار ارز تأکید کرد. همتی گفت: این بانک از هیچ تلاشی برای خنثی‌سازی فشار حداکثری به مردم ایران و برای حفظ و تداوم ثبات در بازار ارز و پول و نیز سایر بازارها، فروگذار نخواهد کرد. بانک مرکزی به طور قطع، همچون ماه‌های گذشته با قدرت، تلاش کسانی را که در آرزوی بی‌ثبات کردن بازارها هستند ناکام خواهد گذاشت.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری