کد خبر 387906

طلای ایران ٢٠‌میلیون تومان ارزان‌تر از همسایگان

طلا در بازار ایران ارزان‌تر از بازار جهان شد. حالا هرکیلوگرم طلا در ایران تا ٢٠‌میلیون تومان ارزان‌تر از کشورهای همسایه است و همین موضوع انگیزه قاچاق طلا را برای قاچاقچیان زیاد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، عبادالله محمدولی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر با اعلام این موضوع  می‌گوید: «موافق دستکاری قیمت‌ها در بازار طلا نیست و همان‌گونه که حباب قیمت طلا به نفع اقتصاد ایران نیست، کاهش قیمت طلا و ریزش آن نسبت به کشورهای همسایه هم اتفاق مثبتی برای اقتصاد به شمار نمی‌آید.»

حباب سکه منفی شد

بر اساس آن‌چه نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرده، ارزش سکه در بازارهای داخلی ٥٠‌هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار نیز حدود ۵‌هزار تومان زیر قیمت جهانی درحال دادوستد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بهای هر مثقال طلا نیز در روزگذشته حدود ۱۰‌هزار تومان کاهش داشته و به یک‌میلیون و ۷۶۰‌هزار ۶۱‌هزار تومان رسیده است. هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با ۳‌هزار تومان افت قیمت به نرخ ۴۹۶‌هزار و۵۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. این افت قیمت حالا قاچاق طلا را حسابی رونق بخشیده است.  آن‌گونه که عبادالله محمدولی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر  می‌گوید: «در بیشتر مواقع‌سال، هر کیلو طلای ایران بین  ٥ تا ٢٠‌میلیون تومان ارزان‌تر از بازار کشورهای همسایه است.»

او ادامه می‌دهد: «قاچاق طلا معمولا به صورت طلای آب‌شده یا مسافری به کشورهای همسایه صورت می‌گیرد.» آن‌گونه که این فعال صنفی توضیح می‌دهد: «سوداگری در بازار طلا این روزها از بین رفته و بیشتر کسانی که خریدی انجام می‌دهند، همان مشتریان واقعی هستند.»

اجازه دهید بازار رفتار خود را داشته باشد

سکه تمام بهارآزادی که اردیبهشت امسال از مرز ٥‌میلیون تومان هم گذر کرد، دیروز در بازار تهران به قیمت ٣‌میلیون و ٩٥٤‌هزار تومان فروخته می‌شد. این کاهش قیمت اما در شرایطی در بازار ایران رخ داده که بهای اونس جهانی در ماه‌های گذشته روند صعودی داشته و از حدود ١٢٧٤,٩٢ دلار در اردیبهشت امسال به ١٤٨٨.٧٤ دلار در ٢٠ مهر امسال رسیده است. محمدولی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر با اشاره به حباب حدود ٨٠٠‌هزار تومانی سکه در ماه‌های نخست امسال، ادامه داد: «نه برای حباب ٨٠٠‌هزار تومانی قیمت سکه در آن روزها توجیهی وجود دارد و نه برای منفی‌شدن قیمت‌ها در امروز.» او که معتقد است باید اجازه داد که بازار رفتار خود را  انجام دهد، افزود: «کاهش قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی نسبت به بازارهای جهانی اتفاق خوبی به شمار نمی‌رود و تأثیر منفی خواهد داشت.»

آرامش بازار طلا تا پایان ماه صفر

به دنبال ازبین‌رفتن حباب سکه، سوداگری در بازار هم به حداقل خود رسیده است. کشتی‌آرای، نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران که علت اصلی وجود حباب منفی در بازار طلا و سکه را  کاهش تقاضا می‌داند‌، گفت: «به دنبال ازبین‌رفتن حباب قیمتی بیشتر مردم ترجیح می‌دهند که در سایر بازارها همچون بورس، سرمایه‌گذاری کنند.»

طبق پیش‌بینی‌های این فعال بازار، با توجه به نرخ اونس و دلار، تعطیلی و مناسبت‌های سوگواری در روزهای آینده پیش‌بینی می‌شود که تا پایان ماه صفر شاهد بازاری آرام و باثبات برای طلا و سکه باشیم که نوسان‌های اندکی خواهد داشت.

کشتی‌آرای با اشاره به این نکته که قیمت طلا و سکه تحت‌تأثیر دو عامل نرخ اونس طلا در بازارهای جهانی و قیمت دلار است، افزود: «ثبات قیمت این دو شاخص در هفته گذشته، باعث آرامش بازار طلا و سکه شد. قیمت هر اونس طلا در هفته گذشته بین ۱۵۰۱ تا ۱۵۰۹دلار در نوسان بود که باعث شد قیمت سکه و طلا در کشور نوسان اندکی داشته باشد.»

وی ادامه داد: «قیمت دلار نیز در هفته گذشته ثبات کاملی داشت و به همین دلیل وضع بازار طلا و سکه تقریبا آرام بوده و نوسان جزیی ۱۰ تا ۲۰‌هزار تومانی را تجربه کرد.»نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: «اما در پایان هفته گذشته به دلیل مثبت‌شدن شاخص‌های اقتصادی آمریکا، ارزش دلار بالا رفته و به‌تبع آن، نرخ اونس جهانی طلا افت زیادی کرد؛ به‌طوری که نرخ اونس با افت ۲۰دلاری به یک‌هزار و ۴۸۹ دلار کاهش یافت.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری