تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
بررسی آمارهای گمرک نشان می‌دهد؛

ایران در جنگ روسیه و اوکراین چقدر ضرر می‌ کند؟

آتش جنگ روسیه و اوکراین اوج گرفته و هر چقدر که زمان می‌گذرد، گویا قصد فروکش هم ندارد؛ دو کشوری که در تجارت خارجی برای ایران مهم هستند؛ حالا باید دید که شعله‌های این جنگ، چقدر تجارت خارجی ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.

اقتصادآنلاین-محبوبه فکوری؛ تنش ها میان روسیه و اوکراین به اوج رسیده است. برخی از کشورهای غربی هم البته آتش این جنگ را شعله ورتر کرده و با تهدیدهای نظامی و غیرنظامی تلاش دارند تا از آب گل آلودی که این فضا پیش روی دو کشور قرار داده، به نفع خود ماهی بگیرند.

در این میان، از آنجا که روسیه و اوکراین هر دو کشورهای تامین کننده مواد غذایی در دنیا به شمار می روند و البته در یک سطح بالاتر نیز روسیه تامین کننده بسیاری از کالاهای مورد نیاز دنیا در صنایع زیرساختی است، این جنگ به طور قطع بازارهای بسیاری را متاثر خواهد کرد، به همین دلیل این جنگ و رویارویی به ضرر تمام دنیا خواهد بود.

حال ایران هم در یک سوی این بازار پرتنش، علاوه بر اینکه نسبت به واردات کالا از روسیه و اوکراین اقدام می کند؛ بلکه در حوزه تامین برخی اقلام این دو کشور نیز صاحب نقش است؛ اما شاید نکته مثبت، وزنه سنگین تر مراودات تجاری ایران با روسیه در مقایسه با اوکراین است که با توجه به وضعیت سیاسی مثبتی که میان ایران و روسیه وجود دارد می توان امیدوار بود ضرر ایران از این جنگ اندکی کمتر باشد.

بر اساس آمارهای رسمی، مجموع تجارت خارجی ایران با روسیه و اوکراین در سال جاری حدود دو میلیارد دلار بوده که در این میان البته سهم اوکراین ناچیز است؛ به نحوی که در ۱۰ ماهه امسال، در مجموع تجارت خارجی ایران حدود ۱۳۳.۶ میلیون تن کالا به ارزش ۸۰ میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلار بوده است و رقمی که برای حجم تجارت خارجی ایران با روسیه و اوکراین در مجموع ثبت شده به حدود چهار میلیون تن به ارزش کمتر از دو میلیارد دلار می رسد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تجارت ایران و روسیه در ده ماهه سال جاری در مجموع حدود ۳.۸ میلیون تن به ارزش حدود ۱.۸ میلیارد دلار بوده که از این میزان سهم واردات ایران از روسیه ۲.۹ میلیون تن به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار است که در مقایسه با ۱۰ ماهه پارسال ۱۱.۵ درصد از لحاظ وزن و ۳۰.۶ درصد از نظر ارزش افزایش دارد. در سال گذشته واردات ایران از روسیه ۲.۶ میلیون تن به ارزش ۹۰۱ میلیون دلار بوده است.

سیدروح الله لطیفی، سخنگوی گمرک می گوید، عمده واردات ایران از روسیه با ۲.۶ میلیون تن به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به محصولات غذایی و البته کالاهای اساسی اختصاص دارد؛ به طوری که بیش از ۶۹۴ میلیون دلار گندم، ۷۲.۲ میلیون دلار ذرت و یا جو و دانه های سویا وارد شده است. 

به گفته وی، واردات از روسیه را روغن دانه‌های آفتابگردان، اقلام نیمه صنعتی و مواد اولیه، چوب، کاغذ روزنامه و اقلام دارویی است.

در مقابل، صادرات ایران به روسیه را حدود ۹۲۳.۱ هزار تن کالا به ارزش ۴۸۵.۷ میلیون دلار تشکیل می دهد که این صادرات در ۱۰ ماهه سال گذشته ۸۱۱.۶ هزار تن به ارزش ۳۸۹.۷ میلیون دلار ثبت شده بود. بر این اساس در سال جاری صادرات به روسیه ۱۳.۷ درصد از نظر وزن و ۲۴.۶ درصد از نظر ارزش رشد دارد.

به گفته سخنگوی گمرک، حدود ۶۰ درصد صادرات ایران به روسیه محصولات کشاورزی، شیلات و مواد غذایی است که ۵۰۱.۵ هزار تن به ارزش ۲۹۱.۴ میلیون دلار را به خود اختصاص داده است. 

وی می افزاید: در بین اقلام صادراتی به روسیه می‌توان به ۲۰ میلیون دلار فلفل، ۴۶ میلیون دلار پسته، ۱۶.۵ میلیون دلار انگور و یا کالاهای دیگری مثل  معدنی، سنگ آهن و یا شیمیایی اشاره کرد؛ این در حالی است که مجموع تجارت خارجی در ۱۰ ماهه امسال حدود ۲۵۰.۸ هزار تن به ارزش بیش از ۱۶۲.۵ میلیون دلار بوده است.

به گفته وی، واردات صورت گرفته از اوکراین به ایران نیز ۱۷۴.۴ هزار تن به ارزش بیش از ۱۱۱.۷ میلیون دلار گزارش شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱.۶ درصد از لحاظ وزن  کاهش و ۱۰۵.۷ درصد از لحاظ ارزش افزایش داشته است. 

این در حالی است که از اقلام وارداتی از اوکراین می‌توان گندم، ذرت، روغن آفتابگردان، ماشین آلات و یا برخی تجهیزات نفتی نام برد. 

این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها