تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
مدیرعامل فولاد مبارکه در آستانه سالروز پیروزی انقلاب خبر داد؛

سرمایه‌ گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در پروژه‌ های بزرگ صنعتی

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از کلنگ‌زنی ۵ پروژه بزرگ صنعتی با سرمایه‌گذاری این شرکت و به ارزش بیش از ۴۰هزار میلیارد تومان در دهه فجر امسال خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، همزمان با ایام الله دهه فجر، 5 پروژه بزرگ صنعتی با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه به ارزش بیش از 40 هزار میلیارد تومان کلنگ‌زنی‌ شده که این پروژه‌ها باعث اشتغالزایی بیش از 12هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در اقصی نقاط کشور خواهد شد. آیین آغاز عملیات احداث این پروژه‌ها، یکشنبه 17 بهمن‌ماه 1400 با حضور رییس جمهور در قالب آیین آغاز عملیات اجرایی 48 پروژه بزرگ صنعتی کشور در سالن‌ همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اعلام این خبر افزود: فولاد مبارکه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در کشور بوده و نیاز بسیاری از صنایع مهم در کشور را تامین می‌کند. به همین خاطر با برنامه‌ریز‌های به‌عمل آمده و با عنایت به برنامه¬های توسعه¬ای کشور و نیاز به محصولات جدید، عملیات احداث خط تولید محصولات کیفی نورد گرم به ظرفیت 4 میلیون تن و با اعتباری بالغ بر 18 هزار میلیارد تومان آغاز می‌شود.

سرمایه‌ گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در پروژه‌ های بزرگ صنعتی

احداث 3 نیروگاه  برای تولید پایدار برق مورد نیاز کشور

وی در ادامه با اشاره به محدودیت‌های قابل توجه انرژی بر سر راه تولید گفت: عملیات احداث پروژه واحدهای نیروگاه سیکل ترکیبی با تکنولوژی جدید و بازده بالا با ظرفیت 1000 مگاوات و با سرمایه‌گذاری 13هزار میلیارد تومان همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی آغاز می‌شود. همچنین ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت 500 مگاوات و نیروگاه عظیم بادی با ظرفیت 100مگاوات از جمله طرح‌های بزرگ فولاد مبارکه در راستای تولید پایدار برق مورد نیاز کشور است که به‌زودی عملیات اجرایی آن‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت. با بهره‌برداری از این سه نیروگاه، محدودیت‌های موجود در حوزه انرژی تا حد زیادی از سر راه تولید فولاد مبارکه برداشته شده و میزان تولید این شرکت که بخش بزرگی از نیاز صنایع مختلف کشور به ورق‌های فولادی را تامین می‌کند افزایش خواهد یافت.

۴۸ پروژه بزرگ صنعتی کشور-02

طیب‌نیا خاطر‌نشان کرد: شروع ساخت واحد تولید آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان به ظرفیت 900 هزار تن با هدف رساندن ظرفیت تولید این شرکت به 2 میلیون تن تختال یکی دیگر از پروژه‌های بزرگیست که در دهه فجر امسال احداث آن کلید خواهد خورد. همچنین پروژه احداث واحد احیاء مستقیم صنایع معدنی و فولادی ستاره سیمین هرمز به ظرفیت 1.7 میلیون تن نیز با سرمایه‌گذاری 5000 میلیارد تومان آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در ادامه از شروع عملیات احداث خطوط اسیدشویی و نورد سرد شرکت فولاد امیرکبیر کاشان خبر داد و گفت: این طرح با سرمایه‌گذاری بیش از 900 میلیارد تومان یکی از برنامه‌های دیگر فولاد مبارکه در راستای افزایش ظرفیت تولید فولاد در کشور است. با احداث این خط، سالانه 0.8 میلیون تن ورق‌های اسیدشویی و نورد سرد در گروه فولاد مبارکه تولید می‌شود.

سرمایه گذاری فولاد مبارکه برای استفاده پساب فاضلاب شهرهای مجاور در چرخه تولید فولاد

وی تصریح کرد: یکی از پروژه‌های مهم فولاد مبارکه در راستای فراهم نمودن بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز این شرکت، تامین مالی برای تکمیل و بهره‌برداری از تاسیسات فاضلاب شهرهای مجاور فولاد مبارکه است. این پروژه با سرمایه‌گذاری شرکت فولاد مبارکه به ارزش بیش از هزار میلیارد تومان تامین مالی خواهد شد و امکان اتصال شبکه‌ فاضلاب شهرهای جدیدی در مجاورت فولاد مبارکه و فولاد سبا را به تصفیه‌خانه پساب فاضلاب فولاد مبارکه به منظور استفاده در چرخه تولید فولاد فراهم نموده و نقش بسزایی در صیانت از محیط‌زیست منطقه بر عهده خواهد داشت.

طیب‌نیا در پایان افزود: پیش از این، پروژه ساخت تاسیسات تصفیه و انتقال پساب 9 شهر مجاور دیگر نیز با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه برای کاهش آب خام مصرفی این شرکت به بهره‌برداری رسیده بود که در نهایت با این اجرای این پروژه‌ها، حجم آب خام مصرفی در فولاد مبارکه به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت. 

وی به تامین هزینه‌های این پروژه‌ها توسط فولاد مبارکه و نقش برجسته این شرکت برای توسعه کشور اشاره نموده و متذکر شد: عملیات اجرایی چندین طرح توسعه‌ای دیگر نیز در سایر کارخانه‌های تابعه فولاد مبارکه در استان‌های چهارمحال‌و‌بختیاری و خراسان رضوی به‌زودی و طی ماه‌های پیش‌رو آغاز خواهد شد.

سرمایه‌ گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در پروژه‌ های بزرگ صنعتی

امضای قرارداد خرید ۵۰ دستگاه لکوموتیو بین شرکت فولاد مبارکه و شرکت مپنا

در حاشیه این مراسم با حضور رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت قرارداد خرید ۵۰ دستگاه لکوموتیو بین شرکت فولاد مبارکه و شرکت مپنا ، به امضا رسید.

این قرارداد توسط محمد یاسر طیب‌نیا مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه و عباس علی‌آبادی مدیرعامل شرکت مپنا به امضا رسید که در این قرارداد شرکت مپنا متعهد شده است نسبت به تولید و تحویل ۵۰ دستگاه لکوموتیو به شرکت فولاد مبارکه طی ۲ سال آینده اقدام کند.

ارزش این قرارداد معادل ۲ هزار میلیارد تومان است و شرکت مپنا به تدریج این لکوموتیوها را به شرکت فولاد مبارکه برای رفع محدودیت‌های موجود در حوزه حمل‌ونقل و جابجایی محصولات این شرکت در شبکه ریلی کشور خواهد داد.

این مطلب برایم مفید است
۲ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها