شهردار تهران:

شرایط ادعایی ناسا درباره انتشار گاز متان در جنوب تهران را پیدا نکردیم

شهردار تهران گفت: حتی یک سانت زمین نفروختیم تا حقوق بدهیم. تاکنون مبدل سازی را در دستور کار قرار دادیم و با مشارکت مردم حرکت کردیم.

 شرایط ادعایی ناسا درباره انتشار گاز متان در جنوب تهران را پیدا نکردیم

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران در شصت و چهارمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان‌ها که در صحن شورای شهر تهران برگزار شد، گفت: اگر سطح مدیریتی شهری را در حداقل نظافت بدانند، نمی‌توان حقیقت امروز را محقق کرد، چرا که عمده کار فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرها به دست شهرداری‌ها انجام می‌شود.

شهردار تهران با بیان اینکه منابع شهرداری‌ها وابسته به نفت نیست و برنامه ریزی و اجرا از محل درآمد و هزینه است، گفت: در شهر تهران ۸۰ درصد منابع را فراتر از قوانین کشور و محل درآمد مالیات بر ارزش افزوده و عوارض، کسب می‌کنیم . شهرداری‌ها بیشترین همراهی و ممارست را با مردم را دارند اما آنچه القا می‌شود نگاه حداقلی است که به نوعی جفا در حق شهرداری‌ها است.

او با بیان اینکه ویژگی ممتاز رئیس جمهور، تبعیت از ولی و پیگیری آبادانی و خدمت به مردم است، گفت: یکی از دلایلی که اخیرا عملیات ترکیبی بر علیه ما شکل گرفت این است که سرعت در خدمت و ایجاد رضایتمندی عمومی را در کشور کاهش دهند.

شهردار تهران با تاکید بر انسجام، وحدت و افزایش گستره خدمت، وجود قومیت و مذاهب مختلف در کشور را نوعی مزیت برای کشور برشمرد.

او با بیان اینکه در شهر تهران شعاری را با الهام از اسلام دنبال می‌کنیم و می‌گوییم که مسئول همه چیز در تهران هستیم، افزود: تلاش ما این است در حد اعلا برای وظایف خود تلاش کنیم و در دیگر بخش‌ها نیز کمک اعلا به سایر دستگاه‌ها داشته باشیم که در این راستا با تمام آنها تفاهم نامه منعقد و مشارکت می‌کنیم.

بخشی از صحبت‌های شهردار تهران را در ادامه بخوانید:

در خصوص انتشار گاز متان در جنوب تهران، تیم دانشگاهی تشکیل شده تا موضوع را بررسی کند و تا به حال شرایطی که ادعای ناسا را تایید کند پیدا نکردیم اما چون شائبه برای مردم ایجاد شده موارد را بررسی و نتایج را اعلام خواهیم کرد.

مشکل منابع نداریم، ۲ سال قبل از مدیریت شهری جدید، شهرداری شاهد تنش مالی جدی بوده است، به طوری که در سال ۹۹ به مدت سه ماه با قرض اداره می‌شد.در سال۹۹تعداد۳۱هزار پروانه صادر شد اما در سال۱۴۰۰بالغ بر پنج هزار فقره پروانه صادر شده است.

عوارض شهرسازی ۶۷ درصد امکان مالی شهرداری را تأمین می‌کند. علت این بوده که مدیریت شهری علاقه داشت که شهر را گران اداره کند، کم ساخت و ساز صورت بگیرد و تهران گران اداره شود. بر اساس این سیاست شرایطی را ایجاد کردند که ملک در بخش مالکیت و استیجاری به بلای خانمان سوز تبدیل شده است.

حتی یک سانت نفروختیم تا حقوق بدهیم. تاکنون مبدل سازی را در دستور کار قرار دادیم و با مشارکت مردم حرکت کردیم.

برخی معتادان را هیچ بخشی نمی پذیرفت اما ما پذیرش کردیم و یک فرهنگ ایجاد شد تا همه دست به دست هم بدهیم و بتوانیم در این زمینه موفق عمل کنیم. دو جلسه با شهرداران کلانشهرها داشتیم که ببینیم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم که دولت این بخش را به ما واگذار کند و بتوانیم به کشور کمک کنیم.

سالانه ۱۸۰ هزار مسکن را تسهیل گیری خواهیم کرد.۳۴۰ هزار واحد تفاهم نامه منعقد شده که عملیات عمرانی نزدیک به ۴۰ هزار واحد آن آغاز شده است. طبق قانون راه و شهرسازی متولی مسکن است اما ابزاری در شهرها ندارد که اگر شهرداری متولی شهرسازی شود و راه و شهرسازی کمک کند، شرایط بهتر خواهد داشت.

منبع: ایرنا
ارسال نظر