کد خبر 527071

چرا هوای تهران فروردین امسال آلوده تر از پارسال بود؟

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، نقش عوامل جوی بر تغییرات آلودگی هوای پایتخت را در فروردین امسال تشریح و کاهش بارش‌ها در این ماه را سبب کاهش رطوبت نسبی و به تبع آن افزایش آلودگی هوا ارزیابی کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین،‌ حسین شهیدزاده اظهار داشت: در فروردین ماه امسال کیفیت هوا در پایتخت ۲ روز در شرایط پاک، ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و چهار روز به‌دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

وی اضافه کرد: اطلاعات ثبت شده نشان می‌دهد که کیفیت هوا در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته چندان مطلوب نبود، چراکه در فروردین پارسال کیفیت هوا ۱۴ روز در شرایط پاک و ۱۷ روز در شرایط قابل قبول گزارش شده است.

شهیدزاده درباره چرایی افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و به‌تبع آن آلودگی هوا در فروردین ماه امسال نسبت به سال گذشته اعلام کرد: ابتدا باید بدانیم که بررسی روند تغییرات میانگین ساعتی غلظت آلاینده PM ۲.۵ و PM ۱۰ در ۱۰ ایستگاه نواحی مختلف شهر تهران نشان‌دهنده افزایش غلظت ذرات معلق در فروردین امسال نسبت به سال ۱۳۹۹ است.

وی افزود: کاهش بارش‌ها در فروردین ماه امسال سبب کاهش رطوبت نسبی هوا شد و بر اساس اطلاعات موجود امسال در فروردین تنها یک روز رگبار پراکنده در شهر تهران داشتیم و این درحالی است که در فروردین سال گذشته ۱۶ روز از هوای پایتخت بارانی گزارش شد.

شهیدزاده گفت: کمبود رطوبت نسبی (خشک بودن هوا) باعث رویش کمتر گیاهان در اراضی بالادست باد تهران شد که این خود سبب گسیل گرد و خاک از مناطق مستعد و افزایش قابل توجه غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون و به‌تبع آن افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون شده است. 

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه با بیان اینکه متوسط سرعت وزش باد در روزهای فروردین سال ۱۴۰۰ بیش از متوسط سرعت آن در سال گذشته بود اضافه کرد: این مسئله نیز موجب تشدید ورود گرد و خاک به شهر تهران شده است.

وی اضافه کرد: در تمام روزهای فروردین امسال رطوبت نسبی به میزان قابل توجهی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کمتر شده و همزمان متوسط سرعت باد افزایش یافته بود، لذا می‌توان گفت که رخداد همزمان ۲ پدیده وزش بادهای شدید و کاهش رطوبت نسبی ناشی از کاهش میزان بارش سبب آلودگی هوا در فروردین ماه امسال بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر