کد خبر 356139

رییس شورای شهر تهران:

انتقاد رییس شورای شهر تهران از بی‌عرضه‌گی مدیران شهرداری/ صدا و سیما گاهی اوقات از رسانه‌های ضد انقلاب نیز بدتر برخورد می‌کند

رییس شورای شهر تهران از عملکرد مدیران شهرداری در ترخیص تجهیزات واگن‌های مترو،انتقاد کرد.

اقتصادآنلاین-فائزه مومنی ؛محسن هاشمی در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه در پاسخ به پرسش مشترک خبرنگاران در خصوص عدم عدالت در توزیع آرم های خبرنگاری میان رسانه ها و نقش کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورای شهر در این سهمیه بندی گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم سال گذشته سهمیه ها از طریق معاونت اختصاص داده می شد و امسال کمیسیونی متشکل از نمایندگان کمیسیون فرهنگی، حمل و نقل، اصناف و ارشاد در خصوص سهمیه بندی ها تصمیم گیری کردند و تنها یک کمیسیون در این رابطه تصمیم گیری نکرده است.

وی خطاب به خبرنگاران گفت: گزارش نهایی در این رابطه را از آقای علیخانی و حق شناس بگیرید تا مشخص شود برای هر رسانه چه تعداد سهمیه در نظر گرفته شده است.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه تعداد سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران محدود است، گفت: بیش از 2هزار سهمیه برای رسانه ها در نظر گرفته شده و با توجه به تعداد درخواست کنندگان، به نظر می رسد به هر رسانه بزرگ به طور متوسط 30 سهمیه در نظر گرفته شده باشد اما من به طور دقیق آمار رسمی را ندارم.

وی در خصوص اینکه چه شاخص هایی برای این سهمیه بندی در نظر گرفته شده گفت: شاخص ها را همان کمیته مشخص کرده و باید پاسخگو باشند. در این کمیته یک عضو مربوط به آقای پورسیدآقایی است و دو عضو نیز مربوط به شورای شهر و الباقی تصمیمات صنفی است که باید با واقعیت یکی باشد.

وی تاکید کرد: برای مشخص شدن سهمیه ها می توانید درخواست کنید، سهمیه ها علنی و شفاف شود.

وی ادامه داد: در این سیستم مالکیت خودرو مهم نیست و تنها اسم فرد دارای اهمیت است زیرا برخی خودروهایشان به نام پدر و مادر یا همسر است اما خود از آن استفاده می کنند و بسیاری از خودروها قولنامه ای است و تشخیص آن آسان نیست.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که چرا رابطین رسانه اعضای شورا از سهمیه خبرنگاران استفاده می کنند، گفت: نحوه پرسش شما برای من القای بازجویی است و آیا آیا گفتن ها مانند این می ماند که در حال بازجویی هستید. من از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم.

هاشمی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص قطعات باقیمانده در گمرک گفت: یکی از مشکلات عمومی برای معطل ماندن قطعات، اجناس و کالاها در گمرک، مسئله اجناس است که برای ترخیص کامل باید اسناد امضاء شود. گاهی صاحبان ملک اسناد را در اختیار ندارند که در کالاهای اساسی معمولاً کپی اسناد نیز با فشار اینکه مردم به این کالاها احتیاج دارند مورد پذیرش قرار می گرفت. موضوع دیگر تعرفه های گمرکی است که در مورد کالاهایی که اجزای متفاوتی دارد اعمال می شود. به طور مثال عوارض کابل گمرکی ممکن است تا 40 درصد تعیین شود اما این کابل بخشی از واگن مترو است که 5 درصد گمرکی دارد. برخی اوقات کارشناس گمرک برای هر جزء گمرکی متفاوتی می گیرد و باعث اختلاف میان واردکننده و گمرک می شود. در زمان گذشته من این مشکل را برطرف کرده بودم و به طور سلیقه ای گاهی کارشناسان دوباره این روند را تکرار می کنند. نکته سوم بدهی سازمان ها به گمرک است که باعث می شود اجازه ترخیص داده نشود. پیش از این در توافقی که در زمان من انجام شده بود این بخش را به حساب کمک های دولت به مترو می گذاشتیم و در خزانه این حساب ها جابجا می شد. برای حل مشکل ترخیص باید این 3 مشکل برطرف شود. در همینجاست که بی‌عرضه‌گی مدیر خودش را نشان می دهد.

وی در خصوص تجمع کارکنان شرکت بهره برداری مترو نیز گفت: سوء تفاهمی در این خصوص ایجاد شده بود که با واقعیت تطبیق ندارد.

وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: گاهی اوقات صدا و سیما از ماهواره ها بدتر عمل می کند و برای زدن رقیب از ضدانقلاب هم پیشی می گیرد.

وی در خصوص تذکر یکی از اعضا نسبت به بی توجهی به طرح های اعضای شورا گفت: عدم ثبات مدیریت باعث شده بود برخی از این طرح ها به فراموشی سپرده شود و مدیر مربوطه در جریان آن قرار نداشته باشد. در حال حاضر آماری از طرح های انجام نشده شورا تهیه کرده ایم که حدود 50 درصد طرح های مصوب اجرایی نشده است. البته این موضوع هم در گذشته سابقه داشته که قرار است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص استعفای اعضای شورا برای حضور در انتخابات مجلس گفت: تاکنون هیچ یک از اعضای شورا استعفا نداده اند و همچنان پایدار تا سال 1400 در خدمت شهروندان خواهند بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر