کد خبر 252987

چرخش ۱۸۰درجه‌ای پلیس در اجرای طرح ترافیک جدید

در شرایطی که پیش از این پلیس تهران انتقاداتی را به تغییرات طرح ترافیک ۹۷ و اجرای طرح زوج و فرد مطرح کرده بود، اما به یکباره در اظهار نظری متفاوت اعلام شد که پلیس در اجرای این طرح‌ها با شهرداری همراه خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، محدودیت‌های ترافیکی در شهر تهران که از حدود ۴۰ سال پیش در پایتخت اجرایی شده، هر بار دست خوش برخی تغییرات قرار گرفته است.

در سال جاری و درست زمانی که قرار بود شهردار تهران لایحه تغییر در طرح ترافیک و طرح زوج و فرد را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه دهد، پلیس مخالفت‌هایی را با این طرح مطرح کرد. حتی عنوان شد که اقدام شهرداری به نوعی تلاش برای کسب درآمد بیشتر است و مدیران شهری در پی دست یابی به درآمد‌های بیشتر در شهر هستند.

در ابتدا، سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در اظهار نظری گفت که شهرداری تهران اعلام کرده طرح جدید می‌تواند در حل دو معضل اصلی شهر شامل آلودگی هوا و ترافیک اثرگذار باشد، اما بررسی‌های اولیه پلیس این موضوع را تایید نمی‌کند.

وی افزود: مدیریت ترافیک در تهران و تمام کشور برعهده پلیس است و شهرداری باید بستر‌های لازم را برای این امر فراهم کند. مسئولان انتظامی با استفاده از این بستر‌ها باید ترافیک را به خوبی مدیریت کنند.

پس از اظهار نظر فرمانده انتظامی تهران، طرح ترافیک سال ۹۷ در شورای شهر به تصویب اعضا رسید. در آن جلسه، مقرر شد ۳ ماه بعد از اجرای اولیه طرح ترافیک، تغییراتی در طرح زوج و فرد نیز اعمال شود.

پس از آن، پلیس بار دیگر با اعمال تغییر در سیاست‌های طرح زوج و فرد مخالفت کرد.

محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران در این باره گفت: اجرای هرگونه طرح برای پولی کردن محدوده زوج و فرد قانونی نیست.

وی افزود: موضوع اخذ عوارض برای تردد در محدوده طرح زوج و فرد از سوی شهرداری در شورای عالی ترافیک تهران مطرح شد، اما این موضوع رای نیاورد و اجرای ان منتفی شد.

رئیس پلیس راهور تهران در پاسخ به این سوال که معاون شهردار اعلام کرده است که سه ماه پس از اجرای طرح ترافیک، طرح جدید زوج و فرد هم اجرا می‌شود، تاکید کرد: این موضوع صحت نداشته و شهرداری نمی‌تواند هر زمان که خواست طرح گرفتن عوارض از خودرو‌های محدوده زوج و فرد را اجرا کند. ما مخالف اخذ عوارض برای ورود به محدوده زوج و فرد هستیم.

پس از اظهار نظر‌های این چنینی از سوی مسئولان پلیس و مخالفت‌های مطرح شده، به نظر می‌رسید که شهرداری تهران اجباری برای اعمال برخی مصلحت‌ها دارد، اما بار دیگر اظهار نظری متفاوت از سوی سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ مطرح شد.

در همین زمینه، سردار حسین رحیمی در اظهار نظری متفاوت گفت: در همه بخش‌های کشور امنیت، انضباط و آرامش مقدمه همه دستگاه‌ها است. شهرداری در بخش‌های مختلف نیاز به کمک و حضور پلیس دارد. از روز اول حضور نجفی به عنوان شهردار تهران و اعضای دوره پنجم شورای شهر، به آن‌ها اعلام کردیم آمادگی هرگونه همکاری با مدیریت شهری را داریم.

وی با بیان اینکه به دنبال اختلاف با مدیریت شهری نیستیم، عنوان کرد: ایجاد هرگونه اختلاف به ضرر شهروندان تهران است. اما اگر گاهی مواقع اختلاف و مطلبی میان شهرداری و پلیس ایجاد می‌شود، به این خاطر است که در برخی موارد بعضی از نظر‌ها باید کارشناسانه‌تر باشد.

سردار رحیمی از برگزاری جلسات مداوم نیروی انتظامی و شهرداری تهران خبر داد و گفت: به طور مرتب با شهردار تهران هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری ارتباط داریم و جلسات را به منظور بهبود وضعیت شهر تهران دنبال می‌کنیم.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ اظهار کرد: تاکید نجفی بر همکاری میان پلیس و شهرداری است و معاونان او نیز غیر از این مساله درخواستی ندارند. نیروی انتظامی با تمام توان آمادگی خود را به منظور همکاری همه جانبه با شهرداری اعلام می‌کند.

در حال حاضر پس از راضی شدن مسئولان پلیس مخالفت‌هایی از سوی فرمانداری تهران به گوش می‌رسد.

در این باره محمد قانبیلی عضو کمیته انطباق فرمانداری تهران گفت: باید شورای حل اختلاف در مورد طرح جدید ترافیک نظر دهد و اجرای آن در سال آینده با شرایط فعلی امکان ندارد.

قانبیلی معتقد است، بعضی از مواردی که در این طرح آمده است با قانون مغایرت دارد و اجحاف در حق مردم است و باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

بدون شک در این برهه زمانی، ایراداتی به طرح ترافیک جدید مطرح است. یکی از مهم‌ترین ایرادات فراهم نبودن زیرساخت‌های طرح ترافیک جدید و کمبود دوربین‌های خروجی است. هر بار اعتراضی از سوی یک نهاد مسئول به طرح ترافیک جدید مطرح می‌شود، اما بعد از مدتی  این اعتراض‌ها خاموش می‌شود. اکنون باید دید فرمانداری تهران نیز نسبت به این اعتراضات کوتاه خواهد آمد یا خیر.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر