کد خبر 531478

با کسب ۹۵درصد آرا؛

بشار اسد برای ۷سال دیگر رییس جمهور سوریه باقی ماند

رییس مجلس سوریه در کنفرانس خبری در دمشق با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری سوریه گفت: بشار اسد رییس جمهور این کشور با کسب ۱۳میلیون و ۵۴۰هزار و ۸۹۰آرا یعنی معادل۹۵.۱% به عنوان رییس جمهور جدید برای یک دوره هفت ساله انتخاب شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، «بشار اسد» رییس جمهور فعلی سوریه با کسب اکثریت مطلق آرا به عنوان رییس جمهور جدید این کشور برای یک دوره هفت ساله انتخاب شد.

«حموده صباغ» رییس مجلس سوریه در کنفرانس خبری در دمشق با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری سوریه گفت: بشار اسد رییس جمهور این کشور با کسب ۱۳ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۸۹۰ آرا یعنی معادل ۹۵.۱% به عنوان رییس جمهور جدید برای یک دوره هفت ساله انتخاب شده است.

رییس پارلمان سوریه همچنین اعلام کرد که «محمود مرعی» و «عبدالله سلوم عبدالله» دو رقیب بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری هر کدام به ترتیب ۳.۳ و ۱.۵ درصد آرا را کسب کردند.

میزان مشارکت ۷۸ درصد

بنابر اعلام رییس پارلمان سوریه، در این دور از انتخابات ۱۴ میلیون و ۲۳۹ هزار و ۱۴۰ نفر معادل ۷۸ درصد شرکت کردند.

بیش از ۱۸ میلیون سوری در این دوره واجد شرایط رای دادن بودند و کسانی که ۱۸ سال سن داشتند می‌توانستند در این دوره در رای‌گیری شرکت کنند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز چهارشنبه (۵ خرداد ماه) با مشارکت گسترده شهروندان سوری و با رقابت بشار اسد رییس جمهوری سوریه و محمود احمد مرعی از چهره‌های معارض داخلی و عبدالله سلوم عبدالله عضو حزب اتحاد سوسیالیست در آرامش کامل و بدون نقص امنیتی برگزار شد.

بشار اسد سومین فرزند حافظ اسد در ۱۱ سپتامبر سال ۱۹۵۶ در سوریه به دنیا آمد.

پس از تمام کردن مدرسه رشته پزشکی در دانشگاه دمشق را انتخاب کرد و در سال ۱۹۸۸ فارغ‌التحصیل شد و در بیمارستان نظامی مشغول به کار شد. وی سپس در سال ۱۹۹۲ برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و در سال ۱۹۹۴ موفق به اخذ مدرک تخصصی چشم پزشکی گردید. او علاوه بر زبان عربی، به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی تسلط دارد. همسر بشار اسد، اسماء نام دارد و دارای سه فرزند است. پسر او حافظ با شرکت در تیم سوریه در المپیاد جهانی ریاضی ۲۰۱۶ با کسب ۱۳ امتیاز موفق به کسب دیپلم افتخار شد.

وی در رشته چشم پزشکی در دمشق و لندن تحصیل کرده است. حافظ اسد از سال‌ها پیش از مرگ خود، پسر بزرگش، باصل اسد را برای جانشینی خویش تعلیم داده بود، اما یک سانحه رانندگی مشکوک در سال ۱۹۹۴ جان او را گرفت و پسر دوم خاندان اسد، بشار اسد که تا آن زمان علاقه چندانی به سیاست نشان نمی‌داد و در لندن در حال تحصیلات پزشکی با تخصص چشم پزشکی بود، به صحنه سیاست کشیده شد.

در سال ۲۰۰۰ بشار اسد به عنوان تنها کاندیدای ریاست جمهوری سوریه به جانشینی پدرش حافظ اسد انتخاب شد. وی در این انتخابات ۹۷ درصد آرا را به دست آورد. بشار اسد در سال ۲۰۰۷ هفت سال دیگر برای ریاست جمهوری سوریه انتخاب شد.

وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سوریه (۲۰۱۴) ثبت نام کرد و صلاحیت وی و دو نفر دیگر، ماهر حجار و حسن النوری تأیید شد. بشار اسد نهایتاً با کسب ۸۸ ٫ ۷ درصد آرا مجدداً برای سومین دوره هفت ساله رییس جمهور سوریه شد.

ماده ۸۸ از قانون اساسی سوریه تاکید می‌کند که رییس جمهوری برای بیش از دو دوره هفت ساله نمی‌تواند رییس جمهور شود، اما ماده ۱۵۵ توضیح می‌دهد که این ماده مشمول رییس جمهور کنونی سوریه یعنی بشار اسد نمی‌شود، زیرا از انتخابات سال ۲۰۱۴ حساب می‌شود و به همین دلیل حق نامزدی بشار اسد برای یک دوره دیگر تمدید شد و وی در این دوره هم با کسب بیش از ۹۵ درصد آرا برای چهارمین بار سکان ریاست جمهوری این کشور را بر عهده گرفت.

جشن و شادی سراسر شهر‌های سوریه را فرا گرفت

در پی اعلام نتایج انتخابات سوریه که به پیروزی قاطع بشار اسد در این دور از انتخابات انجامید، مردم شهر‌های این کشور از جمله در دمشق به خیابان‌ها ریختند و به جشن و پایکوبی مشغولند.

مردم سوریه با در دست داشتن پرچم این کشور و خواندن سرود‌های ملی این پیروزی را جشن گرفتند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر