کد خبر 531232

یک مقام آمریکایی مطرح کرد؛

پیشرفت در آخرین دور گفت‌ وگوهای وین

یک مقام آمریکایی مدعی شده رسیدن به توافق با ایران در خصوص برجام چند ماه به طول نخواهد کشید، اما در عین حال تلاش کرده توپ را در خصوص محقق شدن این هدف به زمین ایران بیندازد.

پایگاه «آکسیوس» به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشته آخرین دور گفت‌وگوهای وین، نخستین دور از این گفت‌وگوها بوده که در آن هم در زمینه اقدامات آمریکا برای رفع تحریم‌ها و هم اقدامات ایران در زمینه هسته‌ای پیشرفت حاصل شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، این مقام‌ها مدعی شده‌اند کارگروه موظف به بررسی رفع تحریم‌ها در سه دور نخست گفت‌وگوها به پیشرفت‌های مستمری دست پیدا کرده‌اند، اما کارگروه دیگری که موظف به بررسی اقدامات هسته‌ای ایران بوده به پیشرفت چندانی دست پیدا نکرده بود.

مقام‌های آمریکایی به آکسیوس گفته‌اند عمده‌ترین اختلاف، بر سر سرنوشت سانتریفیوژهای جدید ایران بوده است.

اما احساس طرف آمریکایی این بوده که ایران در چهارمین دور گفت‌وگوها نرمش بیشتری نشان داده و با تمدید تفاهم فنی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مدت یک ماه دیگر موافقت کرده است.

یکی از مقام‌های آمریکایی مورد استناد آکسیوس در گفت‌وگو با این پایگاه گفته که توافق قابل دستیابی است و انتظار نمی‌رود حصول آن چند ماه به طول بینجامد.

او در عین حال سعی کرده توپ را به زمین ایران بیندازد و گفته که رسیدن به توافق مستلزم اعطای امتیازات هسته‌ای بیشتری از سوی ایران است.

«رابرت مالی»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که سرپرستی هیات کشورش در مذاکرات وین را بر عهده دارد قبل از آنکه روانه این شهر شود در توییترش نوشت: «آخرین دور گفت‌وگوها سازنده بود و شاهد پیشرفت‌هایی معنادار بودیم اما کارهای زیادی باقی مانده‌اند که باید انجام شوند.»

آکسیوس نوشته دیپلمات‌های دخیل در این گفت‌‌وگوها انتظار دارند قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خردادماه شاهد وقفه در گفت‌وگوها باشند.

دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام که «دونالد ترامپ» اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از آن خارج شد بازگرداند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر