چرا بی دلیل گریه ام می گیرد؟

همه ما در طول زندگی خود روزهای خوب و بد زیادی را می گذرانیم. ولی بعضی وقتها بدون علت معلومی گریه می کنیم.

چرا بی دلیل گریه ام می گیرد؟

دلایل علمی گریه ی بی دلیل در زنان و مردان

به گزارش اقتصاد آنلاین، ولی چنانچه با تغییرات احساسی شدید روبرو هستید که زندگی را برای شما سخت نموده است، ریشه یابی و پیدا کردن دلیل این شرایط مهم است. در ادامه با بعضی از علل گریه کردن بدون علت مشخص بیشتر آشنا می شویم.

بیشتر افراد دل شکسته می شوند بی آنکه بدانند

امکان دارد از محل کار به خانه بازگردید و در همه مسیر داخل ترافیک باشید و ناگهان حس کنید که در حال اشک ریختن هستید. در طول راه احتمالاً با خودتان فکر می کنید که چه اتفاقی برای من افتاده؟ چرا گریه می کنم؟ من که ناراحت نیستم.

چنانچه از استرسی که در آن لحظه درگیرش هستید، اطلاع نداشته باشید، این استرس راهی برای بیرون آمدن پیدا می کند؛ حتی اگر شما در انتظارش نباشید. استرس در بدن ما انسان ها زندگی می کند و گریه یکی از انواع آزاد کردن استرس است پس به میزان استرسی که تحت آن هستید، دقت کنید چون امکان دارد سبب گردد که شما بدون هیچ علت خاصی گریه کنید.

قند خون پایین یک علت گریه کردن بی دلیل 

گریه کردن

در اشخاص مبتلا به دیابت اغلب هیپوگلیسمی یا قند خون پایین دیده می شود که این اتفاق می تواند به دنبال استفاده کمتر از معمول کربوهیدراتها، زیاده روی در مصرف الکل، به تاخیر افتادن وعده غذایی، ورزش شدید و یا دوز بالای داروهای دیابت اتفاق می افتد.

که این موضوع سبب می شود که تحریک پذیری، بدخلقی و گریه های بی علت به سراغ شما بیاید. جدا از به گریه افتادن قند خون پایین، باعث پیدایش نشانه های زیادی مانند لرز، گرسنگی، تپش قلب، سرگیجه و تعریق می گردد.

سندرم پیش از قاعدگی یک علت گریه بی اختیار 

تقریبا ۲۰ – ۴۰ درصد زنان سندرم پیش از قاعدگی را دارند. گریه بی علت به وجود سردرد و نفخ یکی از عوامل متداول این مشکل است. دیگر نشانه های این مشکل شامل خستگی و تحریک پذیری است. چنانچه گریه بی علت شما به خاط سندرم پیش از قاعدگی است که فقط راه حل صبر کردن است و پس از شروع قاعدگی احساسات شما به وضعیت قبل برگشته و گریه کردنتان کمتر می شود.

کمبود خواب

بزرگسالان نیز درست مانند بچه ها اگر خسته باشند گریه می کنند. چنانچه ناگهان شروع به گریه کردن می کنید امکان دارد علتش خواب ناکافی در شب باشد. در حقیقت، بررسی ها نشان داده اند کسانی که به طور منظم تنها شبی ۴/۵ ساعت می خوابند تغییر در روحیه شان را تجربه می کنند. ساده ترین راه برای حل این مشکل خواب کافی شبانه است. بیشتر افراد به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند.

بارداری

بدن در دوران حاملگی و پس از آن دچار تغییرات هورمونی بسیاری می شود. این تغییرات می تواند بر خلق و خوی شخص اثر بگذارد و سبب شود بیش از اندازه معمول گریه کند. بیشتر اشخاص در عرض چند روز پس از زایمان حس غم و پوچی می کنند. چنانچه این احساسات بیش از ۲ هفته طول بکشد، می تواند نشان دهنده افسردگی بعد از زایمان باشد.

استرس

برای پیدا کردن دلیل خیلی از مشکلاتی که در روان و تن اتفاق می‌افتند باید جایی نیز برای استرس بگذارید. استرس در خیلی از مشکلات روانی و جسمی افراد نقش دارد. در گریه بی علت نیز استرس می‌تواند تاثیر بگذارد. بگردید و ببینید آیا در روزهای اخیر یا حتی هفته‌های اخیر زندگی‌تان پرتنش و استرس‌زا بوده یا خیر. آیا از نظر ذهنی و فکری درگیر تشویش و نگرانی هستید یا خیر. این وضعیت می‌توانند باعث فشار روانی شوند و درنتیجه گریه بی علت را به دنبال داشته باشند.

دوران قبل از یائسگی و یائسگی

 اگر خانم هستید و در اواخر دهه‌ی ۳۰ یا میانه‌های دهه‌ی ۴۰ زندگی و دوران قبل از یائسگی یا  پری منوپوز به‌سر می‌برید، شاید دلیل گریه‌های بی‌ علت تان پری منوپوز باشد. در زنانی هم که در اواخر دهه‌ی ۴۰ هستند این احتمال وجود دارد که شروع منوپوز یا همان یائسگی باعث گریه بی علت شود.

در این دوران‌ها، جز گریه بی دلیل گاه نوسانات خلقی، خشکی واژن، گر گرفتگی و اختلالات خواب رخ می‌دهند. زنانی که پری منوپوز را تجربه می‌کنند ممکن است حتی چند سال با یائسگی فاصله داشته باشند. این حالات در زنان مبتلا به پری منوپوز عمدتاً ناشی از کاهش عملکرد تخمدان هستند و معمولاً با نامنظم‌شدن یائسگی آغاز می‌شوند.

اندوه بعد از آمیزش

گاه علت بغض و گریه بی دلیل در زمانی که زن یا مرد تازه از عمل جنسی انجام داده اند اتفاق می افتد. چنانچه پس از رابطه‌ی جنسی دچار استرس یا غم و افسردگی می‌شوید، باید بدانید که شما تنها نیستید بلکه جز شما در طول تاریخ کم نبوده‌اند افرادی که به «اندوه پساآمیزشی» مبتلا بوده‌اند. اندوه پساآمیزشی موقعیتی غم‌ناک و تنش‌زا بعد از به پایان رسیدن رابطه‌‌ی جنسی است.

در مورد این پدیده بررسی های کمی انجام گرفته، ولی یکی از تحقیقات نشان از آن دارد ۴۶ درصد زنان حداقل یک بار در زندگی‌شان این اتفاق را تجربه کرده‌اند. جالب آن که جالینوس، پزشک دوران باستان، به این پدیده برخورد کرده و آن را در کتاب‌اش آورده، ولی گفته همه به این اتفاق دچار می‌شوند جز زنان در انسان‌ها و خروس!

بی ثباتی عاطفی

بی ثباتی عاطفی شرایطی ست که اغلب در افراد مبتلا به صدمات عصبی یا بیماری هایی که بر روش پردازش احساسات به وسیله مغز اثرگذار هستند، دیده می شود. بی ثباتی عاطفی باعث گریه یا خنده ناگهانی، غیر قابل کنترل و بی جا می شود. این وضعیت بیشتر در افراد مبتلا به آسیب های مغزی تروماتیک، بیماری ام‌اس، زوال عقل، بیماری لو گریگ (ALS)، یا نجات یافتگان از سکته مغزی دیده می شود. دارو بیشتر برای کاهش تکرر و شدت واکنش های احساسی داده می شود.

کمبود ویتامین B۱۲

ویتامین B12 نقش مهمی در حفظ سلامت سلول های خونی و عصبی اجرا کرده و به تشکیل DNA کمک می کند. کمبود این ماده مغذی می تواند به افسردگی و گریه بی علت، بی احساسی، و تحریک پذیری منجر شود. همچنین، کمبود ویتامین B۱۲ می تواند به بروز علائمی مانند ضعف، خستگی، کاهش وزن، بی اشتهایی، یبوست، مشکلات عصبی، مشکلات تعادلی، حافظه ضعیف، سردرگمی، احساس درد در زبان یا دهان، و کم خونی مگالوبلاستیک منجر شود.

از جمله منابع غذایی خوب برای این ویتامین می توان به صدف، جگر گاو، تخم مرغ، گوشت، ماهی، و محصولات لبنی اشاره کرد. بعضی اشخاص امکان دارد به واسطه شرایط بدن خود در جذب ویتامین B۱۲ با مشکل روبرو باشند که در این شرایط پزشک می تواند بهترین شیوه درمان برای مقابله با کمبود را ارائه کند.

مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید، به خصوص کم کاری تیروئید که در آن غده تیروئید به مقدار کافی هورمون تولید نمی کند، امکان دارد در گریه های بی علت شما نقش داشته باشند. کم کاری تیروئید بیشتر به واسطه حمله اشتباه سیستم ایمنی به غده تیروئید اتفاق می افتد.

صدمه دیدن غده تیروئید به واسطه شیوه درمان سرطان تیروئید یا پرکاری تیروئید هم می تواند محرکی دیگر باشد. افسردگی، افزایش وزن، و خستگی از نشانه های این شرایط هستند. از نشانه های دیگر مرتبط با کم کاری تیروئید می توان به خشکی پوست و مو، دردهای ماهیچه ای، نوسانات خلقی، مشکلات خواب، بی اشتهایی، و حساسیت غیر عادی به سرما اشاره کرد.

افسردگی

افسردگی یک اختلال خلقی است که می تواند در زندگی روزانه انسان تاثیر بگذارد. جدا از گریه های بی دلیل، امکان دارد علائم دیگری مثل حس غم و اندوه، بی ارزشی، ناامیدی یا کمبود انرژی می توانند شکل بگیرند. همینطور، امکان دارد فرد مبتلا به افسردگی علاقه خود به فعالیت هایی که تا قبل از این از آنها لذت می برد را از دست داده یا بیشتر یا کمتر از وضعیت عادی بخوابد.

افسردگی بعد از زایمان و اختلال عاطفی فصلی از دیگر اشکال افسردگی هستند. بعضی زنان بعد از تولد نوزاد با احساسات قوی ناراحتی، خستگی، و اضطراب روبرو می شوند که مراقبت از خود و فرزند را برای آنها سخت می کند. شاید جالب باشد بدانید که ۱۰ درصد پدران هم افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند.

اختلال خلقی فصلی هم نوعی افسردگی است که در طول فصل زمستان، یعنی هنگامی که روزها کوتاه شده و روبرو شدن با نور خورشید کمتر می شود، شکل می گیرد. این شرایط معمولا در طول بهار یا تابستان بهتر می شود. از نشانه های اختلال خلقی فصلی می توان به خواب زیاد، انزوای اجتماعی، و افزایش وزن اشاره کرد.

 

منبع: بیتوته
ارسال نظر