تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۵۲

زمین مجانی شامل چه کسانی می شود؟

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که ۴۸ درصد از سبد هزینه خانوارهای شهری مربوط به مسکن است، گفت: در شهرهای بزرگ این رقم به ۶۰ درصد سبد خانوار می‌رسد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رستم قاسمی روز یکشنبه در مراسم گلنگ زنی ساخت واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در کرمانشاه از وجود ۹ میلیون جوان ازدواج‌ نکرده در کشور خبر داد و گفت: مشکل بخش قابل‌ توجهی از این جوانان برای ازدواج، موانع اقتصادی بویژه نداشتن مسکن است که ما در این راستا ثبت‌نام مجردها در طرح نهضت ملی مسکن را پیش‌بینی کردیم.

وی همچنین خبر داد: به خانوارهایی که سه تا چهار فرزند داشته باشند، زمین مجانی برای ساخت مسکن داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در گام اول ساخت دو میلیون مسکن را طی دو سال آینده در کشور در قالب طرح نهضت ملی مسکن در برنامه قرار دارد، افزود: پیش‌ از پایان گام اول هم گام دوم را آغاز خواهیم کرد اما طبیعی است حرکت در گام اول سخت‌تر خواهد بود.

وی با بیان اینکه برای هر استان یک سقف مشخص در ساخت مسکن داریم، گفت: به استان‌ها ابلاغ شده که شروع عملیات اجرایی در گام نخست در یک برنامه دو ساله باشد.

قاسمی با بیان اینکه حدود یک میلیون واحد مسکن مهر بر روی زمین‌های دولتی ساخته شده است، گفت: بنا داریم کل واحدهای مسکونی در طرح نهضت مسکن را در بر روی زمین‌های دولتی بسازیم.

وی تاکید کرد: آماده‌سازی مقدمات طرح مسکن مهر حدود چهار سال به طول انجامید اما در طرح جهش نهضت تولید مسکن طی چند ماه آماده‌سازی‌ها را انجام دادیم و هم‌اکنون بیش‌ از دو میلیون واحد مسکونی آماده زیر بار رفتن و آغاز عملیات اجرایی است و یک میلیون و چهارصد هزار هکتار زمین نیز برای این منظور آماده استفاده شده است.

به گفته‌ وزیر راه و شهرسازی، اگر شناسایی حدود ۶۰۰ هزار هکتار زمین جدید غیر از مناطق روستایی انجام شود، دیگر برای ساخت واحد مسکونی در مناطق شهری مشکلی نخواهیم داشت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در زمینه تامین زمین گام‌های خوبی برداشته‌ شده و اکنون تاسیس بانک زمین هم در مراحل نهایی قرار دارد.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی باید به‌صورت واقعی و با تمام توان انجام شود و هیچ اقدام نمایشی نباید در این زمینه وجود داشته باشد، اظهار داشت: متقاضیان خانه‌دار شدن بسیار زیاد هستند و باید تلاش کنیم که حتی بیش‌ از چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال آینده در کشور بسازیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به هماهنگی با بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات برای ساخت این واحدها هم گفت: این‌موضوع کار بسیار سنگین و زمانبری بود که طی چند ماه گذشته انجام شد و علاوه‌ بر آن با بیمه و مالیات نیز هماهنگی و رایزنی‌های لازم صورت‌ گرفته است.

قاسمی با بیان اینکه ما اشکالات و نقص‌های مسکن مهر را در طرح نهضت ملی مسکن برطرف کرده‌ایم، یادآور شد: تراکم مسکن مهر ۱۲۰ واحد در هکتار بود که ما این را در طرح نهضت ملی مسکن به یک‌سوم کاهش داده‌ایم و فاصله بلوک‌ها را زیاد کرده‌ایم مثلاً در شهرهایی که ساختمان چهار طبقه وجود ندارد، اجازه ساخت آپارتمان چهار طبقه‌ ندادیم تا هم فضا و ساختار شهر را حفظ کنیم و هم فضای تنفس و زندگی راحت تری را برای مردم به وجود بیاوریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به همکاری مجلس برای تامین مالی صندوق ملی مسکن اظهار کرد: در قانون جهش تولید، همزمان با ساخت مسکن تمام زیرساخت‌های لازم نیز ساخته می‌شود و ما در واقع به‌جای ساخت مسکن، شهر می‌سازیم.

وی با بیان اینکه هر کس در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کند، ما موظف به تامین نیازهای او هستیم، اظهار داشت: برآورد ما این است که حدود ۵۰۰ هزار نفر از کل مجموعه نیروهای مسلح فاقد مسکن هستند که در این زمینه توافق‌نامه لازم امضا شده تا نیروهای مسلح خودشان مسکن مورد نیازشان را بسازند و اگر در جایی هم زمین لازم وجود نداشته باشد ما آن را تامین خواهیم کرد.

به گفته‌ قاسمی، نیروهای مسلح تاکنون عملیات اجرایی حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را آغاز کرده‌اند که نشان‌دهنده یک توافق و همکاری جمعی در زمینه طرح نهضت ملی مسکن است.

وی همچنین با اشاره به توافق ساخت ۱۰۰هزار واحد مسکونی بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: همچنین در حال بستن یک توافق خوب با سازمان اوقاف و امور خیریه هستیم تا تمام زمین‌های اوقاف که امکان استفاده در طرح نهضت ملی مسکن را دارند، در اختیار این طرح قرار گیرد.

قاسمی تاکید کرد: تامین زمین نه‌فقط برای چهار میلیون واحد مسکونی که برای آینده‌ای فراتر از آن در دستور کار است و ما آینده بلندمدت شهرها و استان‌ها را می‌بینیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که ۴۸ درصد از سبد خانوارهای شهری، هزینه های مربوطه به مسکن است، گفت: در شهرهای بزرگ این رقم به ۶۰ درصد سبد خانوار می‌رسد.

قاسمی از تمام مسوولان استانی خواست که طرح نهضت ملی را در دستور کار جدی قرار دهند و با برگزاری منظم جلسات و پیگیری مصوبات شورای‌عالی مسکن و نیز تامین زمین مورد نیاز در راستای پیشبرد این طرح بکوشند.

وی افزود: هم‌اکنون گام اول برای بارگذاری دو میلیون مسکن برداشته شده‌ و اگر طبق برنامه‌ها پیش برویم می‌توانیم گام دوم را با سرعت مناسب و در زمان لازم برداریم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما نگران نیاز به وام‌ها و تسهیلات مورد نیاز در طرح نهضت ملی مسکن نیستیم، گفت: مشکل اصلی هم‌اکنون تامین اعتبار صندوق ملی مسکن و تامین زیرساخت‌های طرح‌های ساخت مسکن است زیرا اگر این اتفاق رخ ندهد با مشکل مواجه می‌شویم.

قاسمی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۱۸ هزار و ۴۷۷ واحد مسکونی نهضت ملی مسکن در استان کرمانشاه اظهار داشت: ساخت ۱۱۶ هزار واحد مسکونی طی چهار سال آینده در استان کرمانشاه در نظر گرفته‌ شده است و اگر توان و امکان ساخت بیش‌از آن وجود داشته باشد، هیچ محدودیتی در این زمینه نخواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: در سفر رییس‌جمهوری به این استان که در آینده نزدیک انجام خواهد شد ساخت حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی دیگر نیز شروع خواهد شد.

منبع: ایرنا
این مطلب برایم مفید است
۲۲۴ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • رحمانی
  ۱۸ ۱

  مسکن ملی می‌دادید دروغ در اومد شما ساکن این شهر نیستید
  یه بچه بزارید رو دستمون بعد صد تا بهونه بیارید

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  عجب به جای به زنان بی سرپرست زمین مجانی خونه بدید با دوتا یا سه تا بچه مستاجر نشین نشن بع گردن کلفت ها بدید لعنت بهتون

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  اون پدری که دوقلو داره وقت رفتن بچه هاش به مدرسه هست و پول اجاره که هیچ پول نداره شب عید برا بچه ها لباس بخره چی؟صبح تا شبتون شده وعده های مزخرف

 • سعید
  ۱۰ ۱

  شما فعلا به عنوان یه مسئول مسکن مهر ها رو تحویل بدید مسکن مهر شهر جدید هشتگرد بالای ده ساله که به مزخرف ترین شکل و کند ترین روش داره ملت رو میزاره سر کار دم خروستون رو ببینیم یا قسم حضرت عباس تون رو خجالت بکشید مردم تو لجن فرو رفتن

 • حسان
  ۴ ۱

  بنظر شما اقای قاسمی میتواند روی حرفش بماند یا مانند بقیه نمیشود روش حساب کرد .. ببینیم

 • سعید
  ۲ ۰

  یاخدانیست یاماهافراموش شدیم کی بداد مامیرسه

 • علی اکبر وثوقی
  ۷ ۱

  اگه هزار تا زمین بدهید کسی بچه درست نمی کند ماهم پشیمانیم

 • علی
  ۷ ۰

  چرا با داشتن ۳ فرزند در طرح نهضت مسکن رد شدم فقط در حد شعار هستش

  • حسین گودرزی
   ۰ ۰

   درقسمت اعتراض اعلام کنید نتیجه عوض میشه

 • سید محمد
  ۵ ۰

  جیب مردمو نزنید مجانی پیشکش

 • آرمان
  ۷ ۰

  در دولت آقامحمود قرار بود به حساب هر کودک تازه متولد شده ۱میلیون واریز شود واریز نکردند حالا حاج ابراهیم به خانواده های که ۳الی ۴ فرزند دارند زمین رایگان بدهد .الله اعلم

 • ناشناس
  ۳ ۱

  اقای وزیر محترم در اکثر شهرها زمینهای مرغوب دست سپاه وارتش میباشد مردم را وسط بیابان نبرید

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سه یا 4 تا بچه داشته باشه خونه میخواد نه زمین بنده خدا کی وقت میکنه خونه بسازه پولشو از کجا بیاره سواره آید از پیاده ها خبر ندارید
  بیایید تو محله های پایین شهر دور بزنید متوجه میشید درد مردم چیه

 • ناشناس
  ۴ ۱

  شما ها غلط میکنید مگه ارث باباتونه اگه راست میگید زمین های تصرف شده رو آزاد کنید جلوی دزدی رو بگیرید اقتصاد رو سرو سامان بدید. بی کفایت هاااااااا

 • ادم
  ۰ ۱

  سن مهم است یا اونم شرط داره

 • امیر
  ۱ ۱

  کمیته امدادوبهزیستی

 • نرگس ارجمند
  ۲ ۰

  سلام چرابااینکه ماالان18سال اجره نشین هستیم هیچ نوع زمین وخونه هم نداریم فرم جیم قرمزهست ازبرج2امسال استعلامهاروگرفتیم دادیم تحویل ولی هنوزهیچ جوابی به ماندادند
  چرامسولین اینقدربی فکرهستن

 • محمد
  ۳ ۰

  مسکن مهر های شهر پرند هنوز تحویل ندادند
  یه فکری هم به حال اونها بکنید

 • عباس فرجی
  ۵ ۱

  همه ش شعار برای اطرافیان خودتون

 • ناشناس
  ۰ ۱

  نظرا شامل کسانی زمین که ویلاشون کنار رودخانه کرج یا کنار ساحل تخریب میشود باپنچ عایله یه وجب زمین خونه نداریم
  اجرکم عندالا

 • ناشناس
  ۴ ۱

  با این همه گرونی مصالح مزاح میفرمائید

 • امیر
  ۱ ۱

  اوناییکه یک فرزند دارن واونم معلوله چی میشن شرایط اونا چجوری هس؟؟

 • ناشناس
  ۳ ۱

  همش دروغ، محسن رضایی گفت یارانه 450 هزاری میده چی شد. یه دروغ دیگه به لیست سیاه افزوده شد همین

 • ناشناس
  ۵ ۰

  زمین رایگان پیش کش لطفا قیمتها رو تعدیل کنید که توانایی خرید مسکن یا زمین ایجاد شود. اگر واقعا صحبت های شما لافی بیش نیست

 • اسگل
  ۴ ۰

  همش دروغ همش خالی بندی مسکن ملی فردیس چی شد

 • ناشناس
  ۵ ۰

  ما خودمون یه زمین صد متری داریم نمی‌گذارند بسازیم اونوقت زمین مجانی برو بابا

 • ندا
  ۳ ۰

  شماجیب مارو نزنین زمین مجانی نخواستیم،شماها خودتون زمین خوارین

 • مهدی
  ۴ ۰

  سلام من ۴فرزنددختردارم(دوتامحصل ویک مهدکودکی) خونه هم ندارم شغلم قالی بافی است وبیمه ان هستم وپدری مریض دارم وتنهانان اور خانواده ۷نفره هستم کمک معیشتی ۲۲ بهمن رو هم بهم ندادند حالا به امیدزمین مجانی باشم؟!!!!

 • صلاح
  ۱ ۰

  من 3 بچه دارم وار نظر مالی ضعیف هستیم ویک بچه معلول دارم نیاز شدید به مسکن داریم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  من دو تا بچه دارم 15سال مستاجرم خونه ندارم نمیتونم خونه بخرم . اگه وزیر راست بگه خونه دار میشم انشاالله .

 • جعفر بهمه
  ۱ ۰

  خدایی دمتون گرم خوب بلد هستین بچه های بالای ۵۰ سال را گول بزنید.....بابا....بابا ....مامان

 • جعفر بهمه
  ۵ ۱

  هر کسی داخل ایران بچه به دنیا بیاره به اون بچه خیانت کرده.....حتما میگویید چرا ....چون اگر دکترا هم بگیره باید برود برای کار سر میدون ....اگر صد تا شغل یاد بگیره باید حقوق کارگر ساده دریافت کنه

 • ناشناس
  ۱ ۱

  میگه فقط مشکل ما پوله یعنی اگر برجام به فرجام برسه پس چرا کلنگ زنی میکنند برای اینکه مردم باور کنند و آورده بیارن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  چهارتا بچه بیارم مستاجر کنم که خودم و ۴۰ نفر دیگه یه تیکه زمین بگیریم بعد با کدوم پول بسازیم اونوقت کجا خخخخ باش به همین خیال

 • احمدرضاشیری
  ۰ ۰

  س، من سه فرزندانم که یکی فوت کرده و خودم بیکارم و دو بار سکته قلب کردم، آیا من ثبت نام کنه یا نه؟ جوابم را بدین، ممنونم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  بیابانی در نظر میگیرند که اجاره نشینی صد شرف به آنجا دارد داخل شهر ما تو بهترین نقطه زمین دولتی وجود دارد ولی میزند تو بیابان خانه درنظر می‌گیرند چون میگن اون زمین داخل شهر ارزش دارد قشر کم درآمد باید برن یک گوشه شهر

 • سمیه
  ۱ ۰

  حتما

 • بازنشته
  ۰ ۰

  باسلام خانه ما قدیمی و فرسود است بعلت عقب‌نشینی کوچه و مساحت کم قابل تعمیر و تخریب جهت نوسازی نیست توان مالی که زمین یا خانه بخریم نیست هیچ نهادی حتی بنیاد مسکن وشهرسازی ودیگر نهادهای دولتی حمایت نمی کنند تحت‌ هیچ سازمان نیستم با مستمری جوابگوی این گرانی و تورم وبیماری وفرزندان بیکار نیست چکار کنیم آیا منتظر باشیم تا زلزله بیاید نجات‌مان دهد چه مردن چه خانه نوسازی یفکری به این قشر محروم کهگیلویه دهدشت بکنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  زن سرپرست دو تا فرزند داره سنش ۳۰ب بالاس شغل بیکار ب ایناا فک نمیکنین

 • زهرا
  ۰ ۰

  من زمین کوچکی در روستا دارم میشه کمک کنید یه خونه درست کنم خواهش میکنم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  یه طرح خیلی قشنگ برا خودشون در آوردند که زمین مجانی بردارن این زمین ها به مردم نمیرسه که چقدر ساده اید اینو مسئولای عزیزمون برا خودشون در آوردن که زمین مجانی بگیرند

 • محمد
  ۱ ۰

  سلام اگه راست میگیدپول پیش(اورده ۴۰یا۵۰ میلیون)رابرداریدنه زمین مجانی که همه مستاجرین بتونندشرکت کنندزیراخیلیهاهستندپول پیش ندارندمثل خودم که ۱۸ساله مستاجرم وفقط ۳۰میلیون‌ دارم انهم دردست صاحبخانه است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  لطفا درست برنامه ریزی شود که واقا کسانیکه مسکن ندارن شاملشون بشه نه نور چشمی ها

 • علی احمدی
  ۱ ۰

  سلام من چهار تا فرزند دارم و مستاجر هستم باشغل آزاد بدون یک روز بیمه .چطور متوجه بشم که بهم زمین تعلیق میگیره یا نه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام.من سه تا بجه دارم وببکارم.وحقوق بگبر چابی هم نبستم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بمن سه تا بچه دارم .بیکارم.مستاجر.تا حالا هبچ وامی نگرفتم.زمین رایگان به من بدهید.علیرضا امیدی09103...

 • ناشناس
  ۱ ۰

  دروغ تا کی؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  من واقعا مخالف این طرحتونم چون اول معیشت مردم مهم مهم است اونکه به اجاره خانه اش مونده زمین خالی به چه دردش می خوره و عواقب بدی دارد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من ۲۰ سالکه مستاجر هستم تو را خدا برای مستاجرها درست کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فقط شامل خودتون میشودآقای وزیر،الکی مردم راامیدوار نکنین

 • جمیل سعدی
  ۰ ۰

  مجرد هستم ۲۰۰ متر زمین بدی خودم میزازم

 • محسن
  ۰ ۰

  چه بکم من ۳بچه دار م خانه ندارم کرایه ها در مشهد بالا هست نمی خواد بسازند زمین بدن خودمان یک فکری میکنیم

دیگر رسانه‌ها