دیدگاه : ۱۱
اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

تورم تهرانی ها را لاکچری کرد!/ یک سوم پایتخت نشینان خانه لوکس دارند

تورم بسیاری از مردم ایران را لاکچری کرده است. حالا رحیم زارع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است که یک سوم تهرانی ها خانه لوکس دارند!

اقتصاد آنلاین- پریسا شاکری؛ تورم بالای ۴۰ درصدی و جهش قیمت ها در سه سال اخیر، رقم دارایی  شهروندان ایرانی را چنان درشت کرده است که برخی سیاستگذاران را به فکر دریافت مالیات بر ثروت از مردم عادی انداخته است! 

مجلس پیش از این تصمیم گرفته بود که از خانه هایی که ارزش آنها حداقل ۱۰ میلیارد تومان است مالیات املاک لوکس را دریافت کند. 

حالا رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ به باشگاه خبرنگاران گفته است: وقتی در کمیسیون تلفیق برای مالیات بر دارایی تصمیم گیری می‌شد بر اساس گزارش‌ها به این نتیجه رسیدیم که تقریبا بیش از ۳۰ درصد مردم تهران خانه‌های ۱۰ میلیاردی دارند.

البته خوب است بدانید خانه‌های بالای ۱۰میلیارد تومانی تقریبا در تمام مناطق تهران و حتی جنوب شهر وجود دارند.

با این حساب اگر میانگین قیمت مسکن در مناطق مختف تهران را در نظر بگیریم به صورت متوسط در مناطق یک تا سه خانه‌های بالای ۱۴۰ متر و در مناطق چهار تا شش خانه‎های بالای ۲۰۰ متر مشمول مالیات می‌شوند.

منطقه هفت، هشت، سیزده  و بیست و دو خانه‌هایی که بزرگتر از ۳۱۰ متر هستند و در منطقه نه تا چهارده و منطقه بیست و یک خانه‌های بالاتر از ۴۱۵ متر و در مناطق یازده تا بیست خانه‌های بزرگتر از ۵۷۰ متر مشمول مالیات می‌شوند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که خانه‌های نوساز هر منطقه با متراژ کوچکتر هم مشمول مالیات می‌شوند. همچنین خانه‌های کلنگی که در واقع زمین هستند و قیمت بالاتری دارند ممکن است با متراژ کمتر مشمول مالیات شوند. 

با این حال با موج انتقادات نسبت به این مصوبه گویا مجلس هم متوجه خطای محاسباتی خود شده است و کف قیمت خانه های لوکس مشمول مالیات را به ۲۰ میلیارد تومان تغییر داد. سخنگوی کمیسیون تلفیق دلیل تجدیدنظر در این مساله را این می‌داند که بخش زیادی از این خانه‌های با قیمت بالا متعلق به بازنشستگان و کسانی بود که درآمد چندانی ندارند که بتوانند مالیات زیادی بپردازند.

زارع ضمن قبول اینکه دایره مالیات دهندگان خانه‌های لوکس و ویلا‌ها توسط مجلس تنگ و محدود شده تا مردم عادی کم تر آسیب ببینند، اعلام کرد که این اقدام ما یک کار اولیه است.

این نماینده مجلس یازدهم معتقد است که این مالیات‌ها تصویب قانون به نفع لاکچری نشینان نیست، زیرا یک خانه معمولی ۱۰۰ متری در منطقه پیروزی تهران ۱۵ تا ۲۰ میلیارد است.

زارع گفت: بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق مالیات یک خانه ۲۵ میلیاردی ۵ میلیون در سال است.

این مطلب برایم مفید است
۲۵ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۸

  حماقت تا کجا....
  این نشون دهنده این هست که چقدر این به اصطلاح نمایندگان از وضعیت مملکت بیخبر هستن.
  چیزی که همه مردم عادی اطلاع داشتن از روز اول..
  اونوقت این افراد قراره قانون هم وضع بکنن...
  واقعا با این وضعیت میشه امیدی به درست شدن این مملکت داشت؟؟؟؟؟؟!!!

 • جاوید ترانه
  ۵ ۹

  یعنی مردم مظلوم باید تاوان سیاستهای غلط مسئولین را بدهند. تا کی؟

 • مهدی
  ۵ ۹

  برای تورمی که خودشان ایجاد کرده اند مالیات می گیرند . .

 • امیر
  ۷ ۸

  دستان را از سفره خالی مردم بیرون بیاورید. وبجای مالیات مدیران لایق بیاورید تا کشوربا اینهمه ذخایر را درست مدیریت کند.

 • محمد
  ۵ ۹

  کسی که در خانه ای ساکن است، بخاطر تورمی که مالک بیچاره در آن نقشی ندارد چرا باید پول زور بدهد مگر درخانه در حال تولید است یا هتل‌داری یا کشاورزی یا.... انجام می دهد

 • علی
  ۲ ۷

  سلام به زودی از کسانی که هوای پاک استفاده میکند مالیات میگیرند

 • علی
  ۰ ۹

  بهترین محله شرق مازنداران درویش اباد هست که در وسط سرخرود و خانه دریا می باشد سرخرود که پایتخت برج های ساحلی ایران هست. و مثل دبی هست و خانه دریا هم شهرک خصوصی هست و مثل باستی هیلز لواسان هست که ویلا های 1000 متری داره وخوبی درویش آباد اینکه میشه با متری 25 میلیون ویلا تو متراژ 200متری خرید. درویش آباد چون محله ای با مساحت پایین و بافت کم جمعیت هست شامل خونه های خالی نمیشود و مالیات بر خونه های خالی به این محله تعلق نمیگیرد. (مناسب برای خرید چند واحد )

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  کسی که در مناطق یک تا سه خانه‌ بالای ۱۴۰ متر و در مناطق چهار تا شش خانه‎ بالای ۲۰۰ متر ودر منطقه هفت، هشت، سیزده و بیست و دو خانه‌ بزرگتر از ۳۱۰ متر و در منطقه نه تا چهارده و منطقه بیست و یک خانه بالاتر از ۴۱۵ متر و در مناطق یازده تا بیست خانه‌ بزرگتر از ۵۷۰ متر دارد انصافا باید مالیاتش را بدهد. حالا چون تورم تقصیر دولت بوده ضرر کرده اند؟؟؟ . این قشر از مالکان که بدون هیچ زحمتی سود نجومی برده اند و زمان گران شدن ملک خوشحالند چرا زمان پرداخت مالیات زمین و آسمان را به هم میدوزند؟ اتفاقا باید از خانه های 4 میلیاردی به بالا مالیات بگیرند تا زمینه خانه دار شدن قشر عظیمی از مردمی که خانه دار شدن برای آنها رویایی دست نیافتنی است فراهم شود . قانونگذار باید بدون مصلحت اندیشی و با قاطعیت مالیات بر دارایی های بالا را در دستور کار قرار دهد

 • حمید
  ۶ ۰

  این ۳۰درصد که خانه لاکچری دارند از کجا آمده آمد یعنی حدود ۵میلیون خانه لاکچری وجود دارد . ما یک خانه بیست متری را هم نمیتونیم اجاره کنیم از این منبعد

 • سهراب
  ۵ ۰

  مالیات خونه خالی خنده داره خونه ایی که ۲۰ میلیارده پنج میلیون تومانه غذای گربه طرف درسال بیست میلیون تومانه خخخخخ

 • ناشناس
  ۱ ۰

  100 متری در منطقه پیروزی تهران ۱۵ تا ۲۰ میلیارد؟ این قیمت ها رو از کجا آوردید؟

دیگر رسانه‌ها