کد خبر 535776

پرسش از یک مقام مسئول؛

وام اجاره امسال به چه کسانی تعلق می‌ گیرد؟

معاون مسکن و امور ساختمان با اشاره به وام کمک ودیعه و اجازه اظهار داشت: به زودی جزئیات این وام و افزایش سقف آن اعلام می‌شود و افرادی که سال گذشته وام اجازه دریافت کردند امسال هم می‌توانند متقاضی دریافت این وام باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، محمود محمودزاده، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی  با اشاره به افزایش سقف وام مسکن ملی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 530 هزار واحد مسکن ملی در سراسر کشور در مراحل مختلف از ساخت هستند و با مصوبه دولت وام 100 میلیونی برای متقاضیان مسکن ملی تا سقف 150 میلیون تومان افزایش یافت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این وام مشمول تمام متقاضیان در تمام مراحل قرارداد می‌شود، گفت: افزایش سقف وام مسکن ملی مشمول تمام متقاضیان می‌شود و چه آنهایی که قبلا قرارداد منعقد کردند و چه آنهایی که هنوز قرارداد منعقد نکردند می‌توانند وام 150 میلیون تومانی دریافت کنند و این افزایش سقف وام تمام پروژه را شامل می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره نیاز تولید سالانه مسکن گفت: سالانه 350 هزار واحد مسکونی توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود، همچنین حدود 200 هزار واحد مسکن روستایی به احداث می‌رسد. بنابراین سالانه چیزی حدود 500 تا 550 هزار واحد در کشور تولید می‌شود.

وی ادامه داد: دولت باید برای ساخت 500 هزار واحد دیگر از نیاز سالانه برنامه داشته باشد. همان طور که گفتم در طرح مسکن ملی امروز شاهد فعال شدن ساخت و ساز 530 هزار واحد مسکن در سراسر کشور هستیم که تعدادی از این واحدها در فاز اول تحویل شده است.

محمودزاده تاکید کرد: موضوع مهم بحث فاصله قیمت مسکن و درآمد خانوار است و باید مسکن متناسب با درآمد خانوار به ویژه توان خرید دهک‌های کم‌درآمد تولید کرد.

معاون مسکن و امور ساختمان با اشاره به وام کمک ودیعه و اجازه اظهار داشت: به زودی جزییات این وام و افزایش سقف آن اعلام می‌شود و افرادی که سال گذشته وام اجاره دریافت کردند امسال هم می‌توانند متقاضی دریافت این وام باشند.

محمودزاده درباره سخت‌گیری برخی از بانک‌ها در ارائه مستندات و ضامن اظهار داشت: سال گذشته در این باره با بانک مرکزی تفاهماتی داشتیم و قرار بر این بود که با حداقل بوروکراسی اداری و با سهل‌گیری مقررات بانکی روند دریافت وام انجام شود و مستاجراین که کد رهگیری نداشتند با همکاری اصناف و پرداخت مبلغ جزیی، کد رهگیری دریافت کردند.

وی تاکید کرد: برخی از مقررات مانند ضامن، یک مقرری یکسان و یکپارچه برای تمام بانک‌ها نیست و هر بانکی در این باره مقررات سلیقه‌ای دارد اما تاکید ما این است که نهایت همکاری با مستاجران برای دریافت این وام شود.

محمودزاده همچنین درباره میزان پرداخت تسهیلات به بخش مسکن در سال گذشته گفت: طبق گزارشات رسمی در 11 ماهه سال گذشته بیش از 90 هزار میلیارد تومان به بخش مسکن و ساختمان تسهیلات پرداخت شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • سیسخت
    ۰ ۰

    آقای اسلامی خسته نباشیدامیدوارم هر طور شده این متن ب دستت برسه.. وقتیدتشریف آوردیدسیسخت برای زلزله گفتیدکه برای رهن خانه یاسوج و درب دری من با دوبچه کوچک یه کمکی میکنیدشماره همراه وملی گرفتید.باشوهربیکارودوبچه کوچک ومستاجری که پاییزبایدتخلیه کنم و سیسخت خونه گیرنمیادبایدبرم یاسوج خونه کرایه کنم که رهن بالاست توروخدا پیگیرباشید چند ماهه منتظر تماس بودم که شاید کمکی بشه