کد خبر 524411

معاون وزیر راه و شهرسازی؛

بازار مسکن در کل کشور راکد است / اعلام متوسط قیمت مسکن استان‌ها در هر ماه

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بازار مسکن در کل کشور دچار رکود شده اما علت رشد قیمت ماه‌های اخیر در تهران این است که پس از ثبات ارز و سکه، مقداری سرمایه از این حوزه‌ها وارد بازار مسکن پایتخت شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمود محمودزاده اظهار کرد: از نظر فرهنگی و اقتصادی، مسکن در کشور ما به عنوان یک کالای سرمایه ای محسوب می‌شود و هر چقدر هم که تولید داشته باشیم این نگاه سرمایه‌ای وجود دارد. تلاطمات بازارهای موازی نیز بر قیمت مسکن تاثیر می‌گذارد. بنابراین باید ضمن انجام ساخت‌وساز، از ابزارهای دیگر مثل مالیات خانه‌های خالی نیز استفاده کرد.

وی افزود: با وجود آمار افزایش قیمت مسکن شهر تهران در ماه‌های اخیر، بازار مسکن سایر مناطق کشور در رکود قرار دارد و رشد قابل ملاحظه قیمت دیده نمی‌شود. دلیل رشد قیمت در تهران نیز سرریز سرمایه‌هایی است که از بازارهای طلا، ارز و بورس به بخش مسکن می‌آید.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از اهداف راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان، کنترل سوداگری در بازار مسکن است تاکید کرد: وقتی تلاطم بازارهای دیگر فروکش می‌کند، افراد برای ذخیره سرمایه خود به بازار مسکن می‌آیند؛ زیرا مطمئن‌تر از دیگر بازارهاست. بعد که بازارهای رقیب شروع به حرکت کردند این افراد از حوزه مسکن خارج می‌شوند.

محمودزاده گفت: آمار بانک مرکزی نشان می دهد در چند ماه اخیر میزان سپرده‌گذاری در بانکها افزایش یافته است. وقتی بازارهای ارز،  سکه و امثالهم به آرامش می رسند بخشی از پول این بازارها، خارج و در بانکها سپرده گذاری می‌شود یا به بازارهای باثبات تر مثل مسکن می‌آید.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: آمار به روز از میانگین قیمت مسکن کل کشور آماده شده و به زودی ارایه خواهد شد. از این پس نیز تلاش می کنیم هر ماه متوسط قیمت استان ها و کل کشور را اعلام کنیم.

متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان

بنابراین گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰  متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران  ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • رضا صحبتی
  ۲ ۰

  سلام

  رکود در کشور برای مسئولین جزئ افتخارات هست

  ماشاالله که فهمیدی در کل کشور رکود هست

  نه تنها در مسکن بلکه در تمام زمینه های اقتصادی رکود هست

  به قول آقای رئیسی اگر این دادسرای کار نننکنان راه بیفتد چه میشود

  خدا کند

 • موسی
  ۴ ۰

  به تحریم وامریکا ربط داره.چون میخوای یک لیوان اب بخوری مسولین میگه ما در تحریم هستیم

 • ناشناس
  ۲ ۱

  بازار مسکن اصلا خوب نیست، بازارهای بهتری برای پودر کردن سرمایه مردم هم هست!

 • ناشناس
  ۴ ۴

  قیمت مسکن اینقدر افت میکنه که کسی دیگه ریسک خرید هم نمیکنه گاهی سرنوشت دست مردم ودولت نیست دست روزگار واتفاقاتی ست که رقم میخوره وبعدها میگویم کی فکرشو میکرد که در تهران وشهرهای بزرگ اینقدر مسکن پایین بیاد هجوم مردم به شهر های کوچک وروستا ها بسیار زیاد میشود این پیشگویی نیست بطور یقین این اتفاق خواهد افتاد

 • ناشناس
  ۳ ۱

  خداوکیلی زیر بالا ندهید وزیر مسکن شما میتوانی با درایت واقتدار قیمت ها را به بازار الحاق کنی وحق مارا از همکاران ودلا لان بگیری وقیمت گداری کنی این کار نه به انریکا ونه به هیچ ارگانی مربوط نمیشود هر خانه بستگی به ساخت وعمر بنا تعین کنید زمان احمدی نژادم تحریم بود ولی خونه ارزون بود خانه ایی که من مستا جر شم 350 بود با 25 سال ساخت ولی الان 1میلیارد و600 زده فروش چرا کرایه 3800 کرایه میدم از 2500 شروع شده چون هیچ نظارتی نیست وحق الناس که سردمداران مملکت اصلا روش حساب نمیکنن یعنی به نفعشون نیست چون خودشون ذینفع هستن

 • ناشناس
  ۴ ۱

  بگو متری ۹ میلیون . این ملت ۹ میلیونش را هم ندارند . حالاثروت اندوزان بعد از انقلاب و دلالان بگویند متوسط ۲۹ میلیون .

 • مریم
  ۳ ۱

  چه با افتخار هم میگن راکده
  بازار راکد یعنی عدم ساخت و ساز
  یعنی بیکار شدن هزاران بنا گچکار کارگر ساختمانی و ... یعنی عدم خرید و فروش مصالح و لوازم جانبی
  یعنی فروش نداشته باشی که بتونی اجاره مغازه بدی و هزاران یعنی دیگه ....
  خاک بر سرتون که به راکد بودن اقتصاد افتخار می کنید

 • ارسطو
  ۲ ۰

  اخر بانک با سود پانزده و هجده درصدی،اونم با این ارزش سهام منفی و کلی بدهکاری و طلب رو یخ نوشته،قابل قیاس با بازار مسکن هست!!! _مسکن بخش مولد، و تولید و نگهداری مسکن ملیونها شغل ایجاد میکنه، درک این مطالب برای این مدیران که سواد اقتصادی ندارن خیلی سخت متاسفانه.

 • ناشناس
  ۲ ۱

  کاشکی کمی سواد .اقتصادی داشتید که ببینید چه بلائی بر سر بازار مسکن ومردم بیچاره اوردید

 • کامیار
  ۷ ۳

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگری زد و خرید و فروش کرد تا ده سال یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد کاهش میابد

 • مصی
  ۶ ۶

  دوستان انقدمنتظرکاهش بیشترملک نباشید که امکان نداردچراچون مصالح بهش وابسته است که تازه بسلامتی تومملکت دیگه نرخ ازحدروزبه روزمیگذرد همین رکودیعنی بهترین فرست برای خریدمنتظربیشترکاهش نباشید که برج چهار۴به بعدقابل پیشبینی که وضع همچین سخت و...است مراقب سودای دولتی راجب تومشت نگه داشتن مسکن که تاکنون بوده نمونید
  از قدیم گفتن بنده دکتراخرابی کارشناس مسکن شهرجدید

 • .....
  ۱ ۱

  رکود در مسکن باعث قانون مالیات های مسکونی
  خالی مباشد

 • حقایق
  ۲ ۱

  ایرانی ها حدود ۷۰۰۰ خانه در ترکیه خریدند. مالیات بر خانه خالی مردم را به سمت خرید خانه در ترکیه هدایت می‌کند و این یعنی فرار سرمایه از ایران و ساخته و خرید نشدن خانه در ایران و ایجاد نشدن اشتغال !!!!!