کد خبر 504451

ریزش قیمت مسکن تمام شد؟

روند ریزشی قیمت مسکن در شهر تهران پس از ۲.۵ ماه که حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده بود از ابتدای بهمن ماه متوقف شده و در عین حال تمایل برای فروش نیز ۹ درصد کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بازار مسکن پایتخت پس از ۲.۵ ماه ریزش نرخ‌ها به مقاومت قیمتی رسیده است. پس از آنکه در دی ماه نرخ‌های قطعی معاملات ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد، قیمت‌‌های پیشنهادی نیز که از نیمه آبان تا اواخر دی ماه حدود ۱۳ درصد کاهش یافته بود به ثبات رسیده است.

اطلاعات به دست آمده از سامانه املاک کیلید نشان می‌دهد در دو هفته ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۹ نسبت به دو هفته قبل از آن قیمت‌های پیشنهادی مسکن از سوی مالکان ۰.۳ (سه دهم) درصد افزایش یافته است. این رشد ناچیز در حد صفر که از نرخ‌های عرضه شده در آگهی‌ها استخراج شده به مفهوم رسیدن بازار به سطح مقاومتی است که می‌تواند از افزایش اندک خرید و فروش‌های شب عید و توقف روند کاهشی نرخ ارز نشأت گرفته باشد. قیمت آگهی‌ها نسبت به زمان مشابه سال گذشته نیز ۱۲۹ درصد بالا رفته؛ هرچند نرخ‌های قطعی در دی ماه بر اساس آمار بانک مرکزی از افزایش ۹۸ درصدی حکایت دارد.

بررسی درصد تغییرات قیمت متر مربع آگهی‌ها در دو هفته ابتدای بهمن ماه در مقایسه با دو هفته آخر دی ماه نشان می‌دهد که قیمت‌‌های پیشنهادی در پنج منطقه شامل مناطق ۶، ۸، ۱۳، ۱۴ و ۲۱ بین ۲ تا ۱۰ درصد کاهش، در ۹ منطقه شامل مناطق ۲، ۳، ۴، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۲۲ بین ۱ تا ۱۱ درصد افزایش و در دو منطقه ۱ و ۵ ثبات داشته است. مناطق ۱۵ تا ۲۰ نیز به دلیل پایین بودن تعداد آگهی‌ها در این گزارش لحاظ نشده است.

بیشترین افت قیمت در بین مناطق مذکور طی دو هفته ابتدای بهمن ماه نسبت به دو هفته آخر دی ماه در منطقه ۱۴ به میزان ۱۰ درصد رخ داده و تعداد آگهی‌ها ۴ درصد افزایش یافت. قیمتها در منطقه ۲۱ نیز ۹ درصد افت کرد و تعداد آگهی‌ها ۸ درصد بالا رفت. در منطقه یک نرخ رشد قیمت آگهی‌ها صفر بود در عین حال تعداد آگهی‌ها نسبت به دو هفته پایانی دی ماه ۱۱ درصد کاهش یافت. در منطقه پنج که همواره رتبه یکم از نظر تعداد معاملات را دارد قیمت‌های پیشنهادی با ثبات همراه بوده و تعداد آگهی‌ها کاهش ۷ درصدی نشان می‌دهد. در منطقه شش قیمتها ۵ درصد پایین آمده و تعداد آگهی‌ها ۲۲ درصد رشد یافته است. در منطقه ۴ نیز به عنوان دومین منطقه پرمعامله شهر تهران قیمت‌های پیشنهادی ۲ درصد افزایش و تعداد آگهی ‌های ثبت شده در سامانه مذکور ۷ درصد افزایش یافته است.

در منطقه ۱۱ با افزایش ۱۱ درصدی قیمت‌های پیشنهادی و کاهش ۶۰ درصدی تعداد آگهی‌ها مواجه بودیم. در منطقه ۲۲ قیمتها ۴ درصد و آگهی‌ها ۱۲ درصد رشد یافت. منطقه ۱۳ نیز با کاهش ۷ درصدی قیمت مسکن و افت ۱۹ درصدی تعداد آگهی‌ها در دو هفته ابتدای بهمن ماه نسبت به دو هفته انتهایی دی ماه مواجه بوده است.

ثبات قیمت در آگهی ‌های مسکن در شرایطی رخ داد که از نیمه آبان ماه و بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کاهش قیمت ارز نرخ‌های پیشنهادی در سامانه مذکور ۲.۲ درصد کاهش پیدا کرد. در ادامه نیز دو افت ۵.۵ و ۵ درصدی قیمتها در این سایت اتفاق افتاد تا اینکه در نیمه بهمن ماه به ثبات رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سرکوچه ما تا 13.5 درصد هم کاهش پیدا کرده!

 • ناشناس
  ۴ ۲

  واقعا ریزش داشته است از متری ۲۰میلیون به ۲۷میلیون رسیده!!!!!

 • کامیار
  ۱۳ ۱

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگری زد و خرید و فروش کرد تا ده سال یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد کاهش میابد

 • ناشناس
  ۶ ۱

  مشتری نیست. تمام مردم در تامین مایحتاج ضروری و خوراک روزانه مانده اند، چه برسد به خرید مسکن....

 • محمدی
  ۴ ۰

  الکی میگه.بخوابونم در گوشش؟

 • محمد حسین سنگتراش
  ۵ ۱

  فقط بین دلالها دست به دست میشه و اگر زمین و خانه وضعش درست نشه و قیمتش به اندازه ای که اکثر اقشار جامعه توان تهیه داشته باشن پایین نیاد نسلمان از بین خواهد رفت

 • نیما
  ۴ ۰

  من خودم برای اینکه خونه نداریم بچه نمیارم.بعد هی میگن بچه بیارید.با این اوضاع

 • محمود اصفهانی نژاد
  ۰ ۰

  فقط همه چیز به ما ملت بستگی داره
  اگر ما به استقبال هر گرانی برویم قطعا همهدچیز گران خواهد شد اما اگر از خرید گران پرهیز کنیم ثبات برقرار میشود...باذهر خرید گراندظلمدبه قشر طبقه پائینتر میکنیم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کسی دیگر برای خریدمسکن پولی ندارد این حرفها زیاد است بیش از حد گران شده و خریداری به ندرت پیدا می شود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من الان سه نفریم یه زن و یه شوهریه بچه هر جا میریم خونه بگیریم میگن زیادید حالا داریم شیرو خط میریم که یکی و بکشیم تا کمتر بشیم راحت تر خونه بدن بهمون

 • ارسطو
  ۰ ۰

  خبری از کاهش نیست، یکم شل کرده برای اردیبهشت بترکونه

 • محمد
  ۰ ۰

  همه از بچه دار شدن وحشت دارند خونه بالای سر خودشون نیست تا چه برسد واسه فرزندانشون تا دو روز دیگه نسل ایرانی همچون پلنگ ایرانی یا یوز ایرانی منقرض خواهد شد و خونه رو دست مشتی دلال دزد و ذی نفوذ و مسئولین دزد باقی خواهد ماند لعنت خدواند به دلالان مسکن به حق سال ۱۴۰۰