کد خبر 501636

افزایش عرضه در بازار؛

کاهش قیمت مسکن دلالان را نگران کرد

با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛ این موضوع می تواند تحت تاثیر انتظارات کاهشی پس از تحولات سیاسی آبان ماه باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا، خرید و فروش ملک در کل کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۳۳ درصد و در شهر تهران ۲۰ درصد رشد داشته است. معاملات مسکن نیز در تهران طی همین زمان ۲۳ درصد افزایش نشان می دهد. این آمار می تواند نشانه هایی از افزایش تدریجی توان طرف تقاضا باشد. هرچند با افت قیمت ارز و امیدواری به ثبات اقتصادی، معاملات مسکن از حدود دو ماه قبل به حالت تعلیق درآمد.

پیش از آذرماه بازار مسکن به تدریج در حال گرم شدن بود. آمار اتحادیه املاک نشان می دهد که معاملات ملک در شهریورماه ۱۱۹ درصد، در مهرماه ۱۲۶ درصد و در آبان ماه ۶۷ درصد نسبت به ماههای مشابه سال قبل رشد یافته است. به یکباره از نیمه آبان تحت تاثیر کاهش نرخ ارز و تحولات سیاسی ایالات متحده، حجم خرید در بخش مسکن کاهش و عرضه افزایش پیدا کرد. این تغییر، انتظارات کاهشی را در بازار ملک رقم زد تا اینکه معاملات کل کشور در آذرماه ۳۲ درصد و در دی ماه ۳۰ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافت.

در شهر تهران نیز به یکباره از دو رشد ۱۵۴ درصد و ۱۲۹ درصد نقطه به نقطه معاملات مسکن که به ترتیب در شهریور و مهرماه  نسبت به زمان مشابه سال گذشته اتفاق افتاد، خرید و فروش ملک در آبان ماه به مثبت ۱۲ درصد، در آذرماه به منفی ۷۴ درصد و در دی ماه به منفی ۶۸ درصد رسید.

البته در دی ماه معاملات رشد نسبی را در مقایسه با ماه قبل تجربه کرد؛ به طوری که در کل کشور خرید و فروش ملک ۲۲ درصد و در تهران ۴۱ درصد نسبت به آذرماه افزایش یافت که می تواند به عنوان بخشی از خریدهای شب عید تلقی شود اما بازار آنطور که باید و شاید راه نیفتاده است. قیمتها نیز در تهران پس از یک افت ۱.۱ درصد در آذرماه، با رشد اندک ۱.۸ درصد در دی ماه مواجه شد.

واسطه های ملکی می گویند که خریداران دست نگه داشته اند؛ در حالی که حجم عرضه افزایش یافته و هم اکنون تعداد فایلهای عرضه شده به بازار چندین برابر تعداد متقاضیان است. عمده واحدهای خالی از سکنه نیز در شمال تهران قرار دارد. گشتی در سایتها فروش آپارتمان نشان می دهد در مناطق ۱ تا ۵ پایتخت حجم قابل توجهی آگهی برای فروش به ثبت رسیده و البته با وجود آنکه قیمت پس از هشت ماه ممنوعیت مجددا به سایتها برگشته، سایه نرخهای کاذب در بین انبوه فایلها محو شده است.

مهدی روانشادنیا ـ کارشناس بازار مسکن می گوید: پس از سه سال افزایش مداوم قیمت مسکن و التهابات شدید بازار که منجر به ۵.۵ برابر شدن قیمت شد، گزارش آذرماه بانک مرکزی حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی میانگین قیمت ها در آذر ماه نسبت به ماه قبل است. اگر چه این کاهش در برابر افزایشهای ماهانه بیش از ۱۰ درصد قابل ملاحظه نیست اما نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.

ایرج رهبر ـ نایب رییس انجمن انبوه سازان ـ نیز بیان می کند: در هفته های اخیر عواملی همچون کاهش نرخ ارز، مسائل سیاسی و زمزمه های مربوط به مالیات خانه های خالی باعث شد بازار مسکن مقداری افت کند و دلالان مقداری خودشان را جمع و جور کردند. در واقع از کاهش قیمت مسکن نگران شدند و عرضه را در بازار افزایش دادند.

وی، ادامه ی ثبات و آرامش در بازار مسکن را منوط به افزایش ساخت و ساز دانست و گفت: تاثیرات سیاسی ممکن است در مقاطعی کوتاه به شکل روانی بر بازار مسکن تاثیر بگذارد اما پایدار نخواهد بود. مهمترین عامل ایجاد آرامش در بازار مسکن، افزایش تولید است. زمانی که محتکران ببینند دولت برای حوزه ساخت و ساز برنامه دارد به تدریج واحدهای خود را وارد بازار می کنند؛ چرا که لزومی برای احتکار نمی بینند و نگران کاهش قیمت می شوند. این مساله به ایجاد روند پایدار در بازار می انجامد و بخش مسکن را در مقابل تکانه های بیرونی، مقاوم می کند.

قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان

بنابراین گزارش، دی امسال  متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان  بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۱

  خدالعنت کنه این دلالان مسکن را

 • ناشناس
  ۰ ۱

  به فکر دلالان نباش

 • ناشناس
  ۴ ۱

  باید هم ارزان بشه مردم قدرت و توانشون را از دست دادند بیمار شدند تنهاکرونا بیماری را به مردم نداده و جانشان نگرفته بلکه این دلالان و بساز بفروش ها خون مردم را مکیده و مردم را بیمارنمودند و کشتن برای چی این دلالان را نگرفت و به اعدام محکوم کرد فقط آفتابه دزد ها را بلد هستید در ملا عام قصاص کنید این دلالان وطن فروش خیانتی به این کشور کردند که بیگانه های متجاوز گر نکردند

 • کامیار
  ۱۰ ۱

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگری زد و هرید و فروش کرد تا ده سال یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد کاهش میابد

 • ناشناس
  ۳ ۱

  به نظر می رسد همین اقای ایرج رهبر خودش یکی از عوامل مهم گرانی مسکن هست قوه قضاییه مثل اقای عقبایی باید به این پرونده ورود کند تا مردم محروم وبی سر پناه امیدی به آینده روشن مسکن داشته باشند .ضمنا رکود بی سابقه و ریزش شدید قیمت مسکن در آینده خیلی نزدیک ایشون را متهیج کرده است .چون سرمایه بیشتر سودجویان .محتکران دلالان در حال سوخت می باشد.وهمانا خداوند در کمین گناهکاران است

 • کامیار
  ۹ ۱

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگری زد و هرید و فروش کرد تا ده سال یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد کاهش میابد

 • ناشناس
  ۱ ۱

  مسکن،ملی،هم سیاه،بازیه،من،۶ساله،مستاجر،هستم،هربارثبت نام،کردم،پس،زدن،خاک،برسر،این،عدالت،

 • محمود
  ۲ ۱

  افرادی هستن ۱۰ تا خانه دارن دارن همشونم از دلالی بدست آوردن.اسلحه شکاری تا سه سال نمیشه فروخت.خانه هم بایستی ۱۰ سال نشه فروخت و هر کد ملی هم اختصاص به یک خانه و اگه بیشتر مالیات بیشتر.بهترین روشه واسه سامان دادن.
  ۱ میلیارد از کجا باید بیاریم واقعا؟من موندم چه درآمدی هست