رکورد سه رقمی تورم مصالح ساختمانی

بازار مصالح ساختمانی در شهر تهران با رکورد تورم سه رقمی شاخص قیمت مواجه شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران درخصوص تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران مربوط به پاییز امسال نشان می‌دهد در این فصل بازار مصالح ساختمانی به‌عنوان یکی از دو جزء اصلی هزینه‌بر ساخت‌وسازها با یک ابر جهش قیمتی مواجه شده و شاخص قیمت در این بازار نسبت به پاییز سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد رشد کرده است. این جهش قیمت مصالح ساختمانی درست در مقطع زمانی ابررکود ساختمانی به وقوع پیوسته است یعنی در شرایط فعلی که بازار ساخت و ساز برای حدود پنج سال متوالی در شرایط رکودی قرار دارد و این رکود به دلیل افزایش عمق رکود در بازار معاملات خرید و فروش مسکن و نبود تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی آماده عرضه سازنده‌ها، تشدید شده است.

در حالی‌که شواهد، آمارها و روندهای مربوط به بازار مسکن نشان می‌دهد افزایش سرعت رشد قیمت مصالح ساختمانی در پاییز امسال و ثبت رکورد تورم سه رقمی در این بازار به دلیل افزایش تقاضا برای خرید مصالح ناشی از رونق فعالیت‌های ساختمانی یا حتی عادی بودن شرایط در این بازار نیست، یک عامل مهم و موثر در ایجاد این جهش قیمتی قابل شناسایی است.

بررسی‌ها و شواهد از وجود ردپای نوسانات و اثرجهش‌های ارزی در افزایش سرعت رشد قیمت مصالح ساختمانی در پاییز امسال خبر می‌دهد. در واقع آنچه در پاییز امسال منجر به رشد حدود ۱۰۲ درصدی شاخص قیمت مصالح ساختمانی در شهر تهران در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل شده است جهش‌ها و نوسانات نرخ ارز است. همواره جهش‌های ارزی در تغییرات و نوسانات قیمت مصالح ساختمانی موثر بوده است و هر زمان که بازار ارز با شوک قیمتی مواجه شده است بازار مصالح و تجهیزات ساختمانی یکی از بازارهای اثرپذیر از این تغییرات بوده است. اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران درخصوص تغییرات شاخص قیمت مصالح ساختمانی شهر تهران نشان می‌دهد عدد این شاخص در پاییز امسال به ۱/ ۸۵۰ رسیده است که این میزان در مقایسه با فصل قبل یعنی تابستان ۹۹ نیز با رشد نزدیک به ۲۲ درصدی همراه شده است. تورم ۲۲ درصدی شاخص قیمت مصالح ساختمانی تنها به فاصله یک فصل نیز به منزله ثبت تورم بالا در این بازار است و نشان از اثر شوک‌های ارزی بر قیمت مصالح ساختمانی در فصل پاییز دارد.

درصد تغییرات شاخص قیمت نسبت به فصل مشابه سال قبل در حالی پاییز امسال رشد حدود ۱۰۲ درصدی را تجربه کرده است که این میزان رشد در مقایسه با رشد نقطه‌ای قیمت مصالح در تابستان امسال، بیش از ۳۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. به این معنا که سرعت رشد نقطه‌ای شاخص قیمت مصالح ساختمانی شهر تهران در پاییز امسال بیش از ۳۰ درصد در مقایسه با رشد نقطه‌ای شاخص قیمت مصالح در یک فصل قبل -تابستان ۹۹- تندتر یا بیشتر بوده است.  این موضوع به منزله افزایش سرعت رشد قیمت مصالح ساختمانی در پاییز امسال به دلیل اثر شوک‌های ارزی بر این بازار است. در بین تمامی گروه‌های مورد بررسی در تعیین نوسانات قیمتی بازار مصالح ساختمانی در فصل پاییز، گروه «آهن‌آلات، میلگرد پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۵/ ۱۶۳ درصد بیشترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است و در همین دوره کمترین درصد تغییر نقطه به نقطه نیز مربوط به گروه اجرایی «خدمات» با ۳/ ۴۰ درصد افزایش بوده است.

ارسال نظر

آخرین خبر ها