کد خبر 491613

مرکز آمار در گزارشی منتشر کرد؛

اجاره‌بها سر به فلک کشید/ افزایش ۱۰۱.۸درصدی قیمت زمین و ساختمان کلنگی نسبت به سال گذشته

مرکز آمار در گزارشی، نتایج طرح گردآوری اطلاعات قیمت و اجاره مسکن نقاط شهری کشور در تابستان۹۹ را منتشر کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، با توجه به گزارش منتشرشده توسط مرکز آمار، بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.

با توجه به اینکه کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی)  استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد. در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ به روز شده است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۷ میلیون و ۳۴۴ هزار تومان با میانگین مساحت ٢۶٧ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل، ٢٨.۴ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٠١.٨ درصد افزایش داشته است.

1

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ۷ میلیون و ۱۷۲ هزار تومان با میانگین مساحت ١٠۵ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٢ سال بوده است که نسبت به فصل قبل، ٢۴.٨ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸.۹۵ درصد افزایش داشته است.

2

همچنین متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور بیش از ۱۹ هزار تومان  با میانگین مساحت ١٠٠ مترمربع و متوسط عمر بنای ١۴ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ١٢.٧ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴٣.٨ درصد افزایش داشته است.

3

بیشتر بخوانید
ارسال نظر