کد خبر 485275

فروکش هیجان در بازار مسکن پس از انتخابات آمریکا

 براساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن پایتخت در آبان ۹۹، آهنگ رشد قیمت‌ها در این بازار حدود ۲درصد نسبت به ماه مهر افزایش داشته که کمترین میزان نرخ رشد قیمت‌ها از اردیبهشت سال جاری تاکنون بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، هر چند نرخ رشد متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به آبان 98 افزایش 118درصدی را به ثبت رساند. با وجود اینکه برخی معتقدند کاهش آهنگ رشد قیمت‌ها در آبان به دلیل تضعیف قدرت خرید است، اما از آنجایی که این گزارش، اولین گزارش از بازار مسکن پس از انتخابات امریکاست، به نظر می‌رسد در آن هیجانات اولیه ناشی از شکست ترامپ در انتخابات نمود پیدا کرده و بر واقعیت بازار مسکن سایه انداخته باشد. اما با تخلیه هیجان از بازارها و در ماه آذر تعدیل انتظارات افراد از بازار مسکن رخ خواهد داد. با توجه به افت و خیزهای ناگهانی در بازارهای موازی مانند سرمایه، ارز و خودرو به نظر می‌رسد بهترین گزینه برای ورود نقدینگی سرگردان بازار مسکن خواهد بود.

با وجود اینکه روند شتابان متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در آبان کاهش داشته، اما به دلیل ناتوانی سمت عرضه در پاسخ‌دهی به مازاد تقاضا، به نظر نمی‌رسد آهسته شدن روند قیمت‌های مسکن در ماه‌های آتی ادامه‌دار باشد. براساس گزارش «گرد‌آوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور در فصل بهار سال ١٣٩٩» که به‌تازگی توسط مرکز آمار منتشر شد، در فصل مورد مطالعه 12818 پروانه احداث واحد مسکونی از سوی شهرداری تهران پیش‌بینی شده بود که کاهش 27درصدی را نسبت به زمستان نشان می‌دهد. در این فصل 1680 پروانه احداث ساختمان توسط شهرداری تهران صادر شد که نسبت به زمستان و بهار 98 کاهش 30 و 23.8درصدی داشته است. با وجود اینکه ماه بهار و تابستان از مهم‌ترین فصل‌ها برای ساخت و ساز مسکن است، عدم تعادل بین پروانه‌های پیش‌بینی و صادر شده نشان می‌دهد که روند افزایش قیمت‌ها ممکن است ادامه‌دار شود.

قیمت مسکن همسو با بازار ارز

با مقایسه روند قیمت‌ها در بازار مسکن، می‌توان به این نکته دریافت که هر زمان تنش یا تغییری پیرامون بازار مسکن رخ دهد، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز بی‌توجه به قدرت خرید افراد و همسو با آن تغییرات به خصوص اگر در بازار ارز باشد، تغییر می‌کند. مدعای این گزاره آن چیزی است که از اردیبهشت تا مرداد در این بازار رخ داد. در این مدت نرخ ارز افزایش 31درصدی داشته و از 17 هزار و 150 تومان به 22 هزار و 400 تومان رسید. در این مدت رشد متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز با افزایش 43درصدی از 16 میلیون و 972 هزار تومان به 24 میلیون و 288 هزار تومان رسید. نمونه دیگر جهش قیمت مسکن همراستا با ارز، در فاصله شهریور تا مهر سال جاری رقم خورد. در این مدت نرخ ارز از حدود 24 هزار تومان به 31 هزار تومان رسید که افزایش 30درصدی را نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز با جهشی 10درصدی به 26 میلیون و 720 هزار تومان رسید. در این مدت به دلیل دخالت‌ها و دستورالعمل‌های یک شبه برای بهبود وضعیت شاخص بورس، عمده سهامداران سرمایه‌های خود را از بورس بیرون کشیده و به سایر بازارهای موازی وارد کردند. هر چند روند خروج از بازار سرمایه در آبان نیز ادامه داشت اما امید به کاهش محدودیت‌ها پس از انتخابات امریکا همچنین افت نرخ دلار باعث کاهش تورم یک ماهه منتهی به آبان شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • شادی
    ۰ ۰

    تقریبا الان هر بی سوادی میدونه که بدترین زمان ممکن ورود به مسکنه و پولشو بابت خرید ملکی که بیشتر از ارزش واقعیش بالا رفته و دیگه جای رشد نداره هدر نمیکنه.