کد خبر 467344

جزئیات اصلاحیه دستورالعمل وام ودیعه مسکن

در حالی که قرار بود پرداخت وام ودیعه مسکن تا حد ممکن به سهولت انجام شود، در اصلاحیه دستورالعمل اجرایی این وام، شرایط برای مستأجران سخت‌تر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، در حالی که وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی بارها از عدم نیاز به ضامن برای وامهای ۱۵ و ۳۰ میلیون تومانی خبر داده‌اند، در دستورالعمل اصلاحی این تسهیلات که با تفاهم معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و قائم مقام بانک مرکزی با مدیران بانک‌های عامل تدوین شده، وام ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی یک ضامن نیاز دارد.

همچنین تعیین نحوه اخذ ضمانت به صورت چک یا سفته بودن نیز به بانک‌ها واگذار شده است؛ این در حالی است که برخی از بانک‌های عامل به متقاضیان اعلام کرده‌اند که بر اساس دستورالعمل داخلی بانک، سفته از متقاضیان نمی‌پذیرند و چک نیز باید به نام خود متقاضی باشد؛ به عبارت دیگر در صورتی که دسته چک به نام خودِ متقاضی نباشد، از تشکیل پرونده وام ودیعه خودداری می‌کنند.

پیش از این نیز از سوی مقامات بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اعلام شده بود که استعلامی بابت چک برگشتی انجام نمی‌شود؛ اما بر اساس دستورالعمل تدوین شده، تنها دسته چک‌هایی که تاریخ صدور آنها به ۱ اسفند ۹۸ به بعد اختصاص داشته باشد، نیازی به استعلام بابت چک برگشتی ندارند.

بانک این اختیار را دارند که اگر فرد معرفی شده از سوی سامانه وزارت راه و شهرسازی، ظرف ۲ هفته نسبت به تکمیل مدارک و معرفی ضامن به بانک اقدام نکند، متقاضی را از چرخه دریافت تسهیلات حذف کنند.

در حالی که پیش از این محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه زنده تلویزیونی و همچنین عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود اعلام کرده بودند منابع تسهیلات ودیعه مسکن از محل ۲۵ هزار میلیارد تومان از خط اعتباری ۷۵ هزار میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات به بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا تأمین شده، در دستورالعمل مصوب بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، دو سوم منابع تسهیلات ودیعه مسکن، منابع داخلی بانک‌ها و یک سوم باقی مانده از محل آزادسازی ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی اعلام شده است.

اگرچه در دستورالعمل مذکور، نرخ سود تسهیلات ودیعه مسکن، بسته به انتخاب روش دریافت این وام از سوی متقاضی، ۱۲ یا ۱۳ درصد تعیین شده، اما در تبصره‌ای اعلام شده است که اگر متقاضی، نسبت به پرداخت اقساط در سررسیدهای تعیین شده اقدام نکند، علاوه بر آنکه نرخ سود این تسهیلات، به نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار (در حال حاضر ۱۸ درصد) تغییر می‌کند، ۶ درصد دیگر نیز به عنوان وجه التزام به نرخ سود افزوده خواهد شد که عملاً سود تسهیلات مربوطه را به ۲۴ درصد افزایش می‌دهد.

ارسال نظر

 • سعید
  ۵ ۱

  من چگ برگشتی دارم نمیتونم بردارم چه کار کنم وام ودیعه مسکن

 • کیوان
  ۵ ۱

  سلام من چک برگشتی دارم نمیتونم وام بگیرم چکار کنم.

 • ناشناس
  ۸ ۲

  باعرض سلام. مرسی ازاطلاع رسانی که به مامیدهید. ولی بنده قبل ازسال97چک برگشتی دارم راهنمایی کنیدچجوری ازاین تسهیلات استفاده کنم ونیازضروری به این وام دارم

 • پریسا
  ۱ ۰

  من تاکی باید منتظرباشم تااز استعلام دربیام

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سلام برو داخل سایت جوریدک ثبت نام کردی بزن قسمت پیگیری شماره ملی بزن رمزی بهت میده وارد بشو زده درخواست وام درخواست بده برادپیام نیومد اینجوری وارد شدم انتخاب بانکوکردمد

 • علی عظیمی
  ۰ ۰

  سلام کدوم بانک بدون ضامن وام میده من. رفتم بانک میگه یک ضامن کارمند با نامه کسر از حقوق و یک کاسب جواز کسب دار که چک داشته باشه

 • علیرضا
  ۱ ۰

  والا به گفته ریس راه و شهرسازی برای وام۱۵ تومنی نیاز به ضامن نیست. ولی بانکها میگن ضامن کارمند رسمی دولت باید داشته باشی و دریافتی ماهانه حقوق وام گیرنده ۵ ملیون به بالا باشه. من اگر ۵ ملیون ماهی حقوق میگرفتم که نیاز به وام نداشتم. الان من ضامن بازنشسته دارم ولی متصدیان بانک قبول نمیکنن و میگن باید ضامن رسمی دولت باشه‌.

 • عباس محسنی گوهر
  ۱ ۰

  متن هم ذامن دارم هم چک برگشتی ندارم،ذامن هم چک برگشتی نداره،اما برای ۳۰تومن هر روز میرم بانک و بازرسی،اما هیچی به هیچی،اینم که وزیر و رئیس بانک مرکزی دستور داده همش چرت وپرته،بانک میگه برو از خودشون که دستور دادن وام و بگیر

 • مجید ایرج پور
  ۱ ۰

  سلام من چک برگشتی دوسال پیش دارم چک را اقساطی پرداخت میکنم ولی بانک بخاطر بودن چک برگشتی برام وام مستاجری نداد چکار کنم