کد خبر 464460

عضو سابق شورای‌عالی مسکن:

وام ودیعه مسکن مشکل مسکن استیجاری را حل نمی‌کند

عضو سابق شورای‌عالی مسکن گفت: وام ودیعه مسکن مشکل مسکن استیجاری را حل نمی‌کند چون اراده دولت حل مشکل مسکن استیجاری نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، افشین پروین‌پور با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی دولت باید شرایط مالکیت مسکن را برای همه مردم تأمین کند افزود: سکونت استیجاری از دو جهت به‌نفع مردم نیست؛ اول تورم عمومی در کل اقتصاد بالاست و دوم تورم در بخش مسکن نیز هر سال روند صعودی دارد و خانوارها مجبورند از سایر هزینه‌های زندگی کم تا هزینه اجاره‌بها را پرداخت کنند.

وی تأکید کرد: سیاست دولت باید خانه‌دار کردن مردم به‌معنای مالکیت باشد.

پروین‌پور با انتقاد از ارائه برنامه‌های کوتاه‌مدت دولت‌ها به‌عنوان مسکّنی برای حل مشکل مسکن گفت: دولت باید بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کند برای این کار باید عرضه مسکن ملکی برای همه متقاضیان مسکن فراهم و در دسترس باشد و مسکن‌های موجود (خانه‌های خالی) را نیز عادلانه تقسیم کند.

وی گفت: در کشور ما در تولید مسکن مشکلی نداریم و نهادهای اصلی مسکن مانند زمین ، مصالح و نیروی انسانی موجود است، بلکه بیشترین مشکل توزیع مسکن است، مسکن باید کالای مصرفی باشد نه سرمایه‌ای.

این کارشناس مسکن به آمار سرشماری سال 95 در تهران اشاره کرد و گفت: 43 درصد مردم تهران بر اساس سرشماری، مسکن استیجاری دارند که نشان می‌دهد توزیع مسکن ناعادلانه است و بانکها در این بین بزرگترین سوداگران مسکن در کشور هستند.

پروین‌پور اضافه کرد: اگر مسکن‌های موجود کشور را عادلانه تقسیم کنند مشکل مسکن حل می‌شود البته ابزار آن مالیات است مانند قانون مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر خانه‌ای که مالک آن بیش از دو خانه دارد.

وی با حمایت از تصویب مالیات بر خانه‌های خالی و شناسایی مالکین آنها گفت: با اجرا شدن این قانون نگهداری خانه‌های خالی برای مالک به‌صرفه نخواهد بود و آنها اقدام به فروش و به‌عبارت دیگر خانه‌ها را به بازار مسکن عرضه می‌کنند.

وی ادامه داد: با عرضه خانه‌های خالی قیمت‌ها کاهش می‌یابد و حباب قیمت کوچک می‌شود و این نوعی مبارزه با سوداگری مسکن است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری