کد خبر 462505

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی توضیح داد؛

چند فقره تسهیلات کمک ودیعه مسکن پرداخت شد؟

تسهیلات کمک ودیعه مسکن به حدود ۱۳هزار شعبه بانک مسکن محول شده که در حال پرداخت است اما به دلیل آشنا نبودن کارمندان بانک با سامانه اقدام ملی وزارت راه و شهرسازی روند یادگیری به کندی انجام می شود؛ تا جایی که بنا به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن تا روز گذشته ۹۷پرونده در بانک تشکیل و تا ساعت ۶بعد از ظهر، ۹فقره تسهیلات پرداخت شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پرداخت تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان کمک ودیعه اجاره مسکن بنا بود از روز یکم شهریور ماه در حدود ۱۳ هزار شعبه بانک های سراسر کشور پرداخت شود اما بر اساس گزارش‌های میدانی محقق نشد.

در این زمینه بخوانید

خبر خوب بـرای متقاضیان وام اجاره

چرا پرداخت کمک ودیعه مسکن به تعویق افتاد؟

فرمول کمکی برای خانه‌دار شدن وام‌دارها

علت را از پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی جویا شدیم که اظهار کرد: با توجه به اینکه کارکنان شعب مختلف ۱۳ هزار بانک سراسر کشور که درگیر پرداخت کمک ودیعه اجاره مسکن هستند به تازگی با سامانه اقدام ملی مسکن آشنا شده اند روند آموزش این افراد در حال انجام است.

وی افزود: امیدواریم فرایند یادگیری و ورود به کارتابل توسط کارکنان بانک ها به سرعت جلو برود و در روزهای آینده شاهد افزایش پرداخت تسهیلات باشیم.

اصلانی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه تعداد از افراد به بانک معرفی شده اند گفت: فعلاً ۹۷ پرونده تشکیل شده و تا ساعت ۱۸ روز سوم شهریور ماه شش فقره‌ تسهیلات هم پرداخت شده اما همانطور که گفتم روند پرداخت به سرعت بالا میرود. ثبت نام متقاضیان به پایان رسیده، بارگذاری مدارک متقاضیان هم در حال انجام است، به محض اینکه استعلام متقاضیان بیاید به صورت خودکار به بانک معرفی می شوند.

در روزهای گذشته عبدالناصر همتی مدیر کل بانک مرکزی گفته بود که بانک ها هنوز به سامانه وزارت راه و شهرسازی متصل نشده‌اند. با توجه به صحبت‌های پروانه اصلانی ظاهراً این مشکل برطرف شده است. با این حال به طور سرزده از چند شعبه بانک مسکن چند و چون پرداخت وام اجاره را جویا شدیم که غالب آنها عنوان کردند بخشنامه‌ای در این زمینه به ما ابلاغ نشده است.

روز ۲۵ مرداد ماه محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرده بود: برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشمول شدند که تا روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۴۰۰ هزار نفر از این تعداد مدارک خود را در سامانه اقدام ملی به نشانی tem.mrud.ir بارگزاری کردند. از این تعداد تاکنون بر اساس استعلامات صورت گرفته ۸۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند که سریعاً به بانک معرفی می شوند. استعلام سایر متقاضیان در حال انجام است.

تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام کمک ودیعه اجاره به میزان ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومان، مدتی قبل در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید. سود این تسهیلات ۱۳ درصد است. نحوه بازپرداخت آن بدین صورت است که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می‌توانند تسهیلات را یک‌ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و در پایان سال، اصل آن را پرداخت کنند.  در روش دوم، متقاضیان می‌توانند وام را سه ساله دریافت کنند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلانشهرها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر