کد خبر 455757

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به ۲۰میلیون و ۹۰۰هزار تومان رسید/ اوج‌گیری‌ قیمت‌ها با حرکت مجدد نقدینگی به سمت بازار مسکن

وزارت راه و شهرسازی آخرین تحولات بازار مسکن در شهر تهران را منتشر کرد. بر این اساس قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در تیر ماه افزایش یافته‌است که حاکی از رشد ۱۰ درصدی قیمت نسبت به ماه گذشته است.

اقتصاد آنلاین- علی کریمی؛ گویا باید به ارقام عجیب و غریب در بازار مسکن عادت کنیم. خرداد ماه امسال بود که رسیدن قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به 19 میلیون تومان، همه را متحیر کرده‌بود. حالا با انتشار آمار رسمی معاملات مسکن شهر تهران در تیر ماه، مشخص شد که بازار مسکن خیال کاهش قیمت ندارد. میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به بیش از 20 میلیون و 900 هزار تومان در تیر ماه رسیده که حاکی از افزایش بیش‌ از 10 درصدی قیمت در طول یک ماه گذشته است. این در حالی است که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در فروردین ماه به طور میانگین برابر با 15 میلیون و 500 هزار تومان بود؛ به بیان دیگر، قیمت مسکن در شهر تهران از ابتدا امسال 35 درصد افزایش یافته است. همچنین قیمت مسکن نسبت به تیرماه سال گذشته در شهر تهران افزایش بیش از 54 درصدی را نشان می‌دهد. برای درک بهتر آنچه که در بازار مسکن می‌گذرد، باید اشاره کنیم که قیمت مسکن از ابتدای سال 1396، بیش‌از 4.8 برابر شده‌است. نمودار زیر روند قیمتی یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران را از ابتدا سال 1396 نشان می‌دهد:

واحد مسکونی

در این زمینه بخوانید:

نیاز کشور به یک میلیون واحد مسکونی در سال

اولین واحدهای مسکن ملی کی افتتاح می‌شود؟

ثبت‌نام ۶۴هزار نفر برای مسکن ملی در تهران

از میان مناطق 22 گانه تهران، منطقه یک، با 45 میلیون و 317 هزار تومان به ازای یک مترمربع، بیش‌ترین قیمت مسکن را به خود اختصاص داده‌است. در نقطه مقابل منطقه هجده با 9 میلیون و 625 هزار تومان به ازای یک مترمربع، ارزان‌ترین منطقه تهران به حساب می‌آید. در طول یکسال گذشته، منطقه شش با افزایش بیش از 65 درصدی، بیش‌ترین افزایش قیمت را ثبت‌کرده‌ و منطقه یک با 42.25 درصد افزایش قیمت نسبت به تیر ماه سال گذشته، نسبت به سایر مناطق تهران کم‌ترین افزایش قیمت را تجربه‌ کرده‌است. نمودار زیر قیمت یک مترمربع واحد مسکونی را به تفکیک مناطق در تیرماه 1398 و 1399 نشان می‌دهد

قیمت مسکن

 

بر اساس آمار منتشر شده، منطقه پنج بیش‌ترین اقبال را از سوی خریداران در تیرماه داشته‌است، به‌گونه‌ای که 15.84 درصد معاملات در این منطقه صورت گرفته‌است. پس از آن، منطقه چهار با 9.13 درصد، بیش‌ترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌است. در نقطه مقابل، مناطق نوزده و نه به ترتیب با 0.59 و 1.14 درصد، کم‌ترین اقبال را در میان مناطق 22 گانه داشته‌اند. نمودار زیر تعداد معاملات انجام گرفته از ابتدای امسال را به تفکیک ماه و مناطق 22 گانه شهر تهران نشان می‌دهد:

مبادله مسکن

نکته قابل تأمل افزایش تعداد معاملات مسکن در تیر ماه‌ است. تعداد مبایعه‌نامه‌های ثبت شده در این ماه با رشدی 29.72 درصدی نسبت به ماه گذشته به 14330 رسیده‌است که یکی از بالاترین حجم معاملات صورت گرفته از ابتدای سال 1397 بشمار می‌آید و تنها در اردیبهشت و خرداد 1397، حجم معاملات از تیر امسال بیش‌تر بوده‌است. آنچه که به نظر می‌رسد، بازار مسکن دوباره مورد توجه نقدینگی سرگردان اقتصاد قرار گرفته‌است که در این صورت انتظار افزایش قیمت‌ها در ماه‌های آتی دور از ذهن نمی‌باشد. نمودار زیر حجم معاملات بازار مسکن در شهر تهران را به تفکیک ماه از ابتدای سال 1396 نشان می‌دهد:

معاملات

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  فقط گرفتن۸۰ درصد مالیات کار ساز است و بس

 • آژانسی
  ۰ ۲

  مسکن گرونتر هم میشه چون سرمایه گذاری مطمئنیه و در ضمن قیمت مصالح ساختمانی خیلی بالا رفته خیلی

  • ناشناس
   ۱ ۰

   شما ماشاالله پول دارید تشریف ببرید چند تا چند تا بخرید، اکثریت مردم که در نان شب مانده اند.

 • بینام
  ۲ ۰

  تازمانی که مالیات از افراد ی که چند خانه دارند گرفته نشود.....وقیمت اجاربها کم نشود ....مشکل همچنان وجود دارد

 • ناشناس
  ۱ ۱

  بیشتر از ۱۰ میلیون تومان زیاد است با اینهمه گرانی اینقدر زمین به اندازه جمعیت ۱۵۰ میلیون خانوار داریم چه برسد
  خانه

 • ناشناس
  ۱ ۱

  دلالان مسکن به هذیان افتاده اند.