کد خبر 455411

در پی اعلام شرایط دریافت وام:

دریافت کد رهگیری برای وام ودیعه حاشیه‌ساز شد

ستاد ملی کرونا در حالی داران بودن کد رهگیری برای قرارداد اجاره را از جمله شروط دریافت وام ودیعه مسکن اعلام کرده که پیش از این درباره کد رهگیری حواشی بسیاری وجود داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، هیئت دولت در سال ۸۷ تصویب کرد تا اخذ کد رهگیری در معاملات مسکن اعم از خرید و فروش و اجاره الزامی باشد؛ اما با شکایت تعدادی از شهروندان به دیوان عدالت اداری، این حکم ملغی شد و از آن پس متقاضیان رهن و اجاره مسکن، ملزم به دریافت کد رهگیری از دفاتر مشاوران املاک نبودند؛ چرا که بر اساس قانون، اسناد عادی نیز در زمره اسناد قابل قبول برای ارائه به دادگاه‌ها شمرده می‌شد.

دعوای «اجباری بودن» یا «اجباری نبودن» صدور کد رهگیری

در تمام این سال‌ها، درگیری میان اتحادیه مشاوران املاک با نهادهای بالادستی برای الزام به دریافت کد رهگیری ادامه داشت تا اینکه در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که در جهت حمایت از مستأجران به تصویب رسید؛ هم برای تمدید خودکار قراردادها (جهت کاستن از میزان جابجایی‌ها بخاطر شیوع کرونا) و هم برای دریافت وام ودیعه مسکن، داشتن کد رهگیری برای قراردادهای رهن و اجاره جزو شروط اعلام شد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اواخر تیرماه در برنامه زنده شبکه خبر از افزایش ۸۰۰ درصدی دریافت کد رهگیری پس از اعلام مصوبه ستاد ملی کرونا خبر داد.

با این حال بسیاری از افرادی که در دفاتر مشاوران املاک قرارداد اجاره امضا می‌کنند، اعلام می‌کنند که نیازی به دریافت کد رهگیری ندارند؛ چون مشاوران املاک به آنها می‌گویند ما در صورتی که کد رهگیری صادر کنیم، مجبور به پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهیم بود که این رقم را می‌بایست موجر و مستأجر پرداخت کنند؛ به خصوص که در حال حاضر با افزایش سرسام آور اجاره بها، در شهر تهران مشاوران املاک بعضاً تا ۱ میلیون تومان علاوه بر کمیسیون قرارداد، از موجر و مستأجر دریافت می‌کنند.

دریافت کد رهگیری رایگان است / ‬مشاوران املاک نباید وجه دریافت کنند

این در حالی است که قانونا اخذ وجهی بیش از رقم کمیسیون غیر قانونی است و مشاوران املاک ملزم به صدور کد رهگیری به صورت رایگان هستند.

چکونه وام ودیعه اجاره مسکن «صوری» بگیریم!؟

از سوی دیگر، از آنجایی که کد رهگیری در قراردادهای مسکن، عبارت است از تطبیق کد ملی با یک کد پستی، به راحتی هر فردی می‌تواند با خرید کد ملی و کد پستی در بازار سیاه، نسبت به انعقاد قرارداد صوری اقدام کند؛ و بدون آنکه واقعاً در یک واحد مسکونی مستقر شود، وام ودیعه مسکن دریافت کند.

با توجه به اینکه اقساط وام ودیعه ۱۳ درصدی در تهران چندان بالا نیست، دریافت کننده وام ودیعه صوری می‌تواند به یکی از افراد مخل بازارهای دارایی همچون ارز، سکه، بورس و… تبدیل شود؛ به نظر می‌رسد تجمیع سامانه‌های املاک و مستغلات (وزارت صمت) و املاک و اسکان (وزارت راه و شهرسازی) می‌تواند یکی از راه‌های مقابله با امضای قراردادهای صوری اجاره برای دریافت وام ودیعه باشد.

بسیاری از متقاضیان واقعی دریافت وام ودیعه مسکن معتقدند هیئت دولت یا ستاد ملی مبارزه با کرونا باید مصوبه‌ای به وزارت صمت و سپس اتحادیه مشاوران املاک ابلاغ کند که مردم با ارائه اسناد قراردادهای عادی اجاره خود، بتوانند بدون پرداخت هزینه جدید، کد رهگیری دریافت کنند. همچنین در این بازه زمانی، مشاوران املاک نیز ار پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند یا ارقام آن کاهش یابد.

شاکری: دریافت کد رهگیری الزامی است اما مشاوران املاک نباید هزینه اضافه دریافت کنند

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار درباره وام ودیعه مسکن و الزام به دریافت کد رهگیری اظهار داشت: برای ایجاد شفافیت، دریافت کد رهگیری بابت اتصال کد پستی به کد ملی باید الزامی باشد؛ باید این موضوع به اتحادیه مشاوران املاک اعلام شود که بنگاهی‌ها از مردم بابت کد رهگیری، هزینه‌ای دریافت نکنند.

وی ادامه داد: برخی مشاوران املاک کار مردمی که برای امضای قراردادهای خرید و فروش یا رهن و اجاره مسکن مراجعه می‌کنند را سخت و پیچیده کرده‌اند؛ ما در طرح دو فوریتی مسکن که به زودی اعلام وصول می‌شود، به قراردادهای اجاره مسکن هم پرداخته و اعلام کرده‌ایم که باید همه قراردادهای رهن و اجاره و خرید و فروش، ثبت رسمی و در سامانه اسکان، ثبت و کد رهگیری صادر شود.

شاکری با اشاره به گریزان بودن بسیاری از افراد از شفاف بودن به دلایل متعدد، تصریح کرد: با توجه به اینکه امکان تطابق بیش از یک کد ملی با یک کد پستی برای دریافت کد رهگیری وجود ندارد، با هدف جلوگیری از فروش کد ملی و کد پستی برای دریافت کد رهگیری های غیر واقعی، باید سامانه‌های متعدد شامل ثبت اسناد، ثبت احوال، سامانه املاک و مستغلات، سامانه صدور پایان کار شهرداری‌ها، سامانه انشعابات دستگاه‌های خدماتی تابعه وزارت نیرو و… با سامانه املاک و اسکان منطبق شده تا از فروش کد رهگیری های غیر واقعی جلوگیری شود.

خسروی: اگر مشاور املاکی برای کد رهگیری هزینه اضافه از کمیسیون بخواهد، مردم به اتحادیه اطلاع دهند

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره الزام به اخذ کد رهگیری اظهار داشت: قانونا دریافت کد رهگیری الزامی است. اگر یک مشاور املاک بابت ارائه کد رهگیری، هزینه بیشتری می‌گیرد، مردم به اتحادیه اعلام کنند.

وی ادامه داد: هر قراردادی که تنظیم می‌شود، باید کد رهگیری دریافت شود، کد رهگیری هیچ هزینه‌ای ندارد و مشاور املاک باید با همان حق کمیسیونی که اخذ کرده، کد رهگیری صادر کند.

خسروی با تکذیب آنچه برخی مراجعان به دفاتر مشاوران املاک اعلام می‌کنند که این دفاتر دو نوع قرارداد دارند، یکی با کد رهگیری یکی بدون این کد، ادامه داد: اینکه یک مشاور املاک تخلفی بکند، ارتباطی به قانون ندارد، همه مشاوران املاک می‌بایست برای مراجعه کنندگان به این دفاتر بابت قراردادهای رهن و اجاره یا خرید و فروش مسکن، کد رهگیری صادر کنند.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، کسانی که بابت فرار از پرداخت مالیات یا شفافیت در خصوص نحوه اسکان خود، کد رهگیری دریافت نکنند، خودشان مقصر هستند نه مشاور املاک!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باسلام وقت بخیر
  گفته میشود ک کدرهگیری برای وام ودیعه مسکن ضروری است ولی املاک واقع در فاز۵ پرند میگویند چون خانه ها مسکن مهر است کدرهگیری ندارند درصورتیکه اتحادیه میگوید فقط کدپستی جهت گرفتن کدرهگیری کافی است ولی املاک پرند بخصوص در فازهای ۵ سرباز میزنند و نمیدهند ما مستاجرین چه باید کنیم ک نیاز ب وام ودیعه مسکن هم داریم لطفا پیگیری و رسیدگی فرمائید ،باتشکر

 • احمد
  ۱ ۰

  با این قانون کد رهگیری برای وام ودیعه،عملا ما‌مستاجرا از دریافت وام محروم میشیم.
  چون من هرجا رفتم صاحبخونه از ترس مالیات میگه اگه کد رهگیری میخوای من خونه مو نمیدم برو جای دیگه

 • ناصر محمدابادی
  ۲ ۱

  من 8سال مستاجر هستم کد ملی من رو میزنن قبول نمیکند باید چکار کنم

 • محمدرضا
  ۰ ۰

  سلام

 • مهرا
  ۷ ۲

  سلام ما مستاجر خونه پدرشوهرم هستیم
  میتونیم وام رو دریافت کنیم؟؟؟

 • شهباز
  ۱ ۱

  آقا ما نزدیک دوماه.کرایه داریم و پرداخت می‌کنیم که نداریم.‌کی.وام.میدین

 • خديجه
  ۳ ۰

  سلام من ثبت نام کردم ولی هنوز کدی واسم نفرستادی بخدا مستاجرم من زیر نظر بهزیستی بودم

 • یاسین
  ۰ ۰

  سلام من اجاره نامه دارم رفتم پیش بنگاه بهم میگه برو کافی نت با ۵۰ تومان بهت کد رهگیری میدن یعنی چی اخرش از کی بگیریم

 • نیما
  ۰ ۰

  سلام آقا من عذر میخوام الان ما در کیش کد رهگیری نداریم چه گلی باید به سرمان بگیریم یعنی واقعا نمیدونید همه جا کد رهگیری ندارند وبیشترین آسیب را ههم دیدیم اینجا شده شهر ارواح دیگه درآمد نداریم کار نداریم قیمت خونه واجاره بها هم پنج برابر شده این وام خیلی کمک ما بود ثبت نام کردیم تائید شد اما نمیدن میگن گفتن باید کد رهگیری داشته باشه نداریم چکار کنیم این استثنا را هم لطفا هرچه زودتر اعلام کنید تا مشکل ما حل بشه ممنون دوماه گذشته هنوز پانزده میلیون مالک را نریختیم به حسابش چه کنیم

 • ناشناس
  ۰ ۱

  برای کد رهگیری باید هزینه دیگری پرداخت کرد

 • پروین
  ۰ ۰

  ما که جامانده ایم تو این سه ماه آخر سال بهمون میدن

 • شهباز
  ۰ ۰

  سلام شش ماهه ماهی یک میلیون تومان اجاره میدهم.هیچ وام در کار نیست فقط وعده و وعید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ایا این چرندیات شما ارزشی دارد ؟ نه .کدامیک از مشاورین املاک برای اراجیف و دروغهای هزار دستان شما اعتبار با اعتباری قائلند ؟ شما فقط بفک سرکیسه کردن مردمی هستید که بلائی بدتر از کرونا هستید .من مستاجرم .برای کد رهگیری یک میلیون اضافه دریافت کرده اند این را کجای شما باید گذاشت .دستاز سر مردم لنگ بند بردارید و بگذارید مردم غیر خودی بحال خود بمیرند شرمتان باد .