کد خبر 433940

یک اقتصاد دان در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح کرد:

دو حالت متصور برای آینده بازار مسکن/ دولت تقاضای تورمی را از بین ببرد

دو حالت برای آینده بازار مسکن وجود دارد، یا این افزایش‌های نامتعارف، موجب می‌شود بازار سرمایه از هم بپاشد که قیمت مسکن افزایش نمی‌یابد یا اینکه مسکن به عنوان یک دارایی نیز خود را به بازار سرمایه و طلا و دلار می‌رساند.

به گزارش اقتصادآنلاین، احسان سلطانی، اقتصاد دان در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین اظهار کرد: یک بررسی اجمالی از تحولات بازارهای مختلف نشان می‌دهد، بازار مسکن از اواسط سال ۹۲ تا اواسط ۹۷ به مدت ۵ سال رشد چندانی نداشته و بازار آرامی بود.

وی در قیاس بازار مسکن و سرمایه خاطرنشان کرد: بررسی تحولات بازار نشان می‌دهد بازار مسکن نسبت به بازار سرمایه چندان پیشرفت نداشته است.

این اقتصاد‌دان با اشاره به عملکرد دولت بیان کرد: یکی از دلایلی که دولت قیمت مسکن را پایین نگه می‌دارند این است که افزایش قیمت، افزایش قیمت اجاره‌بها را به همراه می‌آورد. دولت می‌خواهد به هر ترتیبی با خاموش نگه داشتن ترقی مسکن، قیمت تورم را پایین نگه دارد.

سلطانی در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی آینده بازار مسکن را چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: دو حالت برای آینده بازار مسکن وجود دارد یا این افزایش‌های نامتعارف در بازار سرمایه، موجب می‌شود بازار سرمایه از هم بپاشد که در این صورت افزایش قیمت نخواهیم داشت یا اینکه مسکن به عنوان یک دارایی نیز خود را به بازار سرمایه و طلا و دلار می‌رساند. 

وی افزود: وقتی  بازار یک کشور دلار به ۱۶ هزار تومان می‌سد و بازار سهام رشد عحیب و غربی می‌کند، مسکن طبیعتا چاره‌ای ندارد جز این که خود را به این بازار ها برساند.

این اقتصاددان گفت: وقتی دلار، سکه گران می‌شود نمی‌توان انتظار داشت که تغییری در بازار مسکن رخ ندهد.این بازارها به هم مربوط است نمی‌توان بازاری را دست کاری کرد و انتظار داشت بازار دیگر افزایش نیابد.

وی افزود: دولت اگر می‌خواهد انتظار تورمی را پایین نگه دارد، با مصاحبه و تبلیغات نمی تواند این کار را انجام دهد. دولت باید در قالب برنامه‌های حساب شده از حباب‌سازی و سفته‌بازی در بازار جلوگیری کند.

سلطانی گفت: درحال‌حاضر در بورس حباب وجود دارد و طبیعی است که این امر بر بازار مسکن نیز اثر می‌گذارد.برخی عنوان می‌کنند نقدینگی را جذب بازار سرمایه کرده‌ایم، بخشی از حقیقت این است که نقدینگی با دلال سفته بازی سه برابر شده است.

وی در ادامه با اشاره به یک مثال گفت: وقتی یک میلیارد ریال دارایی در بورس تبدیل به ۳میلیارد ریال شود. بعد از اینکه بازار سرمایه دیگر سود زیادی در برنداشته باشد، صاحبان سرمایه این نقدیندگی را به بازار مسکن می‌برند. و بعد از حرکت این نقدینگی به سمت بازار مسکن قیمت ها چند برابر خواهد شد.

سلطانی در آخر با بیان اینکه باید ثبات قیمتی در جامعه ایجاد شود، اظهار کرد:در حال حاضر بازار ملک رونق خاصی ندارد، مسئولین نباید تصور کنند با این شعار‌ها قیمت مسکن سرکوب می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • شهرام
  ۶ ۲

  تنها راه برای پایین اوردن قیمت مسکن فقط نخریدن است انشالله مردم بانخریدن درمسکن قیمتها هم پایین میاد این دلالان مسکن باعث گرونی مسکن شدن

  • ناشناس
   ۵ ۱

   قیمت مسکن همین الان هم انقدر گرونه که از خیلی وقت پیش از توان خرید مردم خارج شده..با اینکه بازار رونقی نداشته ولی همینطور قیمتها میره بالا یعنی رکود تورمی.. نخریدن رشد سرعت رشد قیمت را شاید کند کنه ولی قطعا با اینکارها متوقف نمیشه.

 • محمد آقا
  ۵ ۳

  نظر کارشناسه برخی خلاصه شده تو نخریدن!!!! برای بار چند مسکن به جیب ما ندار ها نگاه نمیکنه که پول خرید نداریم افرادی که توان خرید دارن، کم نیستن و ما در بهترین حالت اگه هم نخریم مستاجر همونا میمونیم ومتناسب با قیمت که اونا خریدن باید اجاره بدیم. پس نخریدن راه حل نیست، مردم رو فریب ندید.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تصویب و اجرای فوری مالیات بر عایدی سرمایه برای خرید های غیر مصرفی و سوداگرانه تنها راه هدایت نقدینگی است مثل تمام دنیا

 • مجید
  ۱ ۱

  تنها راه فقط نخریدنه من خودم 7 سال یه آپارتمان صفر را مجبور بودم خالی نگهدارم چون 5سال سندش آماده نبود بعد هم که آماده شد با بدبختی فروختم مشتری فقط زنگ میزد نمیخرید تمام پیچ وخم کار را بلدم نخرید کاهش 30 درصدی پیدا میکنه قول میدم

 • علی علیمحمدی
  ۲ ۰

  تازمانی که ما نتوانیم جلوی تورم را با اصلاح قیمت ها هماهنگ کنیم این تورم حاکم است

 • ناشناس
  ۱ ۰

  دلال ها نشستن تو بنگاه دنبال شکار و طعمه هستن اگر دولت بتونه رو زمین های سند و قولنامه ای با درصد تورم سالانه اجازه گران شدن بده مثلا یکی زمینی خریده 200 میلیون سال دیگه با درصد تورمی که خودش اعلام میکنه اجازه گران شدن به همان درصد رو هم بده نه اینکه دلال ها دست به دست کنن هرکس تو هرهفته 20 تومن بذاره روقیمت اینها کاری ندارن جز زمین چاق کنی سالانه 2 ساعت کار نمیکنن اندازه 10 سال یه کارمند و کارگر در میارن

 • حمید
  ۲ ۰

  توانی برای خرید نمانده که کسی بخره اما همین چند نفر هم.اگه نخرند در آینده نزدیک حدود 30 تا 40 درصد ارزانتر خواهند خرید اونائی که خریدند برای سود زیاد فهمیدن دیگه فایده نداره وباید هر طور شده خونه ها را رد کنند بزودی مسابقه فروش را خواهیم دید

 • مهدی موثق
  ۱ ۱

  به قول پدرمان که می‌گفت مسکن هیچ وقت ارزان نمی‌شود و نخواهد شد چون به ضررش است و اینکار را نمیکندپس منتظر ارزان شدن مسکن که هیچ تمام اجناس نباشیم چون چیزی در جمهوری اسلامی ارزان نمی‌شود. والسلام.

 • محمد
  ۱ ۱

  اگر مشتری نباشه اونایی که پول لازمن قیمت و میارن پایین وس چاره نخریدنه

 • شهروندایرانی ساکن ایران
  ۰ ۰

  مسکن حق هر شهروند ایرانی میباشد وباید باید دولت کاری بکند حاشیه سازی نکنیدکاش حضرت امام زنده بود