کد خبر 420010

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

واقعیت‌های نگفته از سنگ نمای ساختمان در ایران/ نیاز به تغییر نگرش داریم

سنگ های تزئینی ساختمانی، کاشی و سرامیک یکی از صنایع پایین دستی و از جمله مصالحی است که در ساخت و ساز و تولید مسکن استفاده می شود. سنگ ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، سرویس بهداشتی و مهمتر از همه در نمای ساختمان استفاده می شود.

اقتصاد آنلاینمحبوبه قرمزچشمه؛ کیفیت سنگ نمای ساختمان در حفظ سازه از باران، برف، سرماو گرما موثر است و رنگ آن زیبایی بصری به سازه می دهد. ساختمان ها در کنار یکدیگر نمای شهر را می سازد.

یک تحقیق میدانی از مصالح فروشی ها واقعیت عجیبی را فرا روی ما قرار می دهد ، بهترین کیفیت سنگ های تزئینی در انواع وارداتی و از کشورهایی همچون ایتالیا است.

پیمانکاران زیبایی و کیفیت سنگ های خارجی را دلیل استفاده از این متریال به جای نمونه های مشابه داخلی عنوان می کنند و می‌گویند علیرغم قیمت چند برابری این سنگ های تزئینی ساختمانی، سنگ نما، کاشی و سرامیک؛ کارفرما ترجیح می دهد از نمونه خارجی در پروژه های بزرگ استفاده کند.

سنگ های تزئینی درجه دو روانه کارخانه های تولید سنگ نما

 سنگ های تزئینی خارجی به کار رفته در ساخت مسکن از دوام بیشتر برخوردارند. مهمترین دلیل آن این است که سنگ های با کیفیت صادر می شوند و سنگ های درجه دو و سه  به کارخانه های داخلی سپرده می شوند و در نهایت شاهد محصولات ایرانی با کیفیت پایین تر در بازار هستیم و تاثیر آن را تا بازار های صادراتی شاهد هستیم.

 چرا در ایران پر از معادن بزرگ سنگ تزئینی ، باید سنگ های ساختمانی وارداتی رتبه اول کیفیت و زیبایی را داشته باشد؟

اولین و مهمترین عامل در تولید سنگ های تزئینی و هر محصولی، ماده اولیه است که ایران مرغوب ترین نوع سنگ ها را از معادن استخراج می کند. دومین عامل نیروی انسانی شاغل است که در ارتباط با آن نیز ایران جزء کشورهای جوان و با جمعیت فعال بیکار بالایی است. عامل سوم تکنولوژی و عامل چهارم آشنایی با سلیقه بازار جهانی است.

سنگ های تزئینی مرغوب بعد از استخراج به شکل سنگ و یا یک مرحله بعد از استخراج صادر می کنند این صادرات با قیمت های بسیار پایین انجام می شود.

ارزش افزوده این سنگ ها در یک فرایند با تولیدات پایین دستی و صادرات آن به کشورهایی همچون ایران به اقتصاد این کشورها باز می گردد.

در این فرایند، ماده اولیه صنعت ساختمان این کشور با قیمت ارزان از ایران فرآهم می شود. نیروهای کار به خدمت گرفته می شوند، تکنولوژی تولیدات صنایع پایین دستی بر حسب نیاز و سفارش به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی تولید می شود. سلیقه معماران، طراحان دکوراسیون داخلی، پیمان کاران و مهندسان معمار به کار گرفته می شود و به تبع این رشته ها پول ساز معرفی می شوند و شکوفایی علمی را در پی می آورد.

در نهایت سنگ تزئینی ساختمان به عنوان محصولی نهایی وارد کشور ایران می شود.قیمت آن نیز با تلاطمات ارزی بسیار بالاست. اما مورد اقبال و توجه است.

یکی از مهمترین موضوعاتی که امروز باید به آن توجه داشت، تامین مواد اولیه باکیفیت برای کارخانه های داخلی است و در ادامه شناخت بازارهای جهانی و تولید بر اساس نیاز های جهانی در کنار در نظر گرفتن سرمایه برای تجهیزات ساخت محصولات با کیفیت است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر