کد خبر 434103

گزارش اقتصادآنلاین از عملکرد خودروسازان در فروردین۹۹؛

تولید ٢٣هزار خودرو در فروردین ماه۹۹/ کدام خودروها تولید نشد؟

در فروردین ماه امسال، مجموع تولید دو خودروساز بزرگ کشور به حدود ٢٣هزار دستگاه رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٣٢.۵درصد افت کرده است.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانى؛ بر اساس آمار منتشر شده در سامانه کدال، ایران‌خودرو و سایپا به عنوان دو خودروساز بزرگ کشور در فروردین ماه امسال مجموعا ٢٢هزار و ٩٩٨دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که این رقم نسبت به تولید فروردین ماه٩٨ که بالغ بر ٣۴هزار و ۱۰۸دستگاه بود، ۳۲.۵ درصد کاهش یافته است؛ به این ترتیب، مجموع تولید گروه صنعتى ایران‌خودرو در اولین ماه امسال به ۱۵هزار و ۶۹۴دستگاه و سایپا به ۷۳۰۴دستگاه رسید.

لازم به ذکر است که مجموع تولید ایران‌خودرو در فروردین ماه٩٨ بالغ بر ١۵هزار و ۶۶۳دستگاه و تولیدات سایپا ۱۸هزار و ۴۴۵دستگاه خودرو بود؛ بر این اساس تیراژ ایران‌خودرو و سایپا در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال۹۸ به ترتیب ۰.۱درصد مثبت و ۶۰.۵درصد منفی بوده است.

رشد ۸۶درصدی فروش سایپا نسبت به فروردین۹۸

بر اساس این آمار، گروه صنعتی ایران‌خودرو در فروردین ماه امسال ۶۴۱۱دستگاه خودرو فروخته که این رقم نسبت به مدت مشابه سال۹۸ حدود ۴۸درصد کاهش نشان می‌دهد؛ این درحالیست که سایپا در همین مدت ۱۶هزار و ۸۵۷دستگاه خودرو فروخته که میزان فروش آن در مقایسه با مدت مشابه سال۹۸، حدود ۸۶درصد افزایش یافته است.

همچنین در مدت مذکور، شرکت ایران‌خودرو از فروش محصولات خود بالغ بر سه هزار و ۸۶۳ میلیارد ریال درآمد کسب کرده که این رقم نسبت به فروردین٩٨ حدود ١۵درصد افت کرده است؛ در مقابل، درآمد حاصل از فروش شرکت سایپا در فروردین ماه امسال با رشد ۹۴درصدی نسبت به مدت مشابه سال۹۸، به شش هزار و ۸۱۹میلیارد ریال رسید.

جزییات تولید و فروش محصولات دو شرکت

ایران خودرو در فروردین ماه امسال مجموعا ۱۱هزار و ۱۲۰دستگاه گروه پژو تولید و ۵۷۸۰دستگاه از این خودرو‌ را فروخته است؛ مجموع تولید و فروش گروه سمند نیز به ترتیب ۱۷۳۶ و ۲۵۲دستگاه بوده است.

همچنین طی این مدت ۲۷۸دستگاه رانا تولید شده که هیچ یک از آن‌ها به فروش نرسیده؛ ضمن اینکه مجموع تولید و فروش دنا به ترتیب ۱۷۲۲ و ۳دستگاه بوده است.

علاوه بر این، ایران‌خودرو در فروردین ماه امسال بالغ بر ۴۲۳دستگاه هایما تولید کرده و ۳۷۶دستگاه از این خودرو را فروخته، همچنین در این ماه تولید ۴۱۵دستگاه  گروه وانت و سایر محصولات جدید نیز برای شرکت ثبت شده؛ لازم به ذکر است که ایران‌خودرو در مدت مذکور موفق به تولید و فروش خودرو‌های سوزوکی، تندر۹۰ و دانگ‌فنگ نبوده است.

تولید بیش از ۳۵۰۰ دستگاه پراید در فروردین۹۹

در این میان، سایپا در اولین ماه امسال مجموعا ۳۵۶۲دستگاه پراید و ۳۷۴۲دستگاه تیبا تولید کرده که میزان فروش آن‌ها نیز به ترتیب ۵۲۰۴ و ۱۱۶۵۰دستگاه بوده است؛ ضمن اینکه سایپا نیز در فروردین ماه موفق به تولید و فروش خودروی چانگان و آریو نشده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری