علت کم شدن روغن ترمز چیست؟ / چهار علامت اصلی کاهش روغن ترمز ماشین

روغن ترمز یک جزء حیاتی در سیستم ترمز هیدرولیک است. توقف بدون روغن ترمز کاملاً چالش برانگیز است. با فشردن پا روی پدال ترمز، این مایع تراکم ناپذیر، تحت فشار زیادی قرار گرفته و باعث می‌شود نیروی هیدرولیکی به لنت ترمزها منتقل شود تا بتواند خودرو را متوقف کند.

علت کم شدن روغن ترمز چیست؟ / چهار علامت اصلی کاهش روغن ترمز ماشین

به گزارش اقتصاد آنلاین، برای همه رانندگان اطلاع یافتن از علت کم شدن روغن ترمز بسیار مهم است. در این قسمت قصد داریم تا علت‌های پایین رفتن سطح روغن ترمز را بررسی کنیم.

نشتی روغن از سیستم ترمز

وجود هر گونه نشتی در مسیر روغن ترمز می‌تواند دلیل این امر باشد. این نشتی می‌تواند در سیلندر اصلی، خطوط ترمز، شیلنگ‌ها یا کالیپرها اتفاق بیفتد و موجب کم شدن روغن ترمز پراید ‌شود. نشتی می‌تواند ناشی از یک ایراد ساده مانند پارگی شیلنگ‌ها یا فرسودگی قطعات باشد یا در اثر برخورد با چیزی در جاده در حین رانندگی رخ دهد.

مصرف شدن لنت ترمز

زمانی که لنت ترمز مصرف می‌شود سطح روغن ترمزی که در مخزن وجود دارد در مقایسه با حالت فول، کمتر می‌شود. این موضوع به این دلیل است که فشار به صورت ثابت در پشت لنت‌ها نگه داشته شده است. برای این‌که متوجه شوید علت کم شدن روغن ترمز کدام یک از عوامل ذکر شده است باید حتماً برای تعویض لنت ترمز اقدام نمایید. اگر با تعویض لنت‌ها، سطح روغن ترمز بالا برود؛ نشان دهنده سلامت سیستم ترمز است. اما در صورتی که سطح روغن با عوض کردن لنت‌ها تغییری نکند؛ احتمال دارد که روغن ترمز نشتی داشته یا اجزای مربوط به آن معیوب باشند.

علایم کم شدن روغن ترمز

بارزترین نشانه کاهش روغن ترمز، مشاهده نشتی آن از خودرو است. نشت روغن ترمز اغلب به وضوح مشخص است چون بقایای آن در زیر خودرو نمایان است. همچنین با بررسی مخزن مایع واقع در زیر کاپوت نیز قابل تشخیص است. اما گاهی نشتی و کاهش سطح روغن به راحتی قابل دیدن نیست. در این صورت علائمی که نشان دهنده کم شدن روغن ترمز هستند عبارتند از:

سفت یا نرم شدن پدال ترمز

اگر حس می‌کنید که پدال ترمز نسبت به قبل سفت‌تر شده، ممکن است نشان دهنده کاهش سطح روغن ترمز باشد. همچنین اگر پدال ترمز حالت اسفنجی دارد و زمان فشردن پا روی پدال ترمز، پدال پایین‌تر از حالت عادی خود قرار می‌گیرد؛ می‌تواند حاکی از کاهش سطح روغن ترمز باشد. در این‌صورت حتماً باید روغن ترمز به مخزن مربوطه افزوده شود.

روشن شدن چراغ هشدار ترمز

از جمله راه‌های ساده و سریع برای این‌که افراد متوجه به وجود آمدن مشکل در سیستم ترمز شوند، چراغ هشدار ترمز است. معمولاً هنگامی که روغن ترمز نیاز به تعویض یا اضافه شدن داشته باشد، این چراغ روشن خواهد شد.

وجود مشکل در زمان ترمزگیری

با پایین رفتن سطح روغن ترمز، لنت‌ها به خوبی کار نمی‌کنند. در نتیجه ترمزگیری خوبی نخواهید داشت.

سر و صدا کردن سیستم ترمز

در صورتی‌ که رانندگان میزان روغن موجود در محفظه و علت کم شدن روغن ترمز را بررسی نکنند، سیستم ترمز سر و صدای آزار دهنده‌ای را به دنبال خواهد داشت.

خطرات کم شدن روغن ترمز

در سیستم ترمز، روغن ترمز نقش بسیار کاربردی را دارد اما بعضی از رانندگان این موضوع را فراموش می‌کنند و آن را نادیده می‌گیرند. در صورتی که روغن ترمز کم شود ممکن است به صورت کامل ترمز‌ها خراب شوند و از کار بیفتند این موضوع باعث می‌شود که توقف ماشین در زمان لازم صورت نگیرد.

زمانی که برای افراد اتفاق غیرقابل پیش بینی در جاده رخ داده و ترمز‌ عمل نمی‌کند، رانندگان می‌‌توانند چند بار پای خود را روی پدال ترمز فشار دهند تا با روشن شدن مداوم چراغ‌های استپ خودرو، به بقیه رانندگان در مسیر، هشدار داده شود. علاوه بر این می‌توان چراغ خطر را نیز روشن کرد.

نحوه جلوگیری از کاهش سطح روغن ترمز

در صورتی که افراد از روغن ترمز با کیفیت و مرغوب برای خودروی خود استفاده کنند؛ باعث بهتر عمل کردن سیستم ترمز وسیله نقلیه خود می‌شوند و می‌توانند از مشکلات احتمالی مثل پایین آمدن سطح این روغن جلوگیری کنند. روغن ترمز باعث منتقل شدن نیروی ترمز به لنت‌ها می‌شود. اگر برای خرید این محصول به مراکز فروش نامعتبر مراجعه کنید و یا به دلیل مختلف، رطوبت جذب روغن ترمز شود، این محصول کارکرد اولیه خود را از دست خواهد داد.

برای اینکه رانندگان بتوانند روغن ترمزی را پیدا کنند که مناسب خودروی آن‌ها باشد باید به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود مراجعه کنند. زیرا عواملی مانند نوع موتور، وزن وسیله نقلیه و سیستم انتقال قدرت در خرید روغن ترمز نقش دارند و باید در هنگام خرید مایع ترمز، این عوامل در نظر گرفته شوند.

ارسال نظر