فرزند نوجوانم با جنس مخالف در ارتباط هست چجوری باهاش رفتار کنم؟

از نوجوانی بعنوان یکی از بحرانی ترین دوره های زندگی انسان یاد می کنند چرا‌که هویت یابی در این سن آغاز می شود و با آاز بلوغ و تغییرات هورمونی و فرآیندهای رشد نوجوان دچار مشکلاتی با خانواده، دوستان و جامعه می شود.

فرزند نوجوانم با جنس مخالف در ارتباط هست چجوری باهاش رفتار کنم؟

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ این دوره از سنین رشد برای خانواده ها نگران کننده است و باتوجه به شرایط فعلی نوجوانان امکان دارد دچار رابطه های عاطفی با جنس مخالف شوند و مسأله مهم در این زمینه روش برخورد خانواده با نوجوان است که گاهی خانواده ها با برخورد نامناتسب در این زمینه کار را خراب تر می کنند و راه را برای به اشتباه رفتن نوجوان باز خواهند کرد.

نوجوان به علت دوران بلوغ و تشدید انگیزه های جنسی و ترس شدید از نتایج فعالیت جنسی نسبت به امور جنسی و جنس مخالف حساس می شود. این حساسیت مفرط که با ترشح هورمون های جنسی توام است، تمایلات جنسی نوجوان را تشدید می کند که باید از روش مشروع و قانونی با آن روبرو شد.

 با نوجوان تان صادقانه حرف بزنید 

آمارها نشان میدهند که نوجوانان بیشترین اطلاعات ارتباطی را از همسالان می گیرند و تنها درصد اندکی را از والدین می گیرند؛ این در حالیست که همسالان همیشه اطلاعات مبهمی از این چنین ارتباطات دارند و والدین مشخصا دقیق ترین اطلاعات را دارند.

بنابراین نسبت به ارتباطات، هیجان ها و حس هایی که اشخاص میتوانند در این دوره تجربه کنند، با نوجوان تان صحبت کنید و اطلاعات دقیق به وی بدهید. تلاش نکنید اطلاعات دلهره آور در اختیار او قرار دهید. این که این چنین ارتباطات باعث بدبختی آدم ها می شود یا ایجاد حس گناه در نوجوان، کمکی به مدیریت این شرایط نمی کند. منصف باشید و اطلاعات دقیق در اختیارش قرار دهید.

تربیت فرزند نوجوان

نظارت یا کنترل کردن

نظارت با کنترل کردن متفاوت است؛ شما حق این رادارید که از راه دور مواظب اعمال و رفتار فرزندتان باشید ولی حق وارد شدن به حریم شخصی نوجوانتان را ندارید؛ کنترل کردن موبایل، کیف، وسایل شخصی و… تنها سبب سلب اعتماد می شود بنابراین تلاش کنید به جای کنترل کردن با حرف زدن بر وی نظارت کنید.به او الگوی مناسب درسی،هنری و ورزشی معرفی نمایید.

شناخت دوستان فرزند

از نوجوانتان در مورد دوستانش سوال کنید و از وی بخواهید که شمارا با آن ها آشنا کند؛ گاهی حسن نیت تان را به فرزندتان ثابت کنید و اجازه دهید که دوستانش را به منزل دعوت کند.

تعیین قوانین و مجازات ها

فرزند شما از طریق استفاده از تلفن، روحیه اجتماعی خویش را تقویت می کند و یاد می گیرد که چطور با دیگران رابطه برقرار نموده و دوست یابی کند. ولی چنانچه ضوابطی تعیین نشود، مشکلاتی بروز خواهد کرد. اگر فرزند شما اجازه دارد از تلفن استفاده کند این بدان معنی نیست که تلفن باید همیشه در اختیار وی باشد، یا در صورت داشتن گواهی نامه رانندگی نمی تواند بطور تمام وقت از ماشین شما استفاده کند.

علاقه فرزند شما به استفاده از تلفن، عامل مناسبی است که میتواند برای تغییر رفتار و تقویت حس مسوولیت در فرزندتان مورد استفاده قرار گیرد. شما میتوانید با تعیین مقررات و مجازات ها میتوانید این رفتار فرزند خویش را کنترل کنید. برای توضیح بیشتر مطلب چند مثال می زنیم. چنانچه فرزند شما خط تلفنی مستقلی برای خود داشته باشد، باید خود هزینه آنرا پرداخت کند. او از طریق انجام کارهای منزل و همکاری با اعضای خانواده میتواند هزینه پرداخت قبض تلفن را بدست آورد.

قطع ارتباط نوجوان با جنس مخالف

تربیت فرزند نوجوان

 از صحبت در این رابطه استقبال کنید

لازم نیست به فرزند خویش بفهمانید که متوجه شکل گیری چنین رابطه ای شده اید. به خواست او احترام بگذارید اگر مایل نیست شما را از این ارتباط مطلع کنید شما هم نباید تلاش کنید به او بفهمانید که خیلی باهوش هستید و مچ او را گرفته اید! ولی چنانچه وی تمایل به صحبت با شما در این زمینه داشت از صحبت در این رابطه استقبال کنید.

هیچوقت در این مکالمه تلاش نکنید خویش را والدی باهوش، با تجربه یا آموزگاری مجرب نشان دهید. برای او یک دوست صمیمی باشید. حرفهایش را بشنوید و صادق باشید. مطمئن باشید به این ترتیب خواهید توانست اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی این ارتباط بدست آورید.

فرزندان نوجوان تان را نسبت به جنس مخالف بدگمان نکنید

یکی از خطاهای فاحشی که والدین برای پیشگیری انجام میدهند بدگمان کردن فرزندان به جنس مخالف است. به عنوان نمونه به پسرانشان می گویند مواظب دختران باشید تا دنبال پر کردن خلا خودشان نباشند و به دختران می گویند همه مردان از شما سوءاستفاده می کنند. والدین باید بخاطر داشته باشند که با این نوع از برخورد بزرگ ترین آسیب را به زندگی آینده فرزندانشان و دیدگاه آن ها نسبت به همسر آینده شان می زنند.

مادر و پدر گرامی! شما مالک فرزندانتان نیستید و آن ها هم ملک شما نیستند. نقش شما جهت مثبت دادن به احساسات و انتخاب های آنهاست که یا می پذیرند یا نه که باید از دیگران کمک بگیرید . پس ضمن توجه و احترام رابطه خویش را با فرزندانتان قوی کنید تا صحبت منطقی شما برای شان وحی منزل باشد.

علل اصلی گرایش نوجوانان به دوستی با جنس مخالف

تربیت فرزند5

با دوست عاطفی فرزندتان رابطه برقرار کنید

در صورتی که میسر باشد، با شخصی که فرزندتان با وی دوست شده، اشنا شوید. او را به منزل یا به یک گردش چند ساعته در شهر دعوت کنید. حسن نیت تان را هم به فرزندتان و هم به دوستش ثابت کنید و نشان دهید که به حس آن­ها احترام می گذارید. با این کار مدیریت بیشتری روی رابطه آن­ها خواهید داشت.

او را به حال خویش نگذارید

فرزند خویش را کاملا ازاد و بی قید نگذارید. علاوه بر ارائه آموزش های لازم به منظور شکل دهی به ارتباطات این دوران، لازم است تا وضعیت خطر آفرین را شناسایی کنید.

دوستی فرزند نوجوان شما با شخصی که ارزش های اخلاقی و خانوادگی نامناسبی دارد میتواند خطر آفرین باشد در اینصورت به جای مقابله مستقیم، با جلب اعتماد فرزندتان و حرف غیر مستقیم میتوانید خطرات ارتباط با شخص موردنظر را به او یادآوری کنید.

به این منظور میتوانید از افرادی که بیشتر مورد اعتماد فرزندتان هستند استفاده کنید. هیچوقت به زور، ارعاب، تحقیر، تهدید و... متوسل نشوید و در صورت نیاز از روانشناسان کمک بگیرید.

منبع: بیتوته
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  یه نوجوان با جنس مخالفش دوسته
  عههههه بکشین بزنین
  عزیزم دقیقا کجاش مشکل داره😐
  تا وقتی که یه دوستی سالم باشه اشکالش چیه؟