اسرار خانه داری؛ از بین بردن پرز لباس با این روش ها

پرز لباس روی لباس های تیره بیشتر قابل مشاهده است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که الیاف کوچک از لباس‌ها شل می‌شوند و روی سطح لباس‌های دیگر می‌نشیند.

اسرار خانه داری؛ از بین بردن پرز لباس با این روش ها

13 بهترین و سریعترین روش های خانگی رفع پرز لباس + آموزش

به گزارش اقتصاد آنلاین، همه چیز درباره پرز لباس و روش‌های از بین بردن آن موضوعی است که در این نوشتار به بررسی آن خواهیم پرداخت، پس اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که اهمیت بالایی به پوشاک خود می‌دهید و دوست ندارید پوشش شما دچار نقص دیده شود، بهتر است با ما در این نوشتار همراه باشید تا ما روش‌های از بین بردن پرز لباس را به شما بگوییم.

پرز لباس چیست؟

پرز لباس روی لباس های تیره بیشتر قابل مشاهده است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که الیاف کوچک از لباس‌ها شل می‌شوند و روی سطح لباس‌های دیگر می‌نشیند. این پرزها هنگامی که با خاک ترکیب می‌شوند ظاهر ناخوشایندی را روی لباس به جا می‌گذارند. بسیاری از لباس‌های جدید در حین تولید پرز می‌دهند و لباس‌های قدیمی در طول شست و شو دچار پرز می‌شوند.

به یاد داشته باشید هرچقدر پارچه استفاده شده در تولید پوشاک شما کیفیت بالاتری داشته باشد مقاومت بیشتری در نگه داشتن پرز از خود نشان خواهد داد. علاوه بر اینکه پرز روی لباس می‌تواند ظاهر ناخوشایندی را ایجاد کند، باعث کهنه دیده شدن لباس هم خواهد شد. البته تمامی موارد گفته شده در مورد معایب پرز به اینجا ختم نمی‌شود و پرزهای موجود در لباس شما ممکن است به لباسشویی هم آسیب برساند. در ادامه روش از بین بردن پرز لباس نخی، پشمی و … را به شما یاد خواهیم داد.

روش‌های از بین بردن پرز لباس

همانطور که در قسمت بالا گفتیم پرز لباس باعث می‌شود استایل شما ناخوشایند به نظر برسد و در نگاه اول افراد فکر کند لباس کهنه بر تن دارید. اگر دوست ندارید تحت تاثیر این احساس قرار بگیرید جهت برطرف کردن پرزهای لباس خود با ما همراه شوید.

استفاده از نوار چسب

از بین بردن خون لباس

احتمالاً با غلطک‌های چسبی شکل موجود در بازار که برای از بین بردن پرزهای روی سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا هستید؛ اما برخی از افراد نمی‌توانند به این غلتک‌ها دسترسی داشته باشند. در این صورت توصیه می‌کنیم از چسب‌های نواری موجود در خانه برای برداشتن پرزهای روی سطح لباس خود استفاده کنید.

پشت و رو کردن لباس

اگر لباس‌های تیره خود را به ماشین لباسشویی می‌اندازید، توجه کنید که پرزهای موجود روی سطح لباس‌های دیگر روی آن‌ها قرار خواهد گرفت. قبل از شستشو و انداختن لباس خود به داخل لباسشویی آن را پشت و رو کنید تا از چسبیدن پرز به سطح آن جلوگیری کرده باشید.

استفاده از سرکه سفید

از بین بردن پرز لباس با سرکه یکی از روش‌های راحت برای از بین بردن پرزهای موجود روی سطح لباس است. چرا که این مایع بیشتر اوقات در خانه‌های ما وجود دارد. توجه داشته باشید برای از بین بردن پرز لباس با سرکه به میزان یک فنجان از آن را به ماشین لباسشویی خود اضافه کنید.

سنگ پا

استفاده از سنگ پا برای از بین بردن پرزهای لباس برای شما هم عجیب است؟ باور کنید یا نه سنگ پا تاثیر بیشتری در از بین بردن پرزهای لباس شما خواهد داشت و به نظر می‌رسد تاثیر فوق العاده آن باعث شود تا به صورت مداوم از سنگ پا برای از بین بردن پرزهای لباس استفاده کنید.

استفاده از ژیلت

یکی از روش‌های راحت از بین بردن پرز لباس با ژیلت است. فقط توجه داشته باشید اگر این روش را برای از بین بردن پرزهای لباس خود انتخاب کرده‌اید، لازم است ژیلت شما تیز نباشد چرا که حین برخورد با سایر الیاف سالم موجود در سطح لباس باعث می‌شود تا سوراخ‌های ریزی در سطح آن ایجاد شود.

جلوگیری از به وجود آمدن پرز لباس

در این بخش قصد داریم چند روش به شما معرفی کنیم تا به کمک آنها  از به وجود آمدن پرز در لباس‌های خود جلوگیری کنید. پس اگر لباسی را به تازگی خریداری کرده‌اید و دوست ندارید ایجاد پرز روی سطح لباس شما ظاهر کهنگی به آن بدهد با ما همراه شوید.

شست‌وشو با دست

شست‌وشو با دست ایده فوق‌العاده‌ای در جلوگیری از ایجاد پرز روی لباس است. ماشین‌های لباسشویی از چرخاندن برای شست‌وشو استفاده می‌کنند که در این صورت الیاف نخ پاره می‌شود و پرز روی لباس شما شکل می‌گیرد. شستن لباس با دست باعث جلوگیری از به وجود آمدن پرز در لباس می‌شود. پس اگر لباسی را با قیمت بالا خریداری کرده‌اید توصیه می‌کنیم در حد امکان آن را داخل لباسشویی نشویید.

جدا کردن لباس‌ها هنگام شستشو

اگر لباس‌های خود را در داخل لباسشویی شست‌وشو می‌کنید، دقت داشته باشید لباس‌هایی را که دارای طیف رنگی یکسانی هستند را با همدیگر مورد شستشو قرار دهید. تفکیک لباس‌ها بر اساس رنگ کمک می‌کند تا از ایجاد پرز روی سطح آن‌ها جلوگیری شود.

همچنین الیافی را که باعث ایجاد پرز روی لباس‌ها می‌شوند را شناسایی کنید. به عنوان مثال شستشوی همزمان حوله و یک لباس مجلسی! باعث خواهد شد که پرزهای روی سطح حوله به لباس زیبای شما آسیب بزند. به همین علت قبل از قرار دادن لباس‌ها درون لباسشویی آنها را بر اساس جنس طبقه بندی کنید.

کمتر بشویید

شاید این موضوع برای افرادی که به تمیز بودن لباس خود اهمیت بسیاری می‌دهند ناراحت کننده باشد؛ اما در نظر داشته باشید که برای جلوگیری از ساییدگی و پاره شدن لباس‌ها و ایجاد پرز روی سطح آن‌ها توصیه می‌شود لباس‌های خود را کمتر بشویید.

دوری از خشک کن

علاوه بر لباس‌شویی استفاده از خشک کن هم می‌تواند باعث ایجاد پرز در لباس‌های شما شود. به همین علت توصیه می‌کنیم از بند رخت برای آویزان و خشک کردن لباس‌ها استفاده کنید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

اگر شما از آن دسته افراد هستید که به تمیز کردن ماشین لباسشویی اهمیت نمی‌دهند در این صورت لازم است بگوییم پرز و کثیفی باقیمانده در دستگاه شما باعث ایجاد پرز خواهد شد. به همین علت هر دو ماه یکبار دستگاه خود را با یک چرخه خالی به کمک مواد شوینده یا سرکه تمیز کنید.

خرید درست

اگر وارد یک فروشگاه پوشاک شدید و لباسی را انتخاب کردید که سطح روی آن دارای پرزهای بسیار ریزی هست از خرید آن دوری کنید. چرا که پرزهای موجود در این لباس حتی یک بار بعد از پوشیدن آن به خوبی خود را نشان خواهند داد.

 جمع بندی

همه چیز درباره پرز لباس و روش‌های از بین بردن آن موضوعی بود که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. در حالت کلی بیشتر لباس‌هایی که مورد استفاده قرار می‌دهیم دیر یا زود ممکن است دچار پرز گرفتگی شود، به همین علت با رعایت موارد گفته شده در قسمت بالا می‌توانید از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید. همچنین موارد گفته شده در بالا به شما کمک می‌کنند تا پرزهای لباس خود را به راحتی از بین ببرید.

 

منبع: بانی مد
ارسال نظر
ارسال نظر