کد خبر 535732

مسافرنماها در انتظار صدور حکم

۲ مرد جوان که در پوشش مسافر از ۱۴ راننده به روش خفت‌گیری سرقت کرده بودند صبح روز گذشته در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، رسیدگی به این پرونده از اواخر سال ۹۷ با شکایت مرد جوانی که مدعی بود در دام یک مسافرنما و همدستش افتاده و با تهدید چاقو مورد سرقت قرار گرفته، آغاز شد.

پس‌از شکایت مرد جوان مأموران شناسایی عاملان زورگیری و سرقت را در دستور کار قرار دادند تا اینکه شکایت مشابه دیگری به دست پلیس رسید و بعد از آن هم شکایات مشابه دیگری ثبت شد و این تعدد شکایات گویای آن بود که 2 مرد زورگیر در طول یکسال از 14 نفر زورگیری کرده‌اند.

در ادامه مأموران موفق شدند دو سارق زورگیر به‌نام‌های رضا و حسن را شناسایی و دستگیر کنند و آنها در همان بازجویی‌های اولیه به 14 فقره خفت‌گیری اعتراف کردند و پرونده‌شان با صدور کیفرخواست به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شد.

 در جلسه محاکمه نماینده دادستان پس از قرائت کیفرخواست، برای رضا ۳۰ ساله به اتهام ۱۴ فقره سرقت با سلاح سرد و آزار و اذیت و برای حسن ۲۵ ساله به اتهام معاونت در این جرایم درخواست اشد مجازات کرد.

بعد از آن اولین شاکی به جایگاه رفت و گفت: اواخر اسفند ماه سال ۹۷ با ماشینم مسافرکشی می‌کردم که 2 نفر از من خواستند به‌صورت دربست آنها را به ورامین ببرم. در میانه راه آنها با تهدید چاقو جیبم را خالی کردند و من را از ماشینم بیرون انداختند و خودروام را هم سرقت کردند. من بابت سرقت‌ از آنها شاکی هستم اما آنچه اوضاع مرا به هم ریخته آسیب روحی است که در این یکسال به من وارد شده است. متهمان آن شب سرم را زیر لاستیک ماشین نگه داشتند و تهدید کردند اگر گوشی موبایل و پول‌هایم را به آنها ندهم با ماشین از روی سرم رد می‌شوند. هنوز بعد از یکسال کابوس آن شب رهایم نمی‌کند. حالا هم که آنها دستگیر شده‌اند از طرف آنها تهدید به مرگ شده‌ام. حتی مادر یکی از متهمان در راهروی دادگاه به من فحاشی می‌کند. با این حال من در مورد رضا شکایتی ندارم اما برای حسن که برایم چاقو کشید و من را تهدید به مرگ کرد درخواست اشد مجازات دارم.

پس از آن دومین شاکی به جایگاه رفت و گفت: یازدهم اسفند ماه سال ۹۸ این 2 متهم را در اتوبان امام علی سوار خودروام کردم تا به‌صورت دربستی آنها را به قیام‌دشت ببرم. اما در میانه راه آنها از من خواستند مسیرم را به سمت شهرک انقلاب تغییر دهم و دقایقی بعد هم حسن چاقویش را زیر گلویم گذاشت و تلفن همراه، کارت عابربانک و پول‌هایم را گرفت. بعد هم رضا اسلحه‌ای از جیبش بیرون آورد و من را تهدید به مرگ کرد. سپس مرا از ماشینم بیرون انداختند و خودروام را دزدیدند. متهمان حتی برای 3 دوستم پیامکی با این عنوان که به پول نیاز دارم ارسال کردند و آنها هم که فکر می‌کردند من پیامک را داده‌ام 2 میلیون تومان پول واریز کردند.

در ادامه هم سایر شاکی‌ها به جایگاه رفتند و پس از شرح ماجرا برای متهمان درخواست اشد مجازات کردند.

 بعد از آن حسن به جایگاه رفت و گفت: من در یک شرکت اپراتور بودم اما پس از فوت پدرم مجبور شدم علاوه بر مخارج زندگی خودم، هزینه‌های زندگی مادرم را هم تأمین کنم و چون نمی‌توانستم از پس مخارج بربیایم به ناچار تصمیم گرفتم با خفت گیری و سرقت پول به دست بیاورم. من ۱۴ فقره خفت‌گیری را قبول ندارم و فقط ۵ بار دست به سرقت زدم و تاکنون هم رضایت 3 نفر از شاکی‌ها را گرفته ام. من در پلیس آگاهی تحت فشار به ۱۴ فقره اعتراف کردم.

این متهم درباره حمل سلاح هم گفت: من اسلحه نداشتم. فندکی داشتم که شبیه به اسلحه بود و یکی از شاکی‌ها را با آن تهدید کردم.

رضا متهم دیگر این پرونده که با قرار وثیقه آزاد بود به جایگاه رفت و گفت:من فقط ۵ فقره خفت‌گیری را قبول دارم. فقط در یکی از سرقت‌ها چاقو در دست داشتم که چاقو را به سمت هیچ کدام از شاکیان نگرفتم. باور کنید فریب خوردم حتی در هیچ کدام از سرقت‌ها یک ریال هم نصیب من نشد. حالا هم رضایت شاکی‌ها را گرفته‌ام و پشیمان هستم.

وی ادامه داد: من قبلاً به خاطر اعتیاد به موادمخدر دست به سرقت می‌زدم اما بعد از این ماجرا در بیمارستان بستری و درمان شدم و حالا هم توبه کرده‌ام و از قضات می‌خواهم من را عفو کنند.

بعد از اظهارات متهمان و وکلای آنها، قضات برای صدور رأی وارد شور شدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر