کد خبر 533108

برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی شدند

حمید فرخ نژاد سیمرغ گرفت!

مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به صورت مجازی برگزار و منتخبین این دوره از جشنواره معرفی شدند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، مراسم اختتامیه مجازی اعلام برگزیدگان سی‌‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ظهر روز چهارشنبه ۱۲ خردادماه با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

این مراسم بدون حضور مهمانان و در درگاه‌های مجازی پخش شد.

اجرای این مراسم به عهده امیر اسفندیاری معاون دبیر و رییس دبیرخانه مرکزی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود.

1

بعد از پخش تیزری از مراحل برگزاری جشنواره امیر اسفندیاری روی صحنه آمد و در سخنانی به زبان انگلیسی که با ترجمه هم‌زمان پخش شد، اظهار کرد: من امیر اسفندیاری هستم و به شما برای حضور در مراسم مجازی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فجر خوش آمد می‌گویم. با فراگیری کرونا همه ما در دنیا تحت تاثیر بیماری قرار گرفتیم، در این دوره تصمیم گرفتیم جشنواره را به صورت مجازی برگزار کنیم، بازار، ورکشاپ و... آنلاین داشتیم، تمام داوران به صورت آنلاین با ما همکاری داشتند، اما فیلم‌ها در سالن‌های جشنواره در تهران اکران شد. همه کارها طبق پروتکل‌های بهداشتی بود و از همه شما همراهان ممنونم.

اسفندیاری در ادامه از محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر دعوت کرد تا پشت تریبون اختتامیه قرار بگیرد. عسگرپور در سخنانی تشریح کرد: پیش از هر چیز مایلم از همه کسانی که برنامه اعلام برگزیدگان سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم را می‌بینند، تشکر کنم. سال گذشته به دلیل پاندمی کرونا جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار نشد. درطول یک سال گذشته تجارب خوبی در برگزاری جشنواره‌های جهانی کسب شد که ما هم در بخشی از آن سهیم بودیم.

وی ادامه داد: این تجارب مهم باعث شد تا بتوانیم این دوره از جشنواره را به شکل دوگانه برگزار کنیم و بخشی از جشنواره به شکل مجازی و بخشی هم فیزیکی برگزار شد. بازار فیلم جشنواره جهانی به شکل مجازی و با حضور تعداد قابل توجهی از صاحبان فیلم‌های ایرانی و مدیران جشنواره‌های بین‌المللی و خریداران تشکیل شد و تعداد زیادی قرار ملاقات در فضای مجازی شکل گرفت.

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: در بخش نمایش فیلم‌ها در کاخ جشنواره ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از ۳۰۰ نمایش در طول برگزاری جشنواره با حضور حدود ۱۰ هزار تماشاگر اکران شد. این تجربه که چطور می‌توان با تمام محدودیت‌های این دوران به برگزاری جشنواره به‌عنوان بخشی مهم از اکوسیستم سینما پرداخت بسیار مهم و گرانقدر است. جشنواره جهانی فیلم فجر با ثبت در فیاپف به عنوان یکی از جشنواره‌های مهم رقابتی وارد مسیر جدیدی شد، مسیری که می‌تواند به گسترش سینمای ایران و منطقه کمک کند. اهمیت وجود جشنواره معتبر و بازار فیلم در منطقه‌ای که حضور داریم برای بسیاری از فیلمسازان و پخش‌کنندگان بین‌المللی روشن است و بر همین مبنا باید بر گسترش فضای این جشنواره اصرار داشته باشیم. امیدوارم برای سال آینده بتوانیم جشنواره‌ای پربار با حضور میهمانان زیاد از سراسر جهان برگزار کنیم.

در ادامه ایتالو اسپینلی، ان دمی ژِروه و فرهاد توحیدی به‌عنوان داوران بخش نتپک معرفی شدند.

پس از معرفی داوران بخش نتپک و نمایش بخش‌هایی از فیلم‌ها، ان دمی ژِروه یکی از اعضای هیئت داوران بیان کرد: در این بخش، ۱۲ فیلم خوب داشتیم که انتخاب برای هیات داوران بسیار سخت بود. اما فیلمی که انتخاب کردیم نامش «میجر» به کارگردانی احسان عبدی‌پور است.

در بخش بعدی برنامه امید روحانی، آلین تاشچیان و جووانی ویمرکاتی به‌عنوان داوران فیپرشی معرفی شدند.

آلین تاشچیان از داوران این بخش در ارتباط تصویری با مراسم گفت: به دلیل توان در به تصویر کشیدن بی‌عدالتی فیلم سینمایی «۲۰۰ متر» را به‌عنوان برگزیده این بخش انتخاب کردیم که در کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی، قصه قدرتمندی را بیان می‌کند.

امین نایفه کارگردان فیلم سینمایی «۲۰۰ متر» در پیامی ویدئویی به بهانه دریافت جایزه این بخش اظهار کرد: از هیئت داوران تشکر می‌کنم. «۲۰۰ متر» اولین فیلم سینمایی من بود. این جایزه را به خانواده خودم تقدیم می‌کنم، چون آن‌ها کمک کردند که این قصه را بیان کنم. خانواده و آشنایان من به خاطر رژیم آپارتاید اسرائیل رنج کشیدند.

در بخش بعدی برنامه حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی، ماگیمای پراگاسام و مگالی فان ریت به‌عنوان داوران جایزه بین‌الادیان معرفی شدند.

حجت‌الاسلام ارزانی از اعضای این هیئت داوران این بخش، در ارتباط تصویری بیان کرد: ۱۱ فیلم در این بخش مورد بررسی قرار گرفت، ما سه عضو در این بخش بودیم و سه فیلم ایرانی و هشت فیلم از سایر کشور‌ها داشتیم. مقیاس‌هایی را تعیین کردیم و فیلم‌ها را بر اساس آن سنجیدیم. اتمسفر فیلم‌ها و پیام آن‌ها برای ما مهم بود، همچنین زیبایی بصری فیلم‌ها هم اهمیت داشت. ضمن اینکه به بیان یک تجربه هم اهمیت دادیم. ما شاهدیم که این آثار نگرشی را تغییر می‌دهند که برای ما مهم‌اند با توجه به این معیارها همه فیلم‌ها را بررسی کردیم.

مگالی فان ریت دیگر داور این بخش اظهار کرد: جایزه بخش بین‌‌الادیان به «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» از رامین رسولی رسید که روحیه بخشش و مقاومت را نشان می‌دهد. رامین رسولی پیام‌آور صلح است و مخاطب را به خوبی به چالش می‌کشد.

ماگیمای پراگاسام دیگر داور این بخش بیان کرد: «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» یکی از بهترین فیلم‌هاست، نحوه ساخت بسیار خوبی دارد. شرافت و کرامت انسانی را به تصویر می‌کشد و بالاترین مراتب تقدیر ما  را دارد.

در ادامه اختتامیه مجازی محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره برای اهدای جایزه محمد امین(ص) پشت تریبون آمد و اظهار کرد: به دلیل بحث برابری و حساسیت انسانی این جایزه به فیلم «هراس» از کشور بلغارستان می‌رسد.

اسفندیاری در ادامه بیان کرد: اگر با آپارتاید، تبعیض و پیش‌داوری مخالفید، «هراس» فیلمی است که باید ببینید. به کارگردانش تبریک می‌گویم، فیلم بسیار خوبی بود.

در ادامه تهیه‌کننده فیلم «هراس» که به جای ایوایلو هریستوف کارگردان فیلم در پیامی ویدئویی صحبت کرد، با ابراز خرسندی از دریافت جایزه توضیح داد: مایلم از هیئت داوران، بابت اهدای این جایزه تشکر کنم. من همیشه سینمای ایران را تحسین کرده‌ام و کسب این جایزه را افتخار بزرگی برای خودمان می‌دانم. این جایزه نشان‌دهنده تأمل فیلم در اخلاقیات پیامبروار است تا بتواند مفهومی را منتقل کند. جا دارد از برگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر تشکر کنم.

در ادامه مرتضی فرشباف، لورتا گاندولفی و دینا یوردانوفا به‌عنوان داوران بخش فیلم‌های اول معرفی شدند.

دینا یوردانوفا در ارتباط تصویری با برنامه گفت: خوشحالم که به نمایندگی از داوران فیلم‌های اول صحبت می‌کنم. صدای من را از اسکاتلند می‌شنوید. اخیراً بحث جذابی درباره فیلم‌های این بخش داشتیم، تماشای این فیلم‌ها که همگی شاعرانه و جذاب بودند، باعث افتخار و تنوع ساخت آن‌ها برایمان جذاب بود. در نهایت سه فیلم را به‌عنوان لیست کوتاه معرفی کردیم. به دلیل اینکه به سبک زنان پرداختند؛ «خودم را اخراج نمی‌کنم» از کره جنوبی و «جزیره مگس‌ها» از اسپانیا هم در لیست کوتاه ما بودند، اما فیلم «بوتاکس» از ایران، این جایزه را از آن خود می‌کند که نشان‌دهنده صدایی تازه در سینمای ایران است.

کاوه مظاهری کارگردان «بوتاکس» بعداز اعلام جایزه‌اش در بخش فیلم‌های اول، در پیامی ویدئویی گفت: از هیئت داوران بابت این جایزه تشکر می‌کنم. از بازیگران و عوامل فیلم «بوتاکس» که کمک کردند، این فیلم در دمای منفی ۱۴ درجه ساخته شود، ممنونم. از آقای عسگرپور و تیم جشنواره جهانی، بخش روابط عمومی و آقای میرکریمی و تیمشان که در چند سال گذشته این جشنواره خوب را پایه‌گذاری کردند، کمال تشکر را دارم. امیدوارم سینمای ایران روز به روز خلاقانه‌تر و آزادتر باشد و هر سال جشنواره جهانی فیلم فجر و جشنواره‌های مشابه را در کنار هم جشن بگیریم.

در ادامه برنامه، نوبت به بخش معرفی داوران و معرفی برگزیدگان بخش «جلوه‌گاه شرق» رسید؛ مستانه مهاجر، مارینا گلبهاری، محمود فاضل جوشکون، دیانا آشیموا و فاطمه حسن الرمیحی به‌عنوان داوران این بخش معرفی شدند.

پس از آن اسفندیاری درباره بخش جلوه‌گاه شرق توضیح داد: هیئت داوران ما شروع خوبی در این بخش داشتند، اما یکی از بازیگران محبوب افغانستانی در این جمع یعنی مارینا گلبهاری به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری هستند که امیدوارم سلامت باشند، این داور در حد امکان توانست در کار داوری مشارکت داشت.

در ادامه فاطمه الرمیحی از داوران بخش جلوه‌گاه شرق گفت: چقدر فیلم‌های کوتاه می‌توانند با شدت بالا، گیرا باشند. تک تک فیلم‌ها هنرمندانه بودند و انتخاب را دشوار می‌کردند. ما کاری را انتخاب کردیم که خلاقانه بود و یک برش از زندگی و واقعیت زندگی را در آن می‌توانستیم ببینیم، می‌توانستیم ببینیم که ظلم چقدر می‌تواند هرج و مرج ایجاد کند. در این فیلم قانونی را می‌بینم که ۲۰ سال پیش وضع‌شده، اما هنوز هم مردم از آن رنج می‌برند، به همین دلایل فیلم «بیت لحم ۲۰۰۱» به کارگردانی ابراهیم حنضل را انتخاب کردیم.

ابراهیم حنضل نویسنده و کارگردان «بیت لحم ۲۰۰۱» بعد از اعلام شدن جایزه‌اش گفت: باعث افتخار من است که جایزه بهترین فیلم کوتاه را برای «بیت لحم ۲۰۰۱» در جشنواره جهانی فیلم فجر دریافت می‌کنم. از اعضای هیئت داوران جشنواره سپاسگزارم. این جایزه به عوامل، خانواده‌ام و همه کسانی که از ساخت این فیلم کوتاه حمایت کردند، تعلق دارد. سلام مرا از فلسطین دریافت می‌کنید و امیدوار به دیدارتان هستم.

در ادامه از یک بازیگر تقدیر ویژه شد و دیانا آشیموا داور جشنواره از قزاقستان اظهار کرد: داوران جلوه‌گاه شرق تصمیم گرفتند یک دیپلم افتخار ویژه را به دا این یو به‌خاطر بازیگری قدرتمندش در فیلم «من خودم را به آتش نمی‌زنم» از کشور کره جنوبی تقدیم کنند.

دا این یو بازیگر فیلم «من خودم را به آتش نمی‌زنم» هم در پیامی ویدئویی عنوان کرد: سلام به همه. بسیار خوشحال شدم که خبر دریافت این جایزه را شنیدم. از اعضای هیات داوران که جایزه تقدیر ویژه جشنواره را به من دادند، تشکر می‌کنم. امیدوارم بتوانیم قدم به قدم مثل کاراکتری که نقشش را ایفا کردم در زندگی پیش برویم. بهترین‌ها را برای همه آرزو دارم.

در ادامه سیمرغ نقره‌ای بهترین دستاورد هنری در بخش جلوه‌گاه شرق توسط دیانا آشیموا اعلام شد. او اظهارکرد: جایزه ویژه هیئت داوران در این بخش، به فیلمی با بهترین دستاورد هنری به دلیل کار خلاقانه و لطیف با دوربین اهدا می‌شود. فیلمی که فضایی منحصر‌به‌فرد ایجاد کرده است. این جایزه به «آنیما» از کشور چین اهدا می‌شود.

مدیر فیلمبرداری فیلم «آنیما» پس از دریافت جایزه دستاورد هنری گفت: از هیئت داوران که بهترین دستاورد هنری را به من دادند، عمیقا سپاسگزارم. ایران کشوری باستانی با فرهنگی غنی و جایگاهی بسیار مهم است و افتخاری برای من است که در جشنواره جهانی فیلم فجر دیده شدم. از کارگردان فیلم خانم جینلینگ تشکر می‌کنم که فرصت همکاری و فیلمبرداری این فیلم را برای من در دمایی سرد فراهم کرد.

در بخش بعدی سیمرغ نقره‌ای بهترین فیلم‌نامه بخش جلوه‌گاه شرق توسط فاطمه الرمیحی اعلام شد. او در این زمینه اظهار کرد: این جایزه به فیلمی می‌رسد که واقعیت فلسطین را بیان می‌کند و به ارزش‌های حقوق بشری و برابری برای یک زندگی کریمانه می‌پردازد. این روزها حقوق اساسی فلسطینیان به چالش کشیده است. این فیلم یک سفر کوتاه برای یک موضوع حساس را نشان می‌دهد که در میان آن  قوانین ناعادلانه را می‌بینیم و این جایزه به «۲۰۰ متر» اهدا می‌شود.

امیر اسفندیاری درباره این فیلم گفت: این فیلم فقط یک فاصله دویست متری را نشان می‌دهد که دو دنیای متفاوت را از هم جدا می‌کند.

امین نایفه نویسنده «۲۰۰ متر» بعد از اعلام شدن جایزه‌اش برای بهترین فیلم‌نامه بیان کرد: دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه برای من بسیار ارزشمند است و از حمایت‌ها و بازخوردهایی که دریافت کردم، بسیار خوشحالم. ساخت «۲۰۰ متر» برای من مشابه یک سفر بود. از شما ممنونم و این جایزه به‌عنوان یک نویسنده در آینده کاری من بسیار تأثیرگذار است. جایزه‌ام را به خانواده‌های فلسطینی اهدا می‌کنم و امیدوارم روزی همه طعم آزادی را بچشیم.

در ادامه برنده سیمرغ نقره‌ای بهترین کارگردانی در بخش جلوه‌گاه شرق، توسط محمود فاضل جوشکون از داوران این بخش اعلام شد.

وی بیان  کرد: خوشحالم که عضوی از هیئت داوران بودم، کاش می‌توانستم حضوری در تهران باشم، اما محدودیت‌ها این اجازه را نداد. جایزه بخش بهترین کارگردانی جلوه‌گاه شرق به علیرضا صمدی برای فیلم سینمایی «صحنه‌زنی» تعلق می‌گیرد.

علیرضا صمدی کارگردان «صحنه‌زنی» بعد از اعلام جایزه‌اش در پیامی ویدئویی گفت: از دریافت جایزه بسیار خوشحالم و این اتفاق فوق‌العاده‌ای برای من است. همچنین یک اتفاق خوب و قابل‌ تحسین در این روزها، پیوستن و ثبت جشنواره جهانی فیلم فجر در فیاپف است. از بازیگران و عوامل «صحنه‌زنی» تشکر می‌کنم. از همه عوامل پشت دوربین و پشت صحنه و سرمایه‌گذار این فیلم و همین‌طور مجید رضابالا تهیه‌کننده فیلم که مثل برادر همراه من بود، سپاسگزارم.

در ادامه مستانه مهاجر عضو هیئت داوران جلوه‌گاه شرق ضمن اعلام بهترین فیلم این بخش اظهار کرد: این جایزه به «سیارک» به کارگردانی مهدی حسینی‌وند از ایران می‌رسد و به او تبریک می‌گویم.

مهدی حسینی‌وند تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «سیارک» گفت: از دبیر و عوامل محترم جشنواره که با تمام انرژی در برگزاری جشنواره تلاش کردند، تشکر می‌کنم. قدردان تک تک عوامل فیلم هستم که اگر نبودند، سیارک ساخته نمی‌شد. یادمان نرود که فیلمسازی یک کار گروهی است. ابراهیم و خانواده‌اش در عالم واقعی هیچ یک شناسنامه نداشتند و امیدوارم روزی فرا برسد که این بچه‌ها که در سیستان و بلوچستان، کرمان و سایر مناطق زیاد هستند، بتوانند هویت خود را ثبت کنند و از مشکلات کوچک اما عدیده‌ای که دچارش هستند، رها شوند.

با پایان اهدای جوایز در بخش جلوه‌گاه شرق، نوبت به معرفی داوران بخش مسابقه بین‌الملل «سینمای سعادت» رسید. میریانا کارانوویچ، بریلانته مامندوزا، لیلا پاکالنینا ، اِلما تاتارِ‌گیج، مورتن کاوفمان، فاطمه معتمدآریا و شهرام مکری به‌عنوان داوران این بخش معرفی شدند. 

پس از معرفی داوران بخش «سینمای سعادت»، امیر اسفندیاری بیان کرد: هیئت داوران خوبی داشتیم که تلفیقی از کارگردانان، بازیگران، تهیه‌کنندگان بود. برای آغاز اهدای جوایز این بخش، تمایل دارم برنده لوح تقدیری را برای بهترین فیلم کوتاه جشنواره معرفی کنیم.

لیلا پاکالنینا از لتونی از اعضای هیات داوران در این بخش بیان کرد: در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره لوح تقدیر برای بهترین فیلم کوتاه به فیلمی اهدا می‌شود که نشان دهنده زندگی ما و دیگران است. این جایزه به «وضعیت اورژانسی» به کارگردانی مریم اسمی‌خانی از ایران اهدا می‌شود.

مریم اسمی‌خانی کارگردان فیلم کوتاه داستانی «وضعیت اورژانسی» بعد از اعلام جایزه‌اش بیان کرد: خوشحالم که «وضعیت اورژانسی» در اولین حضور بین‌المللی خود جایزه مهمی را از جشنواره جهانی فیلم فجر دریافت می‌کند. از داوران و دبیر محترم جشنواره آقای محمدمهدی عسگرپور تشکر می‌کنم. از انجمن سینمای جوانان ایران که اگر حمایت‌هایش نبود، این فیلم ساخته نمی‌شد و همینطور عوامل فیلمم تشکر می‌کنم.

در ادامه برنامه، سیمرغ نقره‌ای بهترین فیلم کوتاه بخش سینمای سعادت به فیلم «دیوار سفید» به کارگردانی مشترک آندرا بروشا و مارکو اسکوتوزی محصول ایتالیا اهدا شد.

کافمن از اعضای هیات داوران سینمای سعادت گفت: باعث افتخار من است که اعلام کنم این جایزه به «دیوار سفید» از ایتالیا تعلق می‌گیرد که این فیلم موازنه کامل را بین اجزای مختلف یک فیلم و قصه برقرار می‌کند. به تمام عوامل تبریک می‌گویم. 

مارکو اسکوتوزی یکی از کارگردانان «دیوار سفید» در پیامی ویدئویی گفت: من و آندرا بروشا، بابت دریافت این جایزه بسیار خوشحالیم، زیرا این جایزه کمک می‌کند بدانیم که مشکل آزیست‌ها صرفا مشکل ایتالیا نیست، بلکه برای سراسر دنیا دغدغه است و همه با هم باید برای محیط زیست حفاظت کنیم. از شما برای اهدای این جایزه مهم ممنونیم.

در ادامه اهدای جوایز بخش سینمای سعادت،‌ سیمرغ نقره‌ای بهترین بازیگر مرد به حمید فرخ‌نژاد برای فیلم «میجر» رسید.

میریانا کارانوویچ عضو هیات داوران برای معرفی برگزیده این بخش گفت: باعث افتخار من است که اعلام کنم برنده این جایزه حمید فرخ‌نژاد برای ایفای نقشی فوق‌العاده در «میجر» است. به او تبریک می‌گویم.

فرخ‌نژاد در پیام ویدئویی کوتاهی بیان کرد: خوشحالم که برنده این جایزه شدم. «میجر» با عشق ساخته شد و امیدوارم در اکران اتفاقات خوبی برایش رخ دهد.

در بخش بعدی برای معرفی بهترین بازیگر زن بخش سینمای سعادت،‌ فاطمه معتمدآریا عضو هیئت داوران گفت: افتخار من است که جایزه بهترین بازیگر زن را اعلام کنم. این جایزه به لائورا برن بازیگر «هلن» به کارگردانی آنتی یوکینن می‌رسد که بازی فوق‌العاده‌ای داشت و به او تبریک می‌گویم.

امیر اسفندیاری هم گفت: این جایزه حق او بود، اما متاسفانه نتوانستیم با عوامل این فیلم ارتباط برقرار کنیم. به فیلم «هلن» و بازیگرش تبریک می‌گویم.

در بخش بعدی برنامه اِلما تاتارِ‌گیج از داوران بخش سینمای سعادت از بوسنی ضمن معرفی بهترین فیلمنامه تشریح کرد: همه چیز با قصه شروع می‌شود. در تعیین قصه انتخاب‌های مهمی وجود دارد که تسهیل‌کننده داستان است. این جایزه به نویسندگان فیلمنامه «حافظ برادر» فریت کاراهان و گلستان آچت می‌رسد.

فریت کاراهان یکی از فیلمنامه‌نویسان «حافظ برادر» گفت: خوشحالم که بعد از زحماتی که برای این فیلم کشیدیم این جایزه را می‌گیرم.

برای معرفی بهترین کارگردان بخش سینمای سعادت، بریلانته ما مندوزا عضو هیات داوران گفت: این جایزه به دلیل کارگردانی تاثیرگذار به دنی کوته کارگردان فیلم سینمایی «بهداشت اجتماعی» از کانادا اهدا می‌شود.

دنی کوته از کانادا بعد از اعلام شدن جایزه‌اش به‌عنوان بهترین کارگردان بخش سینمای سعادت گفت: از هیات محترم داوران تشکر می‌کنم. اولین بار است فیلمی در جشنواره جهانی فیلم فجر دارم. اگرچه از نظر مسافت از هم دوریم، اما سینما ما را به هم پیوند می‌دهد. امیدوارم فیلم من لبخندی را به لب‌های مخاطبان این رویداد نشانده باشد و امیدوارم اوقات خوب و خوشی را در فستیوال گذرانده باشید.

در بخش پایانی اهدای جوایز سینمای سعادت، سیمرغ زرین بهترین فیلم به «نور طبیعی» رسید.

شهرام مکری عضو هیات داوران این بخش در معرفی فیلم برگزیده گفت: با افتخار اعلام می‌کنم این جایزه به دلیل نگاهی تازه به مقوله زندگی خانوادگی به «نور طبیعی» می‌رسد.

دنژ ناگ کارگردان «نور طبیعی» در پیامی ویدئویی عنوان کرد: عمیقا تحت‌تاثیر این جایزه ارزشمند قرار گرفته‌ام. افتخار بزرگی برای من است که از ایران با فرهنگ سینمایی غنی و جذاب جایزه‌ای دریافت می‌کنم. اولین تجربیات سینمایی من به تماشای فیلم «خانه دوست کجاست؟» فیلم شاعرانه، ساده و پاک زنده‌یاد عباس کیارستمی برمی‌گردد. از هیات داوران و جشنواره بابت دریافت این جایزه تشکر می‌کنم و غمگینم که در تهران کنار شما نیستم و از بوداپست مجارستان همراه‌تان هستم.

امیر اسفندیاری درباره این فیلم گفت: این فیلم تولید مشترکی از چهار کشور بود. به تمام کشورهای مشارکت‌کننده در این فیلم تبریک می‌گوییم که بهترین فیلم جشنواره بود.

امیر اسفندیاری در پایان اجرای این مراسم بیان کرد: از همه شما که با جشنواره همراه بودید، تشکر می‌کنم. همه صبورانه حضور داشتند و فاصله اجتماعی را رعایت کردند. به این ترتیب خاتمه جشنواره سی‌وهشتم را اعلام می‌کنم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر