کد خبر 453592

دبیر کل سازمان ملل مطرح کرد:

نیمی از ثروت جهان در دست عده‌ای خاص

دبیر کل سازمان ملل روز گذشته در سخنانی گفت در حالی که تعداد زیادی از مردم جهان در نابرابری به سر می‌برند ۲۶نفر نیمی از ثروت‌های جهان را در اختیار دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز شنبه گفت که نصف ثروت‌های جهان تنها در اختیار 26 نفر بوده این در حالی است که بخش عمده‌ای از مردم جهان در نابرابری به سر می‌برند.

وی که در جریان بزرگداشتی درباره «نلسون ماندلا» صحبت می‌کرد، گفت: «نابرابری مشخصه دوران ماست. 70 درصد از مردم جهان تحت شرایط نابرابری در درآمد و ثروت به سر می‌برند و 26 ثروتمند بر نیمی از ثروت‌های جهان سیطره دارند.»

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «برای پر کردن این حفره‌ها و ایجاد توافق اجتماعی جدید، باید منشور جهانی جدیدی ایجاد شود که شامل توزیع وسیع‌تر و منصفانه‌تر قدرت، ‌ثروت و فرصت در سطح جهانی باشد.»

گوترش گفت: «باید به نمونه جدید در اداره جهان دست یافت که مشارکتی کامل و فراگیر و برابر در کار موسسات جهانی باشد در غیر این صورت با میزان بیشتری از نابرابری و عدم همبستگی مواجه خواهیم شد که امروز نیز این گسستگی در مقابله جهانی با ویروس کرونا قابل مشاهده است.»

وی تاکید کرد که کشورهای توسعه یافته باید بیشتر در زمینه تصمیم سازی در عرصه جهانی فعالیت داشته باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر