کد خبر 436115

سازمان بهداشت جهانی: منشأ ویروس کرونا قطعاً طبیعی است

به‌گفته مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی شمار زیادی از محققان و دانشمندان توالی ژنوم ویروس کرونا را مورد بررسی قرار داده‎اند و نسبت به طبیعی بودن سرچشمه این ویروس اطمینان پیدا کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، رئیس امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد تعداد زیادی محققان و دانشمندان به طبیعی بودن سرچشمه ویروس کرونا اطمینان پیدا کرده‌اند.

مایکل راین 12 اردیبهشت در نشست خبری سازمان بهداشت جهانی در ژنو در پاسخ به تردیدهای مطرح‌شده نسبت به سرچشمه ویروس کرونا گفت: تعداد زیادی از محققان و دانشمندان توالی ژنوم ویروس کرونا را مورد بررسی قرار داده‎اند و نسبت به طبیعی بودن سرچشمه این ویروس اطمینان پیدا کرده‌اند.

وی اولویت کنونی را تعیین حیوان میزبان ویروس و آشنایی با چگونگی انتقال ویروس میان بشر و حیوان عنوان کرد.

ماریا ون کرخوف سرپرست فنی امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی نیز در این نشست خبری، صفر شدن آمار مبتلایان حاد کرونا در شهر ووهان را تبریک گفت و ضمن قدردانی از تلاش‎های چین برای مهار کرونا افزود که دو هفته به چین سفر و کنار همتایان چینی کار کرده و شاهد اقدامات چین برای مهار شیوع کرونا بوده است. او گفت: جهان باید از تجربیات شهر ووهان برای مهار کرونا و به‌ویژه روند بازگشتن جامعه به حالت عادی استفاده کند.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز که در این نشست خبری حضور داشت در پاسخ به تردید حاکی از آنکه این سازمان باید زودتر شیوع کرونا را یک رویداد اضطراری برای بهداشت جهانی اعلام می‌کرد گفت سازمان جهانی بهداشت به‌موقع بالاترین درجه هشدار را صادر کرد و جهان زمان کافی برای آماده شدن برای مقابله با ویروس داشت. او توضیح داد: کمیسیون رویدادهای اضطراری سازمان جهانی بهداشت در نشست روزهای 22 و 23 ژانویه خود برای بررسی وضعیت شیوع کرونا نتوانست با توجه به اوضاع آن زمان درباره مطابقت شیوع کرونا با اعلام وضعیت عالم‎گیری جهانی به توافق برسد و 30 ژانویه بود که این کمیسیون پس از جمع‌آوری اطلاعات و مدارک بیشتر، کرونا را یک رویداد اضطراری برای بهداشت جهانی اعلام کرد.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی تأکید کرد در زمان اعلام کرونا به‌عنوان رویداد بهداشت اضطراری جهانی از سوی سازمان، در خارج از چین فقط 82 مورد ابتلا به بیماری گزارش شده بود و هیچ مورد مرگ‌ومیری هم وجود نداشت، به‌عبارت دیگر، جهان در آن زمان وقت کافی برای مداخله در شیوع کرونا را داشت.

جدیدترین آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد در زمان حاضر جمعاً 3416438 مورد ابتلا به کرونا و بیش از 240 هزار مورد مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس در جهان گزارش شده و آمار موارد ابتلا در خارج از چین نیز به 3 میلیون و 90 هزار مورد رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر