{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 428586

مردم چین امروز شنبه همزمان با آغاز «عید اموات» برای سه هزار و ۳۳۱ شهیدی که بر اثر شیوع ویروس کرونا در این کشور جان باخته‌اند عزاداری کردند در این روز، پرچم‌های چین در سراسر کشور و سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های خارج از کشور به حالت نیمه افراشته در آمد و تمام فعالیت تفریحی هم متوقف شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه، مردم سراسر چین ۳ دقیقه سکوت کردند و خودروها، قطارها و کشتی‌ها در حین حرکت سوت کشیدند و زنگ هشدار ضد هوایی نیز در داخل شهرها به صدا در آمد در پکن پایتخت چین نیز پرچم میدان «تیان انمن» به صورت نیمه افراشته در امد و مراسم نظامی به یاد جان باختگان در این مکان برگزار شد. 

در ووهان، مرکز استان هوبی کانون شیوع کرونا، همه چراغ‌های راهنمایی در مناطق شهری از ساعت ۱۰ صبح به رنگ قرمز در آمد و تمام ترافیک جاده‌ای به مدت سه دقیقه نیز متوقف شد حدود ۲۵۶۷ نفر برابر با حدود ۷۵ درصد کل تلفات کشور، در شهر ۱۱ میلیون نفری ووهان ثبت شده است. 

رسانه‌های رسمی و دولتی چین مانند شینهوا، رادیو بین المللی چین و «سی سی تی وی» تلویزیون دولتی این کشور نیز به احترام جان باختگان کرونا، صفحات خود را سیاه کردند و تمام نوشته‌ها، فیلم‌ها و عکس‌های خود را به صورت سیاه و سفید نمایش دادند. 

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین به احترام جان باختگان کرونا، تمام صفحات خود را سیاه کرد

اگرچه شورای دولتی چین روز گذشته در ابلاغ آیین نامه عزاداری برای جان باختگان کرونا از همه این افراد به عنوان «لیه شی» یا شهید نام برد اما استانداری هوبی نیز اخیراً به ۱۴ نفر از جان باختگان مقابله با شیوع کرونا از جمله «لی ون لیانگ» اولین پزشکی که کرونا را کشف کرد و همکارانش به نام‌های «وانگ بین، فنگ شیائو لین، جیانگ شویه چینگ و لیو جی مینگ» لقب شهید اعطا کرد. 

این افراد شامل پزشکان، پرستاران، افسران پلیس و کارمندان مناطق مسکونی بودند که در جبهه مقابله با شیوع کرونا فعالیت کرده بودند واژه «لیه شی» در زبان چینی معادل شهید است و عالی‌ترین لقب برای شهروندانی است که برای ملت، جامعه و مردم جان خود را فدا کرده‌اند. 

امروز شنبه در چین برابر است با روز اموات، در این روز مردم بر سر مزار درگذشتگان حاضر شده و مراسم ویژه ای برگزار می کنند با این حال دولت با هدف کنترل شیوع ویروس کرونا از مردم خواسته است از برگزاری هرنوع تجمع بر مزار جان باختگان خودرداری کنند.

شیوع ویروس کرونا معروف به «کووید ۱۹» برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین بعد از انجام یک سری تحقیقات، در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.  

شمار مبتلایان به ویروس کرونا تا لحظه مخابره این خبر در سراسر جهان، به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسیده که ۵۹ هزار و ۱۶۰ تن فوت شده و ۲۲۹ هزار نفر بهبود یافته‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری