{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 404478

نشریه آلمانی:

یک نشریه آلمانی با اشاره به برداشته شدن گام پنجم هسته‌ای ایران در هفته‌های آینده، این اقدام را تاکتیک تهران برای عمل به تعهدات برجامی از سوی اروپایی‌ها دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، نشریه یونگه ولت آلمان روز سه‌شنبه نوشت: اگر هیچ معجزه‌ای رخ ندهد، ایران گام بعدی خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را در روزهای آغازین سال جدید میلادی اعلام خواهد کرد.
بر این اساس، این پنجمین گامی است که دولت تهران این تاکتیک را در تاریخ ۸ ماه مه (۱۸ اردیبهشت) آغاز کرد که طبق آن این کشور هر ۶۰ روز یکبار از تعهدات هسته‌ای خود که ناشی از برنامه جامع اقدام مشترک است، بیشتر عقب نشینی می‌کند.
به نوشته این نشریه آلمانی این بازی بحث برانگیز باید ادامه یابد تا اینکه سه امضا کننده اروپایی در این توافق نامه - فرانسه ، آلمان و انگلیس - تسلیم شوند و «بخشی از تعهدات خود را انجام دهند».
تهران در این شرایط تمام مراحل قبلی در راستای اجرای کامل برجام را معکوس می کند.
یونگه ولت چنین تاکتیکی را دارای این مزیت دانست که ایرانی‌ها می‌توانند در هر زمان بازی خود را  به این دلیل که به اهداف خود نرسیده اند، متوقف کنند و با این استدلال پیروز از میدان خارج شوند.
در ادامه این گزارش آمده است: این که اقدامات ایران در گام پنجم چه خواهد بود، مهم است. انتظار می‌رود جزئیات این گام حدود هفتم ژانویه (شانزدهم دی) اعلام شود؛ هر چند از نظر فیزیکی چنین گامی نباید آنچنان بزرگ باشد، اما می‌تواند به عنوان عامل مقاومتی قدرتمند در سیاست عمل کند.
این در حالی است که کمتر از دو هفته دیگر چهارمین مهلت شصت روزه ایران به اروپا نیز به اتمام می‌رسد و ایران آن چنان که مقامات ارشد کشور از روحانی و شمخانی گرفته تا روانچی و عراقچی گفته‌اند، در صورت عملی نشدن مطالبات قانونی ایران، تهران پنجمین گام کاهش تعهدات برجامی خود را خواهد برداشت.
روز شنبه رییس جمهوری در ژاپن شدیدترین تهدید را بیان کرد و از احتمال تصمیم جدید جمهوری اسلامی برای خروج از برجام در صورت ادامه نقض‌ها و بدعهدی‌های طرف مقابل خبر داد. به نظر می رسد ایران برای گام پنجم یکی از گزینه های نصب حدود ۱۱هزار سانتریفیوژ IR-۱ و بیش از ۸۰۰ سانتریفیوژ IR -۲M که می تواند ظرفیت غنی سازی را از حالت فعلی به سه برابر افزایش دهد یا افزایش غنی سازی را به ۲۰ درصد برساند و نیز کنار گذاشتن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را در دست بررسی دارد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری