کد خبر 397823

نقابداران، عاملان اصلی حمله به کنسولگری ایران در نجف

منابع محلی گزارش داده‌اند که گروهی نقابدار که مشخصا از اهالی شهر نجف اشرف نبوده‌اند، عاملان اصلی حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف بوده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، نجف اشرف، شهری که بیش از هزار سال مقر اصلی تدریس و تحکیم معارف عالی شیعی در جهان بوده، چهارشنبه‌شب صحنه‌هایی عجیب و غم‌انگیز را تجربه می‌کرد.

شبکه سعودی العربیه در حالی به پخش زنده تحرکات برخی نقابدار در برابر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر نجف اشرف می‌پرداخت که حضور دوربین این شبکه به‌صورت از پیش‌برنامه‌ریزی شده بیانگر آن بود که از آنچه قرار است در این شهر مقدس رخ دهد، مطلع بوده است. این در حالی رخ می‌داد که دفتر شبکه العربیه در عراق مدتی پیش از سوی مقامات رسمی عراق بسته شد اما این شبکه و سایر شبکه‌های سعودی مستمرا در حال پوشش تحولات مرتبط با ناآرامی‌های عراق هستند. دولت عراق مجوز فعالیت ۵ شبکه از جمله دو شبکه سعودی «العربیه» و «الحدث» را به مدت سه ماه تعلیق کرده است.

منابع محلی که به‌طور طبیعی با فضای شهر نجف آشنایی دارند در این خصوص می‌گویند: «این‌ افراد (مهاجمین به کنسولگری ایران) معلوم نبود چه کسی هستند. عده‌ای نقابدار بودند که دسته‌جمعی از یک رستوران روبروی کنسولگری خارج شدند و آتش درست کردند. بعد هم مسیر رسیدن نیروهای آتش‌نشانی را بستند.»

منابع محلی بر این باورند که مهاجمین نقابدار، گروهی آشوبگر حرفه‌ای بوده‌اند که با برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده قصد آسیب‌رساندن به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف را داشتند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مهاجمین توانسته‌اند با ورود به بخش‌هایی از کنسولگری ایران در شهر نجف، بخش‌هایی از آن را دچار حریق کنند. هیات دیپلماتیک ایران اما قبل از ورود مهاجمین با کمک نیروهای امنیتی عراق از ساختمان کنسولگری خارج شد.

چندی قبل گروهی از مهاجمین سعی در حمله به کنسولگری ایران در کربلا را داشتند که تلاششان ناکام مانده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر