کد خبر 381447

ایران مصمم به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با ترکیه است

رئیس دفتر رئیس جمهوری در دیدار و گفت و گو با وزیر حمل و نقل ترکیه گفت: دولت ایران مصمم به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با ترکیه در ابعاد دو جانبه و منطقه ای است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمود واعظی عصر سه‌شنبه و در حاشیه بیست و هفتمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه که در آنکارا در حال برگزاری است، با وزیر حمل و نقل ترکیه دیدار کرد و افزود: اعتماد و اراده‌ای که دو دولت ایران و ترکیه برای روابط راهبردی دارند، بزرگترین پشتوانه برای توفیق و عملیاتی شدن مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به اینکه «اجلاس سه جانبه سران ایران، ترکیه و روسیه در مورد سوریه که با میزبانی شایسته دولت ترکیه برگزار شد بازتاب بسیار خوبی در سطح منطقه و جهان داشت»، گفت: نتیجه دور پنجم اجلاس سران روند آستانه نیز موجب ثبات و امنیت بیشتر در منطقه و کمک به مردم مظلوم سوریه خواهد بود.
واعظی با تشکر از این که دولت ترکیه همواره در خصوص تحریم‌های آمریکا از دولت و ملت ایران حمایت کرده است، افزود: امیدواریم شورای عالی روابط راهبردی دو کشور طی ماه های آینده در تهران برگزار شود.
رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه کمیسیون مشترک همکاری ها در جلسه جاری نقشه راه روابط در ۲ سال آینده را نهایی کند، افزود: توسعه همکاری ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، پیشران توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور است.
واعظی ادامه داد: در حال حاضر ارتباط ریلی دو کشور از طریق دریاچه وان انجام می‌شود که ضروری است برای کاهش تاخیر و زمان دسترسی، این ارتباط ریلی در مسیر جدید ایجاد شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ایجاد درگاه مشترک مجازی (الکترونیکی) و پنجره واحد در مرزهای دو کشور را گام مهمی برای تبادل بهنگام اطلاعات و توسعه روابط برشمرد.

تاکید بر حل مشکلات پروازهای مسافری ایران
«جاهد تورهان» وزیر حمل و نقل ترکیه نیز در این دیدار گفت: کمیته حمل و نقل در کمیسیون مشترک به تفاهم های بسیار خوبی رسیده است که با اجرایی شدن آن گام بزرگی در ارتباطات جاده‌ای و حمل و نقل ریلی و هوایی بین دو کشور برداشته خواهد شد.
وی ظرفیت‌های بزرگ دو کشور برای توسعه روابط ترانزیتی دوجانبه و منطقه‌ای را یادآور شد و افزود: همکاری دو کشور با نهایت دوستی ادامه دارد و امیدوارم نتایج نشست کمیسیون مشترک همکاری ها زمینه ساز تحقق همه ظرفیت ها و جهش در روابط دو کشور در حوزه حمل و نقل و ارتباطات باشد.
وزیر حمل و نقل ترکیه تاکید کرد: تمام تلاش خود را برای حل هر گونه مشکل در زمینه پروازهای مسافری ایران به این کشور صورت خواهد داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر