کد خبر 378973

آمریکا: چین، روسیه، کره شمالی و ایران برتری ما در فضا را به چالش می‌کشند

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اذعان کرد، این کشور رقبای مطرحی نظیر چین، روسیه، کره شمالی و ایران دارد که برتری‌اش در حوزه فضا را به چالش می‌کشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سخنرانی در جمع هیاتی در شورای روابط خارجی آمریکا در شهر واشنگتن دی سی خاطر نشان کرد: در دهه 1990 زمانی که ما قابلیت‌های فراوانی را در حوزه فضا به میدان آوردیم این فرض را داشتیم که حوزه فضا یک عرصه بلامنازع برای ما است اما امروز حوزه فضا تبدیل به عرصه رقابت شده است.

او خاطرنشان کرد: رقبای ما در این حوزه شامل کره شمالی، روسیه، چین و همچنین ایران به شکلی در حال توسعه، محسوب می‌شوند و همگی قابلیت‌هایی به دست آورده‌اند که قابلیت‌های فضایی کشور ما را تهدید می‌کنند.

دانفورد تاکید کرد: هر کاری که ما هر روز انجام می‌دهیم به نحوی تاثیر پذیرفته از فضا است. ما می‌دانیم که این حقیقت هم در بخش بازرگانی و هم در بخش نظامی درست است. در بخش نظامی سیستم‌های کنترل و فرماندهی ما، قابلیت ما برای شلیک مهمات دقیق و قابلیت ما برای ناوبری همگی متکی به فضا هستند.

طبق گفته دانفورد فعالیت‌های رقبای آمریکا در حوزه فضا باعث "آگاهانه شدن" تلاش‌های آینده پنتاگون برای ایجاد سیستم‌های فضایی با افزایش شانس دوام‌پذیری "در یک حوزه در دست رقابت" می‌شوند.

چند روز پیش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا رسما فرماندهی فضا را در ارتش آمریکا تشکیل داد و گفت: این شاخه نظامی جدید آمریکا به دفاع از منافع حیاتی آمریکا در فضا کمک خواهد کرد و فضا "حوزه بعدی جنگیدن" خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر